+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

92-64 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Ирина Радоева: Търсенето на висококвалифицирани IT специалисти ще продължи и през 2025 г.

Ирина Радоева е председател на Управителния съвет на Българската IT асоциация (БАИТ). В края на годината тя сподели за DEV.BG своите прогнози и очаквания за настъпващата 2025-а.


IT индустрията е водещ и определящ сектор за развитието на всички сфери от икономиката на всяка държава, така че нейното развитие ще се отрази и по-нататък на цялостното икономическо състояние в България. Във всички случаи държавата трябва да положи максимални усилия за подобряване на цифровата грамотност на обществото като основа за бъдещо национално развитие.

Конкретно за IT сектора е от значение дали една компания се занимава с хардуер или софтуерни решения и/или услуги, както и дали нейната дейност е насочена към българския, или към международния пазар. И в двете направления прогнозата ми е по-скоро неблагоприятна.

Предизвикателствата на хоризонта

За компаниите, свързани с националния пазар, и особено с държавната и общинската администрации, предстои трудна година, предвид нестабилното държавно управление, изоставането в усвояване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, както и липсата на актуален бюджет за 2025 година. Конкурентно предимство ще имат фирмите, които успешно са внедрили разработки на база изкуствен интелект. България изостава и в това спрямо Европа, а Европа изостава спрямо САЩ и Китай.

Снимката е илюстративна. iStock

Относно компаниите, които извършват изнесени услуги за фирми от други страни, трябва да се има предвид, че България вече не е дестинация с „евтина работна ръка“ и като се добави трудното прогнозиране на по-дългосрочните разходи, се очаква те да имат съществени затруднения.

Много от чуждестранните компании, които са имали изнесена дейност у нас, ревизират своите намерения (което е свързано и с липсата на предвидимост в политическата, а оттам и в данъчната обстановка). 

Едновременно с това няма голям приток на нови външни инвеститори. Въпреки това търсенето на висококвалифицирани IT специалисти ще продължи, като ще нараства и тяхното заплащане, не само поради увеличението на максималния осигурителен доход (МОД). Евентуален спад в търсенето може да има при такива, които нямат придобит опит и умения и е необходимо фирмите да инвестират допълнително.

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …

По-добро образование = по-добри кадри

Снимката е илюстративна. iStock

Нивото на подготовката на кадрите в средните и висшите училища оказва голямо влияние на възможностите за развитие на фирмите. За съжаление и в сферата на образованието има още какво да се желае. Работната група на БАИТ в областта на образованието анализира съществуващите слабости и провежда политика за подобряване на работата в направления като НВО (националното външно оценяване), което към момента не отсява талантливите деца, за да ги насочва към специализираните училища – математически и професионални гимназии с ИКТ насоченост. 

Препоръчваме и връщането на Национална програма „IT бизнесът преподава“, която отпадна поради липса на финансиране, и която би помогнала за доближаване на учебните програми до изискванията на пазара.

Explore more

Виж
Ansible обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
NiFi обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
SAP ABAP обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
SharePoint обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Перспективи и възможности

Благоприятна възможност виждам при компаниите, които създават собствени високотехнологични продукти и услуги за чуждия пазар, особено за САЩ – там вероятно ще има оживление. Всъщност такава трябва да бъде и визията на българския IT бизнес – създаване на собствени продукти и услуги, които са иновативни и с висока добавена стойност, както и търсене на свободни пазари за такива продукти и услуги. Специално внимание да се обръща и на нишови възможности. 

Снимката е илюстративна. iStock

Очаквам да има голямо развитие на стартъп бизнесите, създаващи продукти с изкуствен интелект или с идеи как същестуващи решения на утвърдени вече компании могат да бъдат развити и подобрени. Тук трябва да се отчете, че компании, които работят за европейски потребители, трябва много добре да съобразят дейността си с европейските регулации, особено с цифровите актове.

Важна и предстояща работа на държавата е да бъдат приети измененията по Закона за киберсигурност, чрез който е транспонирана Директивата за мрежова и информационна сигурност (NIS2). Традиционно България изостава и тук и експертите отчитат, че общото ниво на киберсигурност на цифровата инфраструктура е ниско.