+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

87+19 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Тревожност и умора: Как да разпознаем и избегнем бърнаута в IT екипите?

Поредният работен ден започва. Снощи Анна е заспала трудно, а днес се събужда от четвъртата си аларма и отново минава цял час, докато стане от леглото и поеме към офиса. Често е изнервена по време на срещите с колегите, понякога има главоболие и няма особена мотивация да завърши проекта, по който работи като team lead в момента. Анна все още не е наясно, но вероятно е изправена пред бърнаут. А на мястото ѝ може да е всеки.

За да избегнат подобни състояния при служителите си, IT компаниите търсят идеи и начини да се справят с трудностите, през които може да се наложи да минат екипите на фона на нуждата от работа на бързи обороти и нейните обеми. Затова и всички над 1500 компании в Job Board-a на DEV.BG предлагат опции, свързани с благосъстоянието на хората.

Според данните* ни това често включва гъвкаво работно време – в повечето IT офиси се допуска изцяло и/или частично гъвкаво, докато фиксираното се забелязва в по-редки случаи. Така повечето специалисти има по-голяма свобода да нагласи задълженията на работа според най-продуктивните си часове и личния си живот. 

Половината компании в IT сектора вече предлагат и по-дълъг от стандартния 20-дневен отпуск за годината. 19% от тях допускат над 25 дни почивка, докато т.нар. sabbatical или творчески отпуск все още не е толкова разпространен според нашия Job Board. Само две от компаниите са го посочили като опция.

Хоумофисът също е допустим за повечето IT компании. Само 6,5% от тях не го позволяват, като в някои от тези случаи причината е, че проектите изискват физическо присъствие. Някои от най-изтъкнатите ползи от него са по-висока продуктивност, по-персонализирана работна среда и възможност да избягваш придвижването в града в най-натоварените часове.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …

Работата от разстояние е нещо търсено и от самите IT специалисти според анкета** в нашия Job Board. За цели 94% е важно компанията, в която кандидатстват, да предлага хоумофис.

С навлизането на хоумофиса като придобивка границите между личното и работното пространство започнаха да се пресичат, а това се усети още по-силно по време на пандемията. Данните на ADP Research Institute за 2021 г. показват, че тогава служителите всяка седмица са извършвали общо над един работен ден или 8,5 часа неплатен извънреден труд в сравнение със 7,3 часа в предпандемичния период.

„Изключително много хора имаха проблем да наместят работата като пространство, време и граници спрямо всичко останало, което се случва в живота им“, разказва Атанас Ганчев от Психологичен център „Време и пространство“.

Според проучване на Future Forum към началото на 2023 г. на глобално ниво 42% от анкетираните са посочили, че са преминали през бърнаут, като това е пикова стойност спрямо 2021 г., когато от платформата започват да водят статистика по темата. На по-голям риск от прегаряне са изложени две групи – служителите под 30-годишна възраст и жените. 

Атанас Ганчев е част от екипа на Психологичен център „Време и пространство“.

„Обикновено хората, които са в по-тежки състояния на бърнаут, са с едно отчаяно състояние на духа. Усещат, че са в безизходица, че са тежко неудовлетворени. Обичайно доста време имат негативни и потискащи емоции, но ги игнорират. Няма човек, който рязко да се почувства силно потиснат. Това е един процес, който се натрупва и дълго време се игнорира и притъпява по някакъв начин“, смята Ганчев, който е клиничен психолог. 

Explore more

Виж
Objective-C обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
ASPICE обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Cisco обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Express.js обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Световната здравна организация определя бърнаута като синдром, който възниква в резултат на хроничен стрес на работното място, и има три измерения:

  • Чувство за изчерпана енергия или изтощение;
  • Повишена ментална дистанция от работата или чувство за негативизъм или цинизъм спрямо нея;
  • Намалена професионална ефективност.

„Тревожно-депресивната симптоматика се беше засилила много, особено по време на пандемичната обстановка и по време на хоумофиса. Не само в България, но и в целия западен свят, който следваше структура на едно съобразено със ситуацията ежедневие“, допълва Атанас Ганчев.

В доклада си от Future Forum обръщат внимание и на работното време на служителите. Както през 2022 г., така и година по-късно над 90% от анкетираните искат гъвкави часове на работа. „Компаниите, които искат да изградят продуктивни, успешни екипи, трябва да мислят не само как да осигуряват гъвкавост, но и кога да работят хората“, предупреждават от платформата. Онези, които са получили гъвкави работни графици, са по-продуктивни и по-фокусирани. Toва е сред факторите, които могат да ограничат бърнаута, тъй като хората, които не са доволни от нивото на гъвкавост на работното си място, са по-склонни към прегаряне в сравнение с останалите.

В такива ситуации по-дългият платен годишен отпуск може да не е достатъчен и дори да има обратен ефект. „За човек, който има проблеми с работата си и се чувства неприятно, до какво може да доведе повечето отпуск? Много е вероятно да „замаже положението“, което може да означава още по-тежко завръщане към работата“, допълни още клиничният психолог.

Според него придобивките са важни, но редом с тях върви и даването на обратна връзка за ангажираността. Решаването на проблеми като бърнаута се свежда и до това човек да познава себе си, а работодателите на свой ред – да чуват нуждите на своите служители. „Важното е да можем да се опознаваме и да разбираме какво е необходимо да правим за себе си,така че да сме удовлетворени и да се чувстваме добре по начина, по който всеки го разбира за себе си“, препоръчва Атанас Ганчев.

Как обаче човек да опознае себе си? „Като живее, като рискува, като се въвлича в активност, отношения, занимания, общности. И като си дава сметка какъв е спрямо другите и спрямо себе си. Невинаги можем да опишем с думи това, което разбираме в себе си, но е полезно да опитваме да си даваме сметка какво разпознаваме. Така се увеличава и капацитетът да познаваме околните.“

*Данните в разгледаните графики са към 26 август 2024 г. Общият сбор на процентите в графиките надхвърля 100, тъй като в своите профили в DEV.BG Job Board компаниите имат право да изберат повече от една опция за предлаганите платен годишен отпуск, работно време и опции за хоумофис. 

**Анкетата е проведена онлайн за период от един месец сред аудиторията на DEV.BG Job Board през първата половина на 2024 г. В нея са взели участие общо над 460 души.

Точният зададен въпрос е: „Когато търсиш работа в Job Board-a на DEV.BG, колко е важно за теб дали компанията предлага опция за работа от разстояние?“. Всеки респондент е имал право да избере един от общо три възможни отговора – „изключително важно“, „важно“ или „без значение“.