+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

108-42 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Какво затруднява IT специалистите да си намерят работа?

Снимка: iStock

Дългите и сложни процеси на подбор са една от най-големите трудности, с които се сблъскват IT специалистите, когато си търсят работа. Това посочват самите те в анкета на сайта на DEV.BG

Интервюто има ключова роля в този процес – то разкрива доколко познаваме дадена компания, какви са нагласите ни за развитие и очакванията ни на работното място. 

Ако искате да се представите повече от добре, но не знаете как, от платформата Ace.bg имат точното решение – обучението Ace the Interview на 26 април. Неговата цел е да подготви максимално mid и senior професионалистите за най-важните първи разговори във водещи технологични компании. На помощ за тази задача идват лекторите – подбрани експерти от IT сектора у нас. (Разгледайте тук.)

Според анкетата ни другите две предизвикателства, пред които се изправят специалистите, са липсата на обратна връзка от работодателите и липсата на достатъчно позиции, отговарящи на уменията на кандидатите.

Днес те питаме…

Как настоящият ИТ пазар влияе на желанието ти за смяна на работа?
Loading ... Loading …

Дълго и сложно, но има решение

Близо 34% от респондентите в анкетата ни се изправят пред процес на подбор, който смятат за тромав. Това често е така заради желанието на IT работодателите да намерят възможно най-подходящия кандидат и от ден 1 да са наясно, че той е от полза за успеха на компанията.

А намирането на подходящите кандидати става все по-сложно и бавно според световната статистика. Данни на платформата Workday сочат, че на глобално ниво кандидатурите за работа се увеличават четири пъти по-бързо от свободните позиции.

Информацията от Job Board-a на DEV.BG показва как изглежда тази тенденция в конкретни цифри – през януари 2025 г. е имало 20845 кандидатури при публикувани 2048 обяви. Сходна е била ситуацията и през февруари 2024-та. 

Това е знак, че и конкуренцията става по-ожесточена, но добрата подготовка за процеса може да увеличи шансовете да изберат именно вас за дадена позиция. Ключова част тук е интервюто за работа. 

Според Coursera едно интервю за работа продължава средно между 45 и 60 минути. Въпреки това в някои случаи може да мине и повече от час. И може да е повече от едно. От платформата описват няколко вида интервюта според продължителността:

  • Телефонни. Между 15 и 45 минути;
  • Виртуални (видео). Отнемат 45 минути или повече, в зависимост от процеса в компанията;
  • Присъствени. Продължават 45 минути или повече (дори цял ден), но отново зависи от процеса и от това дали ще се срещнете с потенциални свои колеги в рамките на разговора;
  • Групови. Отнемат 60 минути или повече, като това обичайно зависи от броя на участниците.
  • Панелни. Те продължават 90 или повече минути, отново в зависимост от броя на хората.
  • Технически. Те също са сред най-дългите – минимум 60 минути, като това зависи от уменията, които трябва да покажете в рамките на интервюто.

Не е задължително да минавате през абсолютно всички тези видове интервюта – това зависи от компанията и политиките ѝ. Но дългият процес може да породи притеснение, несигурност, неяснота. И може да мине много по-гладко, ако му отделите достатъчно време преди самите разговори.

По време на Ace the Interview на 26 април ще научите как да:

  • Преминете успешно през техническото интервю;
  • Преговаряте за заплатата си и останалите условия;
  • Победите притеснението;
  • Отговорите на въпроси като къде се виждате след 5 години и защо искате да работите в компанията.
Обучението е подходящо за хора, които:
  • Отдавна не са били на интервю за работа и искат да обновят знанията си;
  • Се притесняват по време на интервю;
  • Представят трудно и недостатъчно разбираемо опита си;
  • Искат да преговарят по-добре за заплата и условия;
  • Искат да преминат на следващо ниво – лидерска роля или по-висока инженерна позиция;
  • Не са сигурни как да подходят към техническото интервю.

Ако искате да стигнете до финалната стъпка и да получите желаното предложение за работа, подгответе се още сега! Запишете се тук и побързайте, защото местата са ограничени.

Explore more

Виж
Talend обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
NoSQL обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Swift обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Flutter обявите
Събрани на едно място
Right Arrow