+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

77+31 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Над 30% от IT компаниите имат коучинг или менторска програма

Близо една трета или над 30% от IT компаниите в Job Board-a на DEV.BG имат коучинг или менторска програма за служителите си. Според данните* тази опция влиза в топ 5 на предлаганите възможности за професионално развитие на хората, макар че има и по-често срещани.

В същото време почти всяка компания организира вътрешнофирмени обучения за екипите си, а всяка втора инвестира в сертификационни курсове. За работодателите това са ключови опции, на които разчитат за развитие на талантите, на фона на липсата на достатъчно mid и senior кадри на IT пазара на труда.

На трето място попада изготвянето на индивидуален план за кариерно развитие. След него се нареждат възможностите за посещение на конференции и семинари с билети, закупени от компанията, и едва тогава – провеждането на коучинг или менторски програми.

От общо 1516 компании в нашия Job Board български са 60%, докато останалите 40% са чуждестранни.

Тези, чийто централен офис е извън страната, по-често предлагат възможности за професионално усъвършенстване. В различните категории разликата между тях и българските компании варира с между 2% и 8%.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …
Повече хора в чуждестранните компании

Освен че по-често предлагат придобивки, свързани с личностното развитие, чуждестранните компании имат и повече хора в екипите си. 

Общо 66 хил. души работят в IT отделите на технологичните компании в Job Board-a ни. Ако разгледаме тези служители от гледна точка на централните офиси на компаниите, над 38 хил. имат чуждестранен работодател, а останалите повече от 27 хил. – са с български

Кой как инвестира?

Инвестиции в талантите все пак има и в двата случая. Това се забелязва и от IT академиите, които компаниите създават, не само за да обучават своите служители, но и за да помагат на други специалисти, включително начинаещи. Сред примерите са IT Talents, подкрепена от Imperia Online, Jump2IT, зад която застава Accenture Bulgaria, както и Scalefocus Academy, Sirma Academy и Strypes Lab.

Попитахме 12 IT компании и за финансовите измерения на подкрепата за служителите. Част от тях не дадоха коментар, докато други пожелаха да запазят анонимност и да споделят колко отделят на годишна база. Отговорът е средно между 500 и 700 лв. за обучения за всеки служител.

От софтуерната продуктова компания SiteGround, която е сред водещите в уеб хостинг услугите, посочиха, че миналата година са инвестирали общо над 100 хил. лв. в инициативи с обучителна насоченост. От друга страна, от ICT Strypes казват, че заделят поне 25% от приходите си годишно за обучения и развитие на кадрите. А в Amadeus изчисляват, че в глобален мащаб за 2023 г. средният брой часове за обучение на един служител е близо 19 часа, тоест за това са заделени около два от стандартните работни дни. Сумата варира според локацията.

Explore more

Виж
JUnit обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
SignalR обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Hadoop обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Redis обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Подкрепа и за образованието

Компаниите осигуряват достъп и до курсове по чужди езици, най-често английски, немски или френски. Опцията за изучаването им е свързана с държавата на произход на съответната компания. Например централите на KPMG IT Service и Westernacher Solutions са в Германия, съответно се дава възможност на служителите да усвоят немския.

В допълнение компаниите подкрепят и образованието на служителите, като им предлагат годишен бюджет, който да инвестират в тази посока, допълнителни дни отпуск за студенти или покриване на разходите им за обучение в България и чужбина. 

В някои офиси и книгите са с отредено място – част от компаниите имат библиотеки и онлайн ресурси с достъп до разнообразна литература, подходяща както за усъвършенстване на уменията на работа, така и за свободното време.

Сред придобивките при постъпване на работа се забелязват още абонаментите за достъп до обучителни платформи от типа на Udemy. Осигурени са и програми, които позволяват посещение на психолог. 

Какво друго предлагат IT компаниите? Разгледайте още сега в Job Board-a на DEV.BG!

___

*Данните са от компаниите в Job Board-a на DEV.BG, които са посочили публично придобивките, които предлагат, свързани с професионалното развитие на служителите. От общо 1516 компании в момента само 206 са оставили това поле празно. Информацията е валидна към 15 август 2024 г.