В началото на 2025 г. Илия Кръстев, председател на AIBEST, главен изпълнителен директор (CEO) на A Data Pro и член на УС на БРАИТ, споделя за DEV.BG своите прогнози за бъдещето и факторите, които според него ще влияят на индустрията през новата година.
Според последния годишен доклад на AIBEST, в който като източник е посочен и Job Board-ът на DEV.BG, има забавяне при годишния темп на растеж в IT сектора, като ръстът в приходите за 2023 г. е 10,8%.
Въпреки това се посочва, че индустрията остава устойчива и „се утвърждава като един от основните икономически двигатели на България“. Прогнозата е за стабилизация в темповете на растеж и още по-голямо фокусиране върху услуги с висока добавена стойност.
Илия Кръстев отбелязва, че високотехнологичният сектор в България осигурява заетост на малко над 104 хил. души през 2023 г., а търсенето на квалифицирани кадри ще продължи да расте. „Създаваме работни места с висока добавена стойност, но трябва да се справим с недостига на STEM специалисти, за да поддържаме този растеж.“
Разходите за труд, които достигнаха 3,058 милиарда евро през 2023 г., отразяват конкурентоспособността и значението на сектора за икономиката. Според Кръстев индустрията на знанието в България многократно е доказвала своята устойчивост и адаптивност и това ще продължи и през 2025 г.
По отношение на инвестициите Кръстев подчертава значението на привличането на чуждестранни инвеститори, както и подкрепата за местния бизнес. „България вече не е просто дестинация за евтини изнесени услуги, а се утвърждава като иновационен хъб, задвижван от центрове за изследвания и разработки (R&D) и високотехнологични инициативи.“ Според него създаването на 20 нови компании в сектора за периода 2023-2024 г. допълнително подчертава разширяването на индустрията.
Отвъд изкуствения интелект (AI): Какво друго ще движи технологичния напредък?
Въпреки че AI продължава да доминира разговорите за технологичен прогрес, Кръстев акцентира върху други ключови фактори за 2025 г. „Облачните технологии, киберсигурността и дигиталната трансформация ще останат основни области на развитие. Освен това интегрирането на технологии като блокчейн и интернет на нещата (IoT) ще трансформира редица индустрии в България.“
Кръстев подчертава, че AI е само част от уравнението. „Сливането на изкуствения интелект с други технологии ще създаде изцяло нови екосистеми, принуждавайки бизнеса да иновира още по-бързо.“
Explore more
Регионалната роля на България
„България продължава да бъде сред водещите държави в Югоизточна Европа, като се появява в 20 глобални класации за икономическа конкурентоспособност. Нашето стратегическо местоположение, членството в ЕС и квалифицираната работна сила ни дават значително предимство“, обяснява Кръстев.
Но за да се запази тази лидерска позиция, от AIBEST смятат, че страната трябва да адресира ключови предизвикателства като непредвидими данъчни политики и ограничен пазар на труда. „Инвестициите в образование и програми за преквалификация са задължителни, ако искаме да останем конкурентоспособни на световния пазар”, отбеляза още председателят на организацията.
Според доклада на AIBEST обаче само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини и липсват достатъчно инвестиции в образователната система.
Какво друго е важно през 2025 г.?
Според Илия Кръстев 2025-а ще бъде година на сътрудничество. „Сътрудничеството между държавата, академичните среди и частния сектор е от решаващо значение. Нуждаем се от ясни политики, които да насърчават изследванията и разработките, както и подкрепа за стартъпи, за да изградим по-устойчива иновационна екосистема.“
По думите му в момента високотехнологичният сектор у нас е на кръстопът. „Решенията, които вземем днес – било то в образованието, политиките или инвестициите – ще определят траекторията ни за десетилетия напред. Чрез иновации, разширяване на таланта и укрепване на регионалното лидерство можем да осигурим устойчив растеж и да затвърдим позицията на България като глобален лидер в услугите с висока добавена стойност“, обобщава той.