Според данните от Job Board-a на DEV.BG към днешна дата IT компаниите с офис в Пловдив са общо 169. От тях 68 са базирани само в този град, като 49 са изцяло български, а други 19 – чуждестранни. В IT отделите на компаниите работят малко над 1100 души. Но как се е оформила тази общност и с какво я привлича Пловдив?
През последните години вторият по големина град в България бързо се превърна в предпочитана дестинация за IT компании, които търсят оптимална комбинация от талант, иновации и качество на живот. Известен с богатото си историческо наследство и оживена културна сцена, Пловдив се оформя като интересна алтернатива на София, предоставяйки редица предимства.
Според специалисти в бранша конкурентните оперативни разходи и поддържащата бизнес екосистема на града под тепетата са сред основните фактори, които го правят привлекателен за технологичните фирми. През града преминават и няколко от паневропейските коридори, които свързват Западна Европа с Азия, а летището се намира на около 30 минути от центъра.
Разговаряме с главните изпълнителни директори на три IT организации, избрали да се развиват в Пловдив вместо в София, който към момента си остава най-желан град за компаниите. Вижте какво споделиха за DEV.BG Даниел Петров от VSG, Деян Спасов от TIMIFY и Стефан Стоянов от PODIX.
Пловдив – динамика, критична маса и развитие в едно
VSG е софтуерна компания, която оперира във fintech сектора и работи предимно с клиенти от САЩ. Разработва банков софтуер, който се използва от финансови институции, банки, платформи за онлайн кредити. Според Даниел Петров, който е начело на компанията от самото ѝ създаване, основните фактори Пловдив да бъде избран за стартираща локация на бизнеса е големината и критичната маса от специалисти в града – неща, които предоставят възможности за развитие на повечето технологични компании.
„Предимствата на това да не се съсредоточава всичко в най-големите столици са цената на живота и възможностите за конкурентоспособност, тъй като хората, които живеят и пребивават на места, по-евтини за живот, съответно допринасят за по-добра конкурентоспособност“, твърди Даниел.
В допълнение Пловдив може да се похвали с все повече квалифицирани професионалисти, които се обучават в местните университети и технически институти. Там са разположени общо девет висши учебни заведения, както и на профилирани гимназии, отговорни за поддържането на екосистемата от млади таланти. Техническият университет в София има филиал в града, a Пловдивският притежава голям факултет по математика и информатика. Отделно има математическа гимназия, както и десетки частни и общински държавни училища, които или подготвят, или имат профилиране в математика или в програмиране, а понякога и двете.
„Според нас Пловдив, особено в последно време, е доста динамичен град, един от най-старите в Европа. Тук има богата история, а и мога да кажа, че ние сме в Пловдив още преди да стане толкова популярен и всичките големи компании да открият свои собствени офиси в града“, разказва Деян Спасов, СЕО на TIMIFY, която разработва online scheduling софтуер. Целта на платформата е потребителите да управляват по-ефективно времето си.
Градска среда за IT таланти от високо ниво
Пловдив е град с традиции в информатиката и информационните науки от много дълго време – още през 90-те години на миналия век се сформира стабилна екосистема от професионалисти, когато и първите IT предприемачи основават своите бизнеси в града. Даниел казва, че 95% от експертите на VSG живеят в Пловдив. Други около десет души работят в офиса във Велико Търново. Служителите на VSG са основно от населените места около Пловдив и се придвижват до офиса, когато е нужно. Някои колеги на Даниел са и от съседни големи градове като Асеновград и Пазарджик.
Той споделя, че рядко има хора, които се местят от София към Пловдив, но все пак някои вземат това решение заради компанията. Това обаче е по-скоро изключение, отколкото устойчива тенденция.
„В последните две-три години след COVID-19 вече е много по-лесно да си намираме нови колеги, тъй като доста таланти не се ограничават от това да търсят работа спрямо това къде живеят“, отбелязва той. Именно COVID пандемията превръща в абстракция класическия офис и вече няма особено голямо значение къде са базирани хората, за да работят ефективно и качествено.
Според Стефан Стоянов тази тенденция се налага особено силно за по-малки компании като PODIX, които са по-гъвкави и могат по-лесно да управляват работните си процеси. В компанията дори и административният екип работи дистанционно, като няколко пъти годишно се налага и физическо посещение в офиса. „От моето поколение на средна възраст обичаме да ходим в офиса и лично за мен това е традиция. Всяка сутрин ставам, приготвям се, отивам на работа, но по-младите колеги нямат никакво намерение да влизат в офиса повече, поне на този етап“, коментира Стефан.
При определени позиции винаги възникват някакви затруднения с намирането на кадри. Тогава Деян и екипът му започват да търсят таланти извън пределите на Пловдив, но по думите му към момента от TIMIFY успяват се справят и да наемат нови колеги основно от града. „Ние сме сравнително малък екип и държим на хората, които са в него. Грижим се за тях, за да може да избегнем голямо текучество, което би наложило постоянна необходимост от търсене на нови хора“, пояснява още той.
Explore more
Животът в Пловдив е по-приятен
Една безспорна причина и за трите IT компании да развиват дейността си в Пловдив е качеството на живот. Техните специалисти харесват града и оценяват високо всички възможности. Извън офиса Пловдив предлага доста забавления. Освен множеството спортни и културни събития през цялата година, градът е компактен и с мек климат през по-голямата част от годината. „Аз не мисля, че има нещо, по което Пловдив отстъпва на който и да е друг град в България като начин на живот или възможности, които дава на своите жители“, смята Даниел, който е CEO на VSG.
Друг важен фактор за качеството на живот е лесното придвижване из градските пространства. Въпреки че Пловдив е едно от най-гъсто населените места в България (с население от над 370 хил. души), разстоянията са по-къси и придвижването става доста по-лесно. Много от колегите на Деян използват алтернативен транспорт като велосипеди, тротинетки и други, с което избягват трафика в рамките на града. В допълнение мекият климат, парковете, градинките и пешеходните зони, възможността човек да прави различни неща – всичко това се харесва на IT експертите.
Пловдив е атрактивен и след края на работния ден – с оживения квартал Капана, малките улички с много места за топло кафе или свеж коктейл, музеите и галериите в Стария град и Гребната база. Родопа планина също е наблизо. Всички тези дадености са една добра съвкупност от възможности за свободното време, а това са важни неща, особено за по-активните хора.
Стефан смята, че в Пловдив все още е относително евтино, особено в сравнение със София. Имотите, наемите и разходите за живот са по-ниски, докато заплатите са почти същите. Трудно може да се каже, че в момента има значителна разлика в заплатите в IT индустрията между двата най-големи града у нас.
„Виждам как семейства от сектора предпочитат да дойдат да живеят тук заради добрия баланс „цена-качество“. Особено тези, които са над 30-годишни, имат деца или мислят за такива, което също не е без значение. Получава се една добра комбинация – от една страна, има критична маса талантливи хора в сектора, а от друга – качеството на живот е високо“, допълва още Стефан.
Какво може да се подобри?
Нещата в Пловдив, които не допадат на Даниел от VSG, се свеждат основно до бюрокрация и градско управление. А подпомага ли местната власт IT бизнеса? „Ние лично за момента не сме усетили някаква конкретна подкрепа от властите. Не бих казал, че е достатъчно. А ако има подкрепа, може би е важно и да не пречат“, допълва той.
Деян Спасов от TIMIFY пък разкрива, че в последно време прекаленото строителство и презастрояването са недостатъци на иначе приятния Пловдив. Според него не се обръща внимание на изграждането на повече паркове и открити социални места, а изцяло се набляга на застрояването със сгради. „Нещо, което на нас много ни липсва в Пловдив, са различни видове места за отборни активности. С течение на времето мисля, че обиколихме почти всичко, което може да се обиколи в града от гледна точка на каране на картинг, игра на боулинг и други“, споделя още той.
В същото време според Стефан, който е СЕО на PODIX, през последните 10 години градските администрации започват да обръщат сериозно внимание на IT индустрията. „Имаме добри примери както в Пловдив, така и във Варна, в Бургас, във Враца, във Велико Търново отчасти. Сега мисля, че нещо започва и в Благоевград. Тоест местните общности се стараят да привличат компании и хора от индустрията.“
Самият Стефан временно напуска частния сектор и има зад гърба си три мандата като зам.-кмет на Пловдив. „Опитът от преди това ми помогна. Успяхме да развием сектора и да привлечем нови компании. Сега се върнах отново в индустрията.“
PODIX доскоро имаше офис и в сръбския град Ниш, но според Стефан в Пловдив пазарът и достъпът до талант са по-големи. „Това, че Сърбия е извън Европейския съюз създава известни проблеми, особено напоследък, и много компании не искат да наемат извън ЕС, включително от Сърбия и Македония.“
По думите му в IT сектора се наблюдава вътрешна миграция между различните градове. „Хората със семейства около моята възраст, около 40-те, бягат от София в търсене на по-лесен и спокоен живот. И идват към Пловдив и към други места. Mладите пък заминават към София“, отбелязва той.
От компаниите в Пловдив не изключват и столицата като възможна локация за разрастване. От VSG например са готови да отворят офис, ако възникне такава нужда. „Тенденциите на работа в последните години вървят повече и повече към дистанционна работа и самата нужда да се отворя офис реално намаля в последните години като цяло“, коментира Даниел Петров.
Една чудесна комбинация
Съчетанието на благоприятен бизнес климат и високо качество на живот откроява Пловдив като желан център за IT компании, които искат да установят и разширят присъствието си в България и по-широкия балкански регион.