Какво мотивира една дама с 11 години опит като full-stack developer да започне да преподава? През последните 3 години от кариерата си Петя Петкова се занимава именно с това, а тази година стартира първата поредица от работилници, които да подготвят неопитни програмисти по пътя им към front-end разработчици.
Заедно с Петя, позната и с псевдонима {dev} blondie;, от DEV.BG решихме да раздадем 5 безплатни обучения, по едно за всеки от петте модула, които е подготвила.
Какво трябва да направиш?
1. Избери си един от тези пет модула:
- Модул 1 – основи на HTML & CSS – 6 октомври (от 10:00 до 15:30)
- Модул 2 – CSS за напреднали – 13 октомври (от 10:00 до 15:30)
- Модул 3 – основи на JavaScript – 20 октомври (от 10:00 до 15:30)
- Модул 4 – Уеб анимации с JavaScript и CSS – 27 октомври (от 10:00 до 15:30)
- Модул 5 – Accessibility & тестване – 3 ноември (от 10:00 до 15:30)
Повече за програмата може да намериш тук.
2. До 25 септември ни изпрати мотивационно писмо на [email protected] и разкажи защо искаш да се включиш в обученията. Не забравяй да посочиш за кой от 5-те модула кандидатстваш.
3. На база на мотивационното писмо ще изберем 5-има печеливши – по един за всеки модул, и ще ги обявим на 30 септември на сайта на DEV.BG.
Пълните правила на играта може да намериш тук. А междувременно, може да се запознаеш и с Петя в следващите редове!
Петя, как се роди идеята за {dev} blondie;?
Концепцията на това, което виждате днес, се зароди преди 3 години. Всичко започна, след като бях поканена за преподавател в курса по front-end програмиране на най-старата софтуерна академия в страната. Дотогава нямах много опит в преподаването, макар и да бях водила няколко работилници във времето.
Това беше и моментът, в който разбрах, че споделянето на знания и запалването на искрата в начинаещите програмисти е моята мисия. След като курсът завърши, реших, че искам да създам моето си парченце уеб, в което да публикувам уроци и интересни материали на тема програмиране.
А ако се чудите защо точно blondie, вдъхновено е от реч на Стив Джобс за завършващите Станфордския университет, в която казва “stay hungry, stay foolish”. Да си blonde за мен означава да бъдеш необременен от знания и да подхождаш с любопитството на първокласник към всяка нова информация.
А какво те мотивира да започнеш да преподаваш уеб програмиране?
Преди всичко удовлетворението, което преподаването ми носи. Това да знам, че съм посяла семенцето на любопитството у някой, че съм му дала основната посока, която, ако реши и положи нужните усилия, може да превърне в кариера.
Мотивира ме също и това, че по този начин държа високо и собственото си професионално ниво – за да преподаваш нещо, трябва да си повече от добър в него.
Не на последно място, мотивацията ми се подхранва и от резултатите, които моите курсисти (ако мога да си позволя да ги нарека така) постигат и това, че съм до тях, за да следя прогреса им.
Какви технологии и инструменти използваш най-често в работата си? Имаш ли предпочитани технологии?
Неизменна част от ежедневната ми дейност са технологиите, без които един уебсайт не би могъл да бъде реализиран – CSS, HTML и JavaScript. Владеенето на тези технологии е задължително за всеки разработчик. От тези основи вече човек избира различни библиотеки и инструменти, с които надгражда уменията си – за CSS това може да бъдат препроцесори като Sass и Less или т.нар. framework в лицето на Tailwind. За JavaScript това може да е React или GSAP като библиотека и т.н.
Не бих казала, че имам любими технологии, любими са е процесът и крайният резултат, които даден проект гони, а за постигането му често се избира технологичен stack (комбинация от технологии), който прави процеса по разработка по-лек и покрива всички технологични изисквания.
Можеш ли да ни разкажеш повече за серията работилници, която подготвяш? Какво включва тя и какви са основните ѝ цели?
Програмата се състои от общо 5 работилници или модула, както още ги наричам. Започваме от самото начало – основи на HTML и CSS в модул 1, минаваме през по-напреднали CSS концепции и техники, после се запознаваме с JavaScript и една специфична библиотека. В четвъртия модул ще анимираме и създаваме интеракции с помощта на JavaScript (и още една библиотека – GSAP) и CSS, а в последния – ще се погрижим за достъпността и за това, че сайтът, над който сме работили по време на всички модули, се държи и работи еднакво добре на всякакви устройства и резолюции.
Идеята е такава, че човек може да се включи както в пълната програма, така и само в модули, които го интересуват и ще му донесат най-голяма стойност.
Целите на програмата са да преведат участниците през всички процеси по изработването на един уебсайт, както и да ги запознае с необходимите технологии.
Важно е да отбележа, че всяко обучение е с продължителност 5 часа, 4 от които са практическа работа (участниците ще могат да пишат код заедно с мен). Всеки участник ще получи и допълнителни материали за самоподготовка, чрез които да упражни и затвърди знанията си.
Върху какви теми и умения ще се фокусираш в работилниците за начинаещи програмисти?
Основното умение, което искам да развия в участниците, е умението за разрешаване на проблеми, а също и любопитството и креативността. Докато минаваме през основните технологии – HTML, CSS и JavaScript, ще се сблъскваме с различни предизвикателства, ще развиваме последователно мислене и възприятие за голямата картинка – целостта на проекта.
Какви са предизвикателствата при създаването на подобна програма за начинаещи и как се справяш с тях?
Това, което различава тази програма от други подобни, е нейната модулна природа – всеки участник решава дали и в кой модул да се включи, или да участва в пълната поредица от модули.
Оттук идва и предизвикателството – да има последователност, консистентност и усещане за надграждане с всеки модул, но едновременно с това ако участник се е включил само в един модул, да не се чувства така, сякаш е попаднал по средата на сериал и всичко в него му се струва чуждо.
В тази връзка съм се погрижила да има последователност, но също и да осигуря достатъчно отзивчив и лесен за възприемане материал, независимо дали си участник в цялата поредица, или, да речем – само в Модул 3.
Explore more
Каква методология използваш при преподаването и как се уверяваш, че участниците разбират и усвояват материала?
Методологията ми се основава на комуникация и своевременна обратна връзка. Затова са работилници – създаваме заедно, участниците задават въпроси и често стигаме до дискусии. Това е причината за ограничените места – вярвам, че човек възприема и усвоява знания много по-лесно и бързо, когато се чувства част от група и че не е сам в начинанието си.
Отделно от това всеки участник получава както запис от обучението, така и допълнителни материали, за да може след това със собствено темпо да опита да пресъздаде проекта, върху който ще работим във всеки модул.
Какво би посъветвала начинаещите програмисти, които тепърва започват своя път в уеб програмирането?
На първо място – да са любопитни. Да изследват тази необятна вселена от технологии, библиотеки, езици с необременността на първокласник. Да експериментират.
Ако установят, че това да създават нещо от бял екран, от един пиксел, което ще стига до стотици (а защо не и стотици хиляди) хора, им е страст – да не спират да учат и развиват уменията си.
Останалото – интересни и големи проекти, кариера, титли – са само ползи от изразяването на тази страст.
Кои са най-честите грешки, които начинаещите програмисти правят, и как могат да ги избегнат?
Една от често допусканите грешки или по-скоро неправилен подход е да започват с изучаването на дадена библиотека, без да са минали през основите на езика, за който е писана. Пример за това е, да речем, да учиш React, без да имаш фундаментални JavaScript познания, да учиш и използваш Tailwind, без да си писал чист CSS от нулата.
Друга актуална грешка е използването на генеративен изкуствен интелект (GenAI), без да разбират заданието, нито пък върнатия от бота код. Гледам на това като на мечешка услуга – успяват да се справят със задачата, но им липсва аналитичното мислене и как са стигнали до решението ѝ.
Още една грешка, която често наблюдавам, е липсата на изградени навици за тестване и оптимизиране – разбира се, в средните и големи компании има цели звена, които се грижат за тази дейност, но е важно един програмист да е критичен към кода си и да умее да го подобрява в детайл.
Как да ги избегнем? Първо, като винаги започваме от основата на дадена технология, дори и да не навлезем в нейния детайл, второ – като използваме AI тогава, когато разбираме и осъзнаваме задачата и процеса по нейното решаване. И трето – като сме готови да тестваме, подобряваме и дори получаваме градивна обратна връзка, чрез която да подобрим състоянието и функционирането на уеб продукта си.
Какви са твоите бъдещи планове и амбиции както в професионален план, така и в преподаването?
В професионален план целите ми се свеждат до работа по все по-предизвикателни и големи проекти, такива, които достигат до хиляди хора и помагат на бизнеса и на неговите потребители да разрешават даден проблем. Желанието ми е да бъда част от решението.
По отношение на преподаването – тук планът ми е да продължавам да създавам висококачествено и полезно безплатно съдържание, като успоредно с това вървят и обученията като тези, за които говорихме по-рано. Целта ми е {dev} blondie; да се превърне в движение, в общност, а защо не и в академия.
Как се поддържаш в крак с новостите в света на уеб програмирането и какви ресурси би препоръчала на участниците в работилниците, които организираш?
Както и по-рано споменах – за да преподаваш дадена материя, то самият ти трябва да си я овладял до професионална и, бих добавила – превъзходна степен. Обновявам познанията и уменията си непрестанно (всъщност това е и разковничето към успешна IT кариера). Често посещавам технологични конференции, предстояща такава е Awwwards conf., която ще се проведе във Валенсия този септември.
По отношение на ресурсите, които участниците ще получат – подготвям ги цяло лято (къде от плажа, къде от балкона в нас) и в тях ще има всичко необходимо, за да затвърдят знанията, получени по време на обученията, както и, типично в стила на {dev} blondie; – ще бъдат предоставени на човешки език.