Боряна Пейчева е председател на Асоциация IT Стара Загора. В края на годината тя сподели за DEV.BG своите прогнози и очаквания за настъпващата 2025 г.
От технологичното сърце на България в последните години на комунистическия режим Стара Загора достигна до на практика несъществуващ IT сектор в региона до 2010 г. През последните години нещата се обръщат и машината се задвижи – откри се нова гимназия в IT направление през 2020-а, която тази година изпраща първия си випуск. Поставихме началото на много образователни инициативи и събития с IT насоченост.
С Асоциация IT Стара Загора сме провели близо 100 инициативи за изминалите вече близо 5 години дейност и подкрепили десетки други като партньор.
Властите на местно ниво също се активизираха и започнаха опити в посока развитие на секторите на знанието, но стъпките са все още проучвателни и подготвителни.
Какво очакваме за 2025 г.? За сектора в страната – все още не можем да кажем със сигурност. Ръст ще продължи да има, но и през 2025-а ще бъде по-скоро близък до този през 2024-та – около 12-15%, отколкото да се цели традициониите 25-30% в годините преди това. Моето мнение е, че ще има и нови инвестиции. Само за тази „слаба“ година за сектора, данните отчитат над 450 нови IT компании на пазара.
Няма да е изненада и се надяваме на влизането на някои от големите играчи с развоен център у нас. Не по-малко вероятно е да се изтеглят и големи компании от пазара, което се случва през последните две години. Честно казано, очаквам повече сделки за финансиране и придобивания на български компании през идната година. Нещата се задвижиха и имаме информация по различни канали, че световните компании следят българския IT бизнес и интерес има дори към фирми в Стара Загора.
Пазарът на труда и AI
Работният пазар ще остане предпазлив в наемането на нови кадри. Не очаквам бурните пост-COVID темпове, но работа за добрите специалисти винаги ще има и те ще са търсени на пазара.
Изкуственият интелект (AI) е тема, която трябва да вземем насериозно като държава, която има претенции за технологична дестинация. Сам по себе си AI има потенциал да води до ръст и инициативите в тази посока, като например в INSAIT или паралелките с профил програмиране на изкуствен интелект в средните училища, определено са добра идея. Трябва обаче да направим така, че AI да бъде приет от цялото ни общество, на всяко ниво, не само от двата процента работещи в IT сектора.
Като казвам „прието“ – давам за пример дори една от IT компаниите, за които работя като консултант. Там имаме казус с въвеждането на AI като инструмент, който може да улесни, автоматизира и помогне на работата на служителите, дори на най-ниско ниво – да напише имейл или автоматизира базова задача.
И причините, които успявам да идентифицирам, са, че хората се движат по течението и чакат да ги „залее вълната“, т.е. не им се занимава на хората да разучават нещо ново. Не им е на дневен ред, заети в работата си и го отлагат във времето. Има и такива, които споделят, че се притесняват от AI и неговото използване. Трябва да правим стъпки в преодоляване на всички тези стопери за хората в компаниите.
Това го виждаме с INSAIT, но мога да дам пример и със Стара Загора. От COVID пандемията насам има ясно тенденция IT специалисти да се завръщат в града. Те идват със знание, стабилна работа в голяма компания и това, което забелязвам, е, че поглеждат към Тракийския университет и академичната дейност на софтуерните специалности.
Вярвам, че имаме какво да направим и в тази посока и да, колкото и да сме назад в световните класации на университетите, иновациите се случват по-успешно, устойчиво и повсеместно в добре работеща академична среда.
Планът за бъдещето
Какво предстои в Стара Загора? Ще продължаваме да посочваме технологиите като правилна посока за икономическо развитие на региона с различни събития, на които да каним специалисти от цялата страна. С това поставяме фокус върху Стара Загора като следващата технологична дестинация. Не можем да говорим за България като такава, а целият бизнес да бъде съсредоточен основно в София.
Нещо, което мисля, че правим правилно на регионално ниво – сваляме възрастта за старт на образование по програмиране. Имахме успешен опит през 2024 г. и през 2025 г. ще се опитаме да работим активно с децата още в 4-5 клас в партньорство с Училищна Телерик Академия и други алтернативни образователни институции.
Още нещо, което направихме през 2024-та – среща на IT компании от малки населени места от цялата страна. Тази година се получи много стойностно събитие, за 2025-а имаме още по-амбициозни планове.
Това вярвам, че е важно за целия ни сектор – да се обединяваме и да показваме и добрите примери извън големите градове, защото такива има и активната подкрепа за тях ще бъде знакът, че сме готови да се превърнем наистина в технологична дестинация със световно значение.