+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

112-40 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Чуждестранните IT работодатели: От Германия, Индия, САЩ и още 40 държави

В новата Европейска комисия се очаква България да получи ресора „Стартъпи, проучвания и иновации“. Това предложение на председателя на институцията, Урсула фон дер Лайен, беше посрещнато с критики у нас – от твърдения, че ресорът е слаб, до такива, че страната ни има какво още да доказва на технологичната карта на света.

Първата теза няма нужда от коментар. Бившият председател на Европейската централна банка, Марио Драги, е категоричен в своя широкообхватен доклад, изготвен по поръчка на ЕК, че именно иновациите са основният инструмент, на който Европа може да разчита в надпреварата си с Китай и САЩ.

Но втората теза определено има, а броят и профилът на чуждестранните IT компании, които инвестират в България, трябва да е в основата ѝ.

Колко и откъде?

Според Job Board-a на DEV.BG* в страната ни оперират малко над 610 чуждестранни IT работодатели, които се развиват във всевъзможни подсектори на технологичната индустрия – от разработване на продукти и услуги до консултантска дейност.

Около 33% от тях идват от дестинации извън европейския континент, като Северна Америка е лидер в това отношение заради присъствието на повече от 150 компании от САЩ у нас (предимно от Ню Йорк и Сан Франциско), както и на близо 10 такива от Канада. 

На второ място е Близкият изток заради компаниите, идващи от Израел, а на трето – Азия – в лицето на Индия, Обединените арабски емирства, Сингапур, Филипините, Хонконг и Япония.

Далечна Австралия е представена от близо 10 компании, но това определено не е най-екзотичната държава в списъка. В страната ни присъстват IT организации, чиито централи са разположени на места като Бермудските острови, Сейшелите и остров Ман.

ДържаваПроцент компании, идващи от държавата,
спрямо останалите извън Европа
САЩ26%
Великобритания17%
Швейцария5,2%
Израел2%
Украйна1,5%
Австралия1,3%
Канада1,3%
Норвегия0,7%
Сингапур0,7%
Индия0,3%
Лихтенщайн0,3%
остров Ман0,3%
Русия0,3%
Сейшели0,3%
Филипини0,3%
Япония0,3%
ОАЕ0,2%
Хонконг0,2%
Бермудски острови0,2%
Днес те питаме…

Получаваш ли редовно обратна връзка след интервюта за работа?
Loading ... Loading …

Най-много европейски IT компании идват от Великобритания, а на ниво ЕС – от Германия

Ако се концентрираме върху Стария континент, виждаме, че около 20% от европейските компании у нас идват от държави извън Европейския съюз. На първо място тук е Великобритания, следвана от Швейцария и Украйна. В тази класация щипка екзотика дава Лихтенщайн. 

Стигаме и до ЕС, като Германия има най-много представители в България – 95. Втора е Франция с 25, а топ 3 затваря Белгия със 17 компании. Следващите челни позиции заемат Австрия, Ирландия и Нидерландия. Другите две водещи западноевропейски държави – Италия и Испания – имат по-скромно присъствие у нас, както се вижда и в таблицата. 

Ако насочим поглед към скандинавската част на ЕС, откриваме компании от Дания, от Швеция и от Финландия. 

А какво да кажем за Централна и Източна Европа (ЦИЕ)? Тук Полша и Чехия са лидери, следвани от Унгария, Румъния и Словакия. Така можем да обобщим, че в Job Board-a ни има компании, които идват от всички държави членки, с изключение само на Латвия, Португалия и Словения.

Ако трябва да направим обобщение по оста ЕС-извън ЕС, интересът към страната ни е поделен почти поравно.

ДържаваПроцент компании, идващи от държавата,
спрямо останалите членки на ЕС
Германия15%
Франция4%
Белгия3%
Австрия2%
Ирландия2%
Нидерландия1,5%
Малта1,5%
Полша1,3%
Чехия1,3%
Дания1,1%
Естония1,1%
Швеция1%
Италия0,8%
Кипър0,8%
Литва0,5%
Финландия0,5%
Испания0,3%
Унгария0,3%
Гърция0,3%
Румъния0,3%
Хърватия0,3%
Люксембург0,2%
Словакия0,2%
Латвия, Португалия, СловенияНямат представители
според данните в нашия Job Board

Explore more

Виж
Dart обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Tomcat обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Istio обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Talend обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

А колко са служителите в тези IT компании у нас?

След този кратък географски преглед, логично, идва въпросът за размера на компаниите. Най-внушителната група, калкулирана според броя на IT служителите в България, е тази на микро и малките компании, които съставляват повече от 50 на сто от общия брой на чуждестранните IT организации у нас. На второ място се нареждат големите (с между 30 и 70 IT служители), следвани от средните.

Във всички тези компании в глобален мащаб работят общо 488 631 служители. 15,4% (над 75 хил. души) са ситуирани в българските им офиси, а от тях 43,2% (близо 33 хил. души) са част от IT отделите у нас.

Ако се върнем там, откъдето започнахме, то спокойно можем да кажем: Да, България присъства на глобалната технологична карта – от САЩ и Бермудите до Германия и Лихтенщайн. А дали може да е по-добре? Винаги може, но това зависи и от всички нас.


*Данните са към 13 септември 2024 г., като в тях влизат компаниите с профил в Job Board-a на DEV.BG.