Данните за българската IT индустрия през 2024 г. водят към очаквания за забавен растеж, но не и за цялостен спад. Според доклада „Барометър“ на БАСКОМ софтуерният сектор отчита 16,5% ръст на приходите за 2023-та, а тази стойност ще бъде 12,4 на сто, когато се отчетат финално резултатите за миналата година.
В същото време според Job Board-a на DEV.BG в България има офиси на близо 650 чуждестранни tech компании. (Ако искате да сте част от някоя от тях и да се представите блестящо на интервюто си за работа, непременно посетете обучението на Ace.bg.)
В този контекст се оформят няколко въпроса – какво привлича инвеститорите от чужбина, кои са силните страни на бизнес средата у нас и как може да става по-добра.
С една дума – талант
Accenture е една от чуждестранните компании с по-дълъг „стаж“ у нас. Технологичният център отваря врати преди 10 години, а за неговия директор – Петър Торнев, една дума се оказва особено решаваща – талант. „Въпреки че инвестираме страшно много в допълнителните обучения на всеки един колега в компанията, това определено е водеща мотивация“, споделя той.

По думите му България е хъб за тясна специализация, а местните специалисти отдавна не са евтина работна ръка и предлагат много високо качество на услугите.
Думата „талант“ присъства и в речника на Радослав Николов, изпълнителен директор на SAP Labs Bulgaria. Според него талантът и уменията започват да се развива в българските училища, университети и академии, а след това и в работна среда.
„Ние си партнираме с много от тях, за да допринесем за знанията, които са нужни на бизнеса в момента, но талантите у нас все още са на много високо ниво. Достатъчно е образователната система да даде една добра основа от фундаментални знания, а останалите – да бъдат доизградени от компаниите“, обяснява Радослав Николов.
Той обаче свързва таланта не само със знанията, а и с начина, по който човек се отнася към работната обстановка – желание за принос, за работа в общност, за развитие, за комуникация, ориентираност към резултати. По думите му у нас хората имат амбиция за развитие – и личностно, и като част от общност, което е много привлекателно за IT компаниите.
„SAP стъпи в България през 2000 г., за да покрие конкретни технологични нужди, но остана и разви многократно екипа си заради таланта, който намери тук“, категоричен е изпълнителният директор на SAP Labs Bulgaria.
Освен това Петър Торнев и Радослав Николов вярват, че IT специалистите у нас са жадни за познания, искат да учат и да се развиват. Търсят интересни проекти, възможности за кариерно развитие и обучения.
Сред останалите предимства на страната ни е и фактът, че като култура е много по-близка до Европа и САЩ. Членството ни в ЕС, а отскоро и в Шенген, са други фактори, които правят България атрактивна дестинация за технологични инвестиции.

Много неща за подобряване
България е сред страните с най-ниски данъци, но в същото време са важни и стратегическите аспекти. Това е така, дори когато става дума за таланти.
„Липсват инвестиции в образованието. То трябва да се промени фундаментално и да се наблегне на новите умения. България се гордее с децата, които печелят медали от олимпиади по математика, физика, биология, химия, но това са единици. А образованието навън по-добре подготвя хората да работят, отколкото при нас. Всяка една компания се справя сама с този проблем“, обяснява Петър Торнев от Accenture България.
Затова компаниите инвестират много в преквалификацията и продължаващото обучение на кадрите си. След като завършат и попаднат в реална работна среда, някои от тях се нуждаят от много месеци за адаптация.

Радослав Николов има сходни наблюдения. Въпреки че България има традиции в математиката и информатиката, в последните 10 години се наблюдава спад. Той смята, че образователната система няма тази приемственост, която е имала преди.
„Имаме пенсиониращи се преподаватели, а следващото поколение не е достатъчно – по-малко е като брой, а и интересът към преподавателската дейност не е толкова голям. Ако това се екстраполира напред във времето, ще видим, че на всяко едно ниво – БАН, университети, училища – се появява една въпросителна доколко нивото ще се задържи. Ако няма някаква промяна, перспективите не са много розови“, предупреждава той.
България обаче припознава ли технологиите като път към бъдещето? Ако преди 10-15 години компаниите идваха у нас, защото им беше финансово изгодно, сега така ли е? Какво се случва с интереса към България като държава спрямо съседни дестинации като Гърция и Румъния, които с политиките си попадат във фокуса на компании като Amazon и Microsoft?

„В България БРАИТ, секторът на ITO и BPO, остана извън Националния съвет за тристранно сътрудничество. Как показваме тогава, че искаме да развиваме тази индустрия?“, пита Петър Торнев от Accenture Bulgaria, който е и член на борда на една от браншовите организации у нас – AIBEST.
Изпълнителният директор на SAP Labs Bulgaria пък акцентира върху предвидимостта, част от която са стабилната законова основа и стабилното управление. По думите му, ако тя липсва, бизнесът изпитва притеснения.
„Когато глобални екипи имат интерес да разкрият позиции в България, тези неща стоят на масата. Неяснотите ни поставят в графата на по-високорисковите държави, а това не е добре“, категоричен е той.
Explore more
И все пак те растат
Въпреки предизвикателствата се оказва, че глобалните технологични компании намират плодотворна почва за растеж у нас.
При стъпването си в България през 2000 г. екипът на SAP Labs наброява 60 души. Към 2010 г. те вече са 450, а 10 години по-късно преминават границата от 1000 служители. Миналата година 1800 специалисти са работили в българското звено на германската компания, а тази година целта е да станат над 2000.
„Текучеството ни е около 2-3%. Това ни радва, защото означава, че имаме силен и разпознаваем бранд. Не само има интерес към отворените ни позиции, но успяваме да развиваме талантите ни и да ги задържаме дългосрочно. 20-30% от хората ни вече са с нас от над 15 години“, обяснява Радослав Николов.

Accenture България също не спира да се разширява, като следва модела на своята компания майка. Той включва два основни стълба – органичен растеж и придобивания.
„През годините придобихме много компании на глобално ниво, които имаха операции и в България. Само за последните четири години имаме седем придобивания, които имаха отражения и на местна почва“, посочва Петър Торнев.
Още първото звено на глобалната компания у нас – Accenture Technology – се появява след придобиване на Javelin Group през 2015 г. Тогава в него работят 60 души. Следва органичен растеж и нова знакова сделка на световно равнище – поглъщането на AIG. Тя има представителство в България и така местният екип нараства до 400 служители, като се открива и ново звено – Accenture Operations.
Следват придобивания на N3, OnProcess, Sentia, Xoomworks и разширяването на екипа продължава. Така се стига до привличането на първата изцяло българска компания – GemSeek, която оглавява поредното ново вътрешно формирование – Accenture Song.
По този начин към днешна дата екипът на Accenture България вече надхвърля 1800 души и не смята да спира дотук.
„До края на годината ще се присъедини и нова компания – Arηs (Aris) Group. Смятаме да растем и още. Имаме огромен потенциал със страхотни ключови проекти, които дават възможност за органичен ръст на екипа. Ние сме компания, в която нещата се случват много динамично, така че може да има и изненади“, обобщава Петър Торнев.

Светъл ли е хоризонтът?
От тези две истории за растеж става пределно ясно, че българската бизнес почва е плодотворна за технологичните компании, въпреки че бурени не липсват. Но пък има кой да ги изкорени.
У нас IT индустрията расте в последните години и по всичко личи, че ще продължи да е така и занапред – това показват и прогнозите. В същото време не липсват конкуренти в лицето на държави като Полша и Румъния например.
„Те са геопозиционирани по-добре към Централна и Западна Европа и са много по-привлекателни от гледна точка на броя хора, който помага за по-бързото изграждане на екипи. Ако и разходите се изравнят, добавената ни стойност би била по-ограничена, което ще създаде предизвикателства за привличането на нови инвестиции“, предупреждава Радослав Николов от SAP Labs Bulgaria.