+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

115+44 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Милена Георгиева, EPIX.AI: Изкуственият интелект помага за дълголетието

Проф. д-р Милена Георгиева е учена с дългогодишен опит в молекулярната биология, генетиката и епигенетиката, а успоредно с това и основател и главен научен директор на стартъпа EPIX.AI. Компанията използва възможностите на изкуствения интелект, за да търси ключа към дълголетието и по-доброто здраве.

Милена ще обърне внимание именно на тази тема по време на събитието FEBulous Journey на 22 ноември в СТЦ „Интерпред“.

Събитието е организирано от Фондация „Жените в предприемачеството в България“ и DEV.BG е негов партньор. Затова с код FEBXDEVBG10 може да се възползвате от 10% отстъпка от редовната цена на билетите, които са достъпни тук.


Милена, за теб кога се преплетоха пътищата на изкуствения интелект (AI) и здравето?

От самото внедряване на тази технология. Необходимостта от нейните приложения в съвременната биомедицина се наложи от момента, в който събрахме прекалено много данни за човешкото тяло, от гледна точка на неговата генетика, епигенетика и биохимия, разбрахме, че сами не бихме могли да се справим с обработката, анализа, разбирането и синтезирането на тези данни за подобряване на диагностиката и прогностиката на различни заболявания. 

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …
Тогава AI, както и всички компютърни и други алгоритми, станаха задължителни и важни за нашата работа. И това вече се вижда в Нобеловите награди по химия и по физика, които спечелиха колегите тази година за научни разработки с огромен ефект за науката и човечеството с участието на AI.
С други думи AI има приложения във всички сфери на науката и без тези иновации тя би била немислима.

Много се обсъждат и ползите, и рисковете от напредъка на изкуствения интелект. Как е полезен той в стремежа към дълголетието?

Да, определено се обсъждат, но не смятам, че се обсъжда толкова много негативният аспект на AI в науката и в медицината на дълголетието. Такива дискусии се водят за ролята му в ежедневието ни, за характера му да замени човека в професии и области, които не изискват критично или творческо мислене.

В науката нямаме толкова въпросителни. В науката по-скоро се борим за качеството на данните, които имплементираме вътре в изкуствения интелект, за да можем да сме точни в това, което предлагаме като решение в съвременната биомедицина, медицината на дълголетието и биологията на остаряването. Така че нямаме съмнения за значението на AI в научната сфера.

Explore more

Виж
Teradata обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Spring обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Rollup обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Robotic Process Automation обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Как си представяш, че ще изглежда светът през 2050 г. под въздействието на AI? Дали тогава ще става дума не за дълголетие, а за безсмъртие? 

Биологията (науката за живота) е толкова сложна, че едва ли някога ще говорим за намиране на панацея за всичките човешки заболявания.

Няма как да намерим лек за всичко. И това го заявявам съвсем сериозно и отговорно като биолог и човек, който вече доста години работи в най-модерните сфери на науката като молекулярна биология и генетика, епигенетика, биомедицина и медицина на дълголетието. 

Свидетели сме на невероятни времена, в които решаваме нерешими досега проблеми за човечеството, лекуваме нелечими заболявания като сърповидно-клетъчна анемия, СПИН и други. Говорим за лечение на много онкологични заболявания.

Проф. д-р Милена Георгиева е с дългогодишен опит в молекулярната биология, генетиката и епигенетиката. Освен това е основател и на стартъпа EPIX.AI.

Прекрачихме прага на генетичната революция, в епохата на прецизната медицина сме и въпреки всичко това пред нас все още има много нерешени въпроси, свързани с човечеството и неговото бъдеще на планетата ни. И именно тук е пресечната точка между науката и съвременните технологии, в това число. AI.

А дали ще говорим за безсмъртие? Ние вече говорим за безсмъртие. Говорим за дигитално безсмъртие, но дали ще говорим за биологично безсмъртие? По-скоро не. Казвам го съвсем осъзнато като учен, познавайки еволюционния смисъл и сложността на процеса остаряване. 

По-правилният въпрос е дали ще говорим за по-дълъг живот в добро здраве и физиология. Това е недалечна успешна перспектива, в която важна роля играят профилактиката и превенцията на незаразните хронични заболявания, от които умират сега възрастните хора. 

Отново зависи от прилагане на сложни технологии за следене на биологичното тяло и неговите параметри, зависи от прилагането на модерни и работещи стратегии за измерване на биологичното остаряване и превенцията на свързаните с него заболявания.

По твои наблюдения в момента има ли много бизнеси, които използват новите технологии, за да развиват продукти и услуги, свързани със здравето у нас? 

Разбира се, България не изостава много. Свидетел съм на научно-технологични разработки от колеги, които прилагат новите технологии в храненето, в диагностиката, в разработването на медицински устройства за мониторинг на биологичните показатели в реално време, в диагностика, в областта на образната медицина и рентгенология. Така че колегите работят много активно. И това ще става закономерност, надявам се.

Как бизнеси като вашия влияят на нивото на здравеопазване?

„Прекрачихме прага на генетичната революция, в епохата на прецизната медицина сме и въпреки всичко това пред нас все още има много нерешени въпроси…“, казва проф. д-р Георгиева.

България e на първо място по смърт от сърдечносъдови и онкологични заболявания. Това са заболявания, които се асоциират със забързана биологична възраст и от които умира всеки 7-и от 10 души. 

Това са съвременните пандемии, които обаче, важно е да подчертаем, са предотвратими. Предвид факта, че EPIX работи в сферата на установяване на биологична възраст и превенцията на свързаните с остаряването заболявания, това би имало много сериозно влияние в сферата на превантивната медицина, в създаването на условия за здравословно дълголетие и намаляване на тежестта на тези хронични заболявания върху социалната и медицинска системи.

Още детайли за събитието FEBulous Journey и участието на проф. д-р Милена Георгиева ще откриете тук