+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

115+44 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Боряна Пейчева: Работният пазар ще остане предпазлив в наемането на нови кадри

Боряна Пейчева е председател на Асоциация IT Стара Загора. В края на годината тя сподели за DEV.BG своите прогнози и очаквания за настъпващата 2025 г.


От технологичното сърце на България в последните години на комунистическия режим Стара Загора достигна до на практика несъществуващ IT сектор в региона до 2010 г. През последните години нещата се обръщат и машината се задвижи – откри се нова гимназия в IT направление през 2020-а, която тази година изпраща първия си випуск. Поставихме началото на много образователни инициативи и събития с IT насоченост. 

С Асоциация IT Стара Загора сме провели близо 100 инициативи за изминалите вече близо 5 години дейност и подкрепили десетки други като партньор. 

Властите на местно ниво също се активизираха и започнаха опити в посока развитие на секторите на знанието, но стъпките са все още проучвателни и подготвителни. 

Какво очакваме за 2025 г.? За сектора в страната – все още не можем да кажем със сигурност. Ръст ще продължи да има, но и през 2025-а ще бъде по-скоро близък до този през 2024-та – около 12-15%, отколкото да се цели традициониите 25-30% в годините преди това. Моето мнение е, че ще има и нови инвестиции. Само за тази „слаба“ година за сектора, данните отчитат над 450 нови IT компании на пазара. 

Няма да е изненада и се надяваме на влизането на някои от големите играчи с развоен център у нас. Не по-малко вероятно е да се изтеглят и големи компании от пазара, което се случва през последните две години. Честно казано, очаквам повече сделки за финансиране и придобивания на български компании през идната година. Нещата се задвижиха и имаме информация по различни канали, че световните компании следят българския IT бизнес и интерес има дори към фирми в Стара Загора. 

Пазарът на труда и AI

Работният пазар ще остане предпазлив в наемането на нови кадри. Не очаквам бурните пост-COVID темпове, но работа за добрите специалисти винаги ще има и те ще са търсени на пазара.  

Боряна Пейчева, председател на Асоциация IT Стара Загора

Изкуственият интелект (AI) е тема, която трябва да вземем насериозно като държава, която има претенции за технологична дестинация. Сам по себе си AI има потенциал да води до ръст и инициативите в тази посока, като например в INSAIT или паралелките с профил програмиране на изкуствен интелект в средните училища, определено са добра идея. Трябва обаче да направим така, че AI да бъде приет от цялото ни общество, на всяко ниво, не само от двата процента работещи в IT сектора. 

Като казвам „прието“ – давам за пример дори една от IT компаниите, за които работя като консултант. Там имаме казус с въвеждането на AI като инструмент, който може да улесни, автоматизира и помогне на работата на служителите, дори на най-ниско ниво – да напише имейл или автоматизира базова задача.

И причините, които успявам да идентифицирам, са, че хората се движат по течението и чакат да ги „залее вълната“, т.е. не им се занимава на хората да разучават нещо ново. Не им е на дневен ред, заети в работата си и го отлагат във времето. Има и такива, които споделят, че се притесняват от AI и неговото използване. Трябва да правим стъпки в преодоляване на всички тези стопери за хората в компаниите.

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …
Ако говорим за технологичен напредък – и за него, както и за всичко останало, трябват хора. Много се надявам да успеем генерално да обединим и насочим усилия към привличането на технологични специалисти. Както за българи от средите в чужбина – това е огромен потенциал, който тотално не използваме – така и чуждестранни специалисти, които да случват този напредък на родна почва.

Това го виждаме с INSAIT, но мога да дам пример и със Стара Загора. От COVID пандемията насам има ясно тенденция IT специалисти да се завръщат в града. Те идват със знание, стабилна работа в голяма компания и това, което забелязвам, е, че поглеждат към Тракийския университет и академичната дейност на софтуерните специалности.

Вярвам, че имаме какво да направим и в тази посока и да, колкото и да сме назад в световните класации на университетите, иновациите се случват по-успешно, устойчиво и повсеместно в добре работеща академична среда. 

Планът за бъдещето

Какво предстои в Стара Загора? Ще продължаваме да посочваме технологиите като правилна посока за икономическо развитие на региона с различни събития, на които да каним специалисти от цялата страна. С това поставяме фокус върху Стара Загора като следващата технологична дестинация. Не можем да говорим за България като такава, а целият бизнес да бъде съсредоточен основно в София. 

Нещо, което мисля, че правим правилно на регионално ниво – сваляме възрастта за старт на образование по програмиране. Имахме успешен опит през 2024 г. и през 2025 г. ще се опитаме да работим активно с децата още в 4-5 клас в партньорство с Училищна Телерик Академия и други алтернативни образователни институции. 

Още нещо, което направихме през 2024-та – среща на IT компании от малки населени места от цялата страна. Тази година се получи много стойностно събитие, за 2025-а имаме още по-амбициозни планове.

Това вярвам, че е важно за целия ни сектор – да се обединяваме и да показваме и добрите примери извън големите градове, защото такива има и активната подкрепа за тях ще бъде знакът, че сме готови да се превърнем наистина в технологична дестинация със световно значение.

Explore more

Виж
Perl обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
TestNG обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Qlik обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Grafana обявите
Събрани на едно място
Right Arrow