+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

109+1 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Пари ще има, но колко? Какво да очакваме от IT заплатите тази година

Светът на технологиите се променя постоянно и все по-бързо. 5G и 6G, AR/VR/XR, метавселена и Web 3.0, мобилни приложения, cloud услуги, изкуствен интелект – всяка година различна концепция привлича светлината на прожекторите. 

Това превръща IT индустрията в най-динамичната сфера на глобалната икономика. А оттам и на българската. 

Тази динамика намира израз и в заплащането в сектора. Според Job Board-a на DEV.BG през 2023 г. най-високо платени у нас са били Senior DevOps специалистите с максимална медианна нетна заплата от 13 хил. лв. 

Година по-късно те не само отстъпват короната на хората с над 5 години опит, които се занимават с ML/AI/Data Modelling (15 хил. лв.), но и горната медианна граница при DevOps спада до 12 хил. лв. (Вижте тук подробните данни за заплатите през 2024 г.)

Както и да се променят условията за различните роли обаче, има едно общоприето схващане за заплащането в IT сектора – то е високо и постоянно ще расте, независимо от обстоятелствата. Но наистина ли е така?

Заплатите в IT сектора довчера 

Според Камен Бочев, съдружник в софтуерното студио Skillwork, от 2018 г. насам има четири основни цикъла, които определят динамиката на IT пазара на труда у нас. 

Първият е 2018-2019 г. и се характеризира с бум на проектите и недостиг на специалисти. Това води до битка за кадри и увеличение на заплати и придобивки. 

Kамен Бочев, управляващ партньор в Skillwork

„След това дойде пандемията и много компании трябваше да се дигитализират, да излязат онлайн. Тогава много специалисти откриха, че няма нужда да са част от компания и могат да работят 100% отдалечено за когото си поискат. Затова и голяма част от българските компании трябваше бързо да повишат офертите си, за да намерят нужните кадри, които вече имаха достъп до целия глобален пазар“, обяснява той.

Тогава обаче избухва пълномащабната инвазия в Украйна. Към онзи момент в страната има стотици хиляди IT специалисти, много от които бягат, за да намерят препитание в близки държави. Една от тях е България. От гледна точка на компаниите това е добре – на пазара се появяват много нови таланти, но в същото време се отразява на заплатите.

„След това дойде следващият цикъл на инфлация, което забави търсенето и ограничи инвестициите в стартъпи. В същото време се случиха някои придобивания на големи компании, а други напуснаха България. Това изкара много качествени специалисти на пазара на труда и допълнително притисна ръста на заплащането“, акцентира Камен Бочев.

Охлаждане на пазара и по-малко възможности за IT специалистите забелязва и Яна Папардова, HR мениджър на Schwarz IT. Компанията разработва решения за подразделенията в retail групата Schwarz.

„Преди имахме средно по 40 свободни позиции, а в последните две години те са между 10 и 15 най-много. Това не е защото няма работа. Просто централите станаха по-предпазливи. Искат да намерят максимално добрия кандидат. Предпочитат да сложат даден проект на пауза, докато не намерят най-подходящия човек.“

Друг фактор за ограничаване на ръста на заплащането в IT сектора у нас е промяната на политиките на глобални лидери като Amazon, Google и др. През последната година те започнаха да предприемат смели ходове – като например да върнат хората изцяло в офиса – което дава на останалите компании увереност, че вече не всичко е в полза на IT специалистите.  

„Вече има повече дискусия за условията. Всяка компания търси силните си страни. Ние например знаем, че сме стабилен работодател, имаме вътрешни клиенти, не зависим от акции или други външни фактори. Това ни носи все повече предимства, за да не трябва да правим големи отстъпки“, казва още Яна Папардова.

Венцислав Топузов, който е съосновател и главен изпълнителен директор на ROITI, има сходни наблюдения. С една уговорка обаче – забавяне на ръста на заплатите има, но то засяга само някои специалисти. В някои по-нови и по-модерни категории се наблюдава сериозен скок.

Венцислав Топузов, главен изпълнителен директор на ROITI

„По друг начин казано, имаше забавяне в ръста на заплащането, но то не беше равномерно разпределено. При по-класическите роли като Application Developer имаше умерен ръст с 5-6% за всички нива. В същото време обаче при Data Engineer имаше силно увеличение, тъй като това е сравнително нова компетенция и на пазара има голямо търсене на подобни специалисти“, споделя Венцислав Топузов.

Компанията, която той оглавява, е фокусирана върху консултантски услуги за енергийните пазари и беше придобита от германската група Dataciders миналата година.

И според него една от причините за ограничения ръст на IT заплатите са повечето свободни кадри заради придобиванията и изтеглянията на големи компании от България. 

Днес те питаме…

Как настоящият ИТ пазар влияе на желанието ти за смяна на работа?
Loading ... Loading …

AI, който скоро няма „да ни вземе работата“

Според изследването „Бъдещето на работните места“ на Световния икономически форум до 2030 г. изкуственият интелект ще създаде 170 млн. нови позиции и ще заличи 92 млн. съществуващи днес. Това ясно показва тектоничните промени, до които се очаква да доведе технологията на пазара на труда. 

IT индустрията със сигурност няма да остане встрани от тази тенденция. Въпросът е как AI ще се отрази на изискванията и, съответно, на заплащането.

Яна Папардова, HR мениджър в Schwarz IT

„Виждаме много потенциал в технологията, но тя е абсолютно неприложима към момента от гледна точка на намаляване и отнемане на работа от хората. За да можеш да кажеш, че AI ти е помогнал да спестиш 5% работна ръка, трябва да си направил огромни инвестиции“, категорична е Яна Папардова от Schwarz IT.

По думите ѝ моментът, в който AI масово ще започне да иззема човешките функции в сектора, остава далеч във времето. Много компании все още имат резерви за сигурността на своите данни, когато използват технологията. И не само.

„Все още се лутаме между наличните обучения, възможности и ресурси. Така че аз не виждам в идните 5 години сериозна промяна на пазара на труда заради AI, но виждам много обучения в тази посока“, обобщава тя.

AI все още не е фактор и в сегмента, в който оперира ROITI. Енергийните компании са по-консервативни, тъй като става дума за критична инфраструктура и са много регулирани. Те са обект на строги изисквания къде могат да съхраняват данните, по какви начини трябва да се достъпват те, какви трябва да бъдат нивата на киберсигурност

„Разбира се, секторът инвестира в AI. Но все още съществуват въпросителните дали чрез тази технология данните на компаниите си остават техни и никой външен няма достъп до тях“, казва Венцислав Топузов от ROITI, с което подкрепя и тезата на Яна Папардова.

Камен Бочев от Skillwork обаче има малко по различна гледна точка. Той признава, че надеждността на AI платформите остава под въпрос, но в същото време смята, че технологията на практика елиминира junior нивото

„Езикът за програмиране например вече няма такова значение. Ако си добър в PHP, с помощта на AI ти можеш да създадеш добър код и в Python. Не са нужни седмици за тестове, а дни. AI вдига продуктивността на един специалист с няколко пъти“, обосновава се той. „Хората, които могат да го използват, за да си помагат в работата, ще бъдат много търсени. Тези, които имат опит във внедряване и разработване на AI – също.“

Explore more

Виж
.NET Core обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Internet of Things обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Zephyr обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
HaProxy обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Заплатите в IT сектора днес и утре

Така стигаме до въпроса какво да очакваме на пазара на труда в IT индустрията през 2025-а и следващите няколко години. Нашите събеседници са категорични – процесите от 2024 г. ще се затвърдят.

„Очаквам тенденцията от миналата година да се задържи – умерен ръст, неравномерно разпределен между различните роли. Интересът към по-нишовите компетенции ще продължи да се засилва. При хората, които наистина добавят стойност, ще има по-сериозни ръстове на заплащането, но като цяло пазарът ще остане умерен с поглед нагоре“, прогнозира Венцислав Топузов от ROITI.

И Камен Бочев от Skillwork очаква нивата на заплащането в IT сектора да останат сходни на тези от 2024-та. Според него няма да липсват компании, които освобождават хора, от една страна. От друга – бизнесът ще свие допълнително наемането, което ще остави заплатите на сегашните им нива. 

Снимка: iStock

По думите му няма да има нито спадове, нито скокове, а за България политиката в страната и по света остава водеща. „САЩ се затварят. Германия и Англия са в рецесия. А това са основните ни търговски партньори“, посочва той. „Страната ни става все по-малко привлекателна като outsourcing и service дестинация заради политическата обстановка, риска от повишаване на данъци и малкото кадри. А това няма как да не се отрази на заплащането в IT сектора.“

Яна Папардова от Schwarz IT също смята, че компаниите ще продължат да бюджетират суми за увеличенията си, сходни с тези от 2024 г., но ще започнат да залагат на все по-индивидуални политики. 

Очакванията ѝ са инвестициите в задържането на опитните специалисти да се засилят, но масовите увеличения да останат в историята. Това ще доведе до замразяване на условията на все повече служители, а за junior кадрите възнагражденията ще бъдат по-ниски, за да се компенсират инвестициите във водещите роли. 

„Инвестирани пари ще има, но няма да са равномерно разпределени. Служителите, които не са отдадени на компанията си, ще загубят. Работодателите все повече искат да виждат отдаденост, а не само професионални умения“, категорична е тя.


Чудите ли се какви са нивата на заплатите в IT сектора в момента? В Job Board-a на DEV.BG може да разгледате свободните позиции с обявени възнаграждения.