“След като децата ни изкараха коронавируса без особени симптоми, аз и съпругата ми се разболяхме едновременно и проявихме всички симптоми и усложнения, за които само бяхме чели. И двамата имахме достатъчно причини да бъдем приети в болница, което доста ни притесни. Благодарение на възможността за домашно лечение, което Resolute осигурява на служителите си, ние успяхме да се възстановим, без да изживеем стреса, който едно болнично заведение би ни причинил,” разказва Бюлент Караахмед, VP Engineering в консултантската компания Resolute Software. Благодарение на едно от решенията, които в компанията му вземат още в началото на пандемията – да наемат лекари на пълен работен ден и да закупят кислородни апарати, Бюлент и съпругата му получават сходно на болничното лечение в дома си, като успява да се грижи за децата си и да се възстанови бързо.

Изминалата пандемична година прекрои завинаги понятието гъвкавост и разбирането за социални придобивки в българския IT сектор. “Или поне в добрите компании, които успяха да проявят гъвкавост” коментира Христо Георгиев, CEO на Resolute Software. Отличена като people first организация от датската AI компания в сферата на човешкия капитал Heartcount, Resolute Software залага изключително много на грижата за хората си и това те да се чувстват защитени. Затова и още в подстъпите на пандемията от COVID-19 сменят стратегията си за социални придобивки и се насочват изцяло в посока грижа за здравето и благосъстоянието им.
Необичайните придобивки и грижата за здравето
“Миналата година започнахме много по-сериозно да си задаваме въпроса как да сме наистина полезни на хората си.
Искахме да сме сигурни, че когато някой се разболее, ще може да разчитат на нас 100% и ще можем освен като екип да сме там за него и да преподредим процесите и задачите, да предложим и допълнителна помощ,”
обяснява Христо Георгиев.
Проучване на DEV.BG показва, че през 2020 сред обичайните практики на българските IT компании са били увеличаването на прага на допълнителното здравно осигуряване до максималния възможен, добавянето на допълнителни дни болничен без нужда от болнични листове, или тестване в офисите. В Resolute Software решават да подходят малко по-различно. Двама души от компанията са обучени да отговарят 24/7 по телефона на въпроси, свързани с COVID-19, организират се групи за мобилно тестване, наети са двама лекари на щат, които поемат консултации и грижа за служителите и техните семейства, дори в домовете им при нужда.
В допълнение, обичайните петъчни уебинари и срещи, посветени на личностно развитие, преминават в мини обучения за правилно реагиране и вземане на информирани решения по темата COVID-19. От Resolute канят външни лектори – лекари, вирусолози, фармацевти, психолози, които разясняват теми, свързани със заболяването, протичането, леченията, различните ваксини. “Така се опитвахме да предотвратим момента на паника при разболяване,” коментира Вели Пехливанов, другият съосновател в компанията.

“Не сме давали регламентиран допълнителен болничен, но и се постарахме да изкомуникираме максимално ясно с хората си, че всички се грижим за това да могат да се върнат на работа, когато те се почувстват готови и не преди това,” допълва Вели. Това по негово мнение е било възможно, благодарение на доверието и близките взаимоотношения между хората в 30-членния екип на Resolute Software.
В момента пък от компанията се опитват да съдействат на колегите си за ваксинации с по-редките ваксини на Moderna и Pfizer.
Гъвкавост на малка компания, възможности като в корпорация
“Като човек, който идва от корпоративния свят, бях много изненадана, че тук имам много сходен пакет от социални придобивки, както в голяма компания с огромен ресурс – от паркомясто и офис пространство с релакс зони, до достъп до всевъзможни обучения. В същото време обаче свободата е много по-голяма – времето и мястото ни на работа не са строго фиксирани, никой не те гледа неодобрително, ако си тръгнеш на обяд, понеже имаш да свършиш нещо,” коментира Ралица Костурска от маркетинг екипа на Resolute Software. В допълнение, неограничената remote работа и 25-дневният отпуск са норма още преди пандемията.
За създадената през 2019 консултантска компания, която по дизайн е предвидена да остане малка и гъвкава, това екипът да се чувства щастлив е приоритет. Затова и инвестицията, която се прави в това е сериозна – възлиза на “няколко месечни заплати годишно за всеки”, както я изчисляват основателите.
“Това да се чувства щастлив един човек е микс от фактори – материални и нематериални, и ние се опитваме по същия начин да намерим правилния баланс в пакетите, които предлагаме на служителите си,”
обяснява Христо Георгиев. Ресурси в това отношение не се пестят и това е стратегическо решение на основателите, за които щастливият екип е задължително условие за това и клиентите да са доволни.

“Постигането на Work-Life Balance ми е основен приоритет и възможностите за дистанционна работа от различни кътчета на България, както и гъвкавото работно време, са придобивките, които имат най-голяма важност лично за мен,” коментира Алек Христов, старши програмист и един от първите служители в компанията. Последната година той прекарва основно времето си между морето и Банско. В допълнение, като много удобни за него споменава здравния пакет, благодарение на който е бил два пъти на ядрено-магнитен резонанс в последната година, както и спортната карта.
Ако в началото Resolute Software имат дълъг списък от основно материални придобивки (допълнително здравно осигуряване, паркомясто за всеки, висок клас офис, карти за отстъпки, служебни коли и др.), то миналата година ги кара да преосмислят стратегията си и да се фокусират в друга посока.

“Не искахме да сме от компаниите, за които можеш да си кажеш ‘не могат да дишат, но имат Playstation-и’,“
коментира Атанас Симеонов, инвеститор и co-CEO в компанията, реферирайки към популярните за IT сектора допълнителни придобивки.
“Не че нямаме материални придобивки, напротив, просто знаем, че те не са нещо, което те задържа някъде или провокира лоялност. Фокусът ни се измести,” обяснява Христо Георгиев. “Решенията какво ново да се добави като възможност взимаме заедно като екип по време на all hands срещите ни и разчитаме на хората да дават предложения за това какво ще им е полезно, а не да налагаме ние модели, които сме видели някъде или ни се струват подходящи,” допълва той.
Фокус върху личностното развитие наред с професионалното
Бюджетите за сертификационни курсове и обучения са сред обичайните, а и често търсени придобивки в IT сектора. Това сочат и данните от скоро проведена от DEV.BG анкета – 89% от запитаните определеят бюджетите за доквалифициране като важна или много важна придобивка, 83% казват същото за вътрешните обучения. В това инвестират и Resolute Software. “Много ни е важно успоредно с професионалните квалификации и сертификационни курсове, да можем да предложим и възможности за личностно развитие.
За последните 6 месеца може да се каже, че сме имали средно по 2 часа на седмица в работно време курсове, уебинар и обучения на най-различни теми свързани с личностното и професионалното развитие на екипа ни,”
коментира Христо.
Следващото, което планират от компанията, е задълбочен курс на тема Емоционална Интелигентност, който ще се състои от няколко модула с обща продължителност над 10 часа. Започнали са и инициатива, наречена проект Ready – обучения по теми, свързани с умения за оцеляване. Първото такова обучение ще бъде на тема първа долекарска помощ, заедно с инструктори от БЧК и продължителност от 8 часа.
Хората в екипа определят и какви външни експерти и по какви теми искат да се поканят за петъчните уебинари. “Някои от темите, разбира се се подготвят вътрешно, но когато има желание да бъде поканен професионалист отвън, ние го организираме и съответно каним доказани експерти, за чиято подготовка и лекции си плащаме,” обяснява СЕО-то.
Така например по идея на колеги, от миналата година има фирмени профили с неограничен достъп до различни обучения в платформата Udemy. “За мен например е голямо богатство, понеже аз съм се възползвала и от курсове свързани с хобитата и страничните ми интереси, които иначе едва ли щях да си купя,” коментира Ралица.
“В Resolute Software се възползваме от придобивки с висока стойност, а не такива, които просто са модерни, но реално не допринасят с нищо съществено за щастието на служителите.
Наред с абонаментите за платформи за обучение, гъвкавото работно време и картата за спорт, споделянето на знание и поощряването чрез личен пример е част от нашата култура, и аз го оценявам като уникална придобивка, която много рядко може да се срещне в други компании,” допълва Бюлент.
Гъвкавост, не само в работното време и локацията, но и по отношение на посрещането на различните нужди на служителите в специфични ситуации, е това, което Resolute Software си поставят като приоритет. Искат наред с интересните проекти, пазари и динамиката на младата компания, да предложат на хората си сигурност, опора и възможности за развитие отвъд чисто професионалните, и смятат, че именно това ги отличава от останалите консултантски IT компании в България.

“От дългогодишната ми работа с хора, различни по характер, мислене, възгледи и култури, съм се убедил, че в основата на изграждането на добър и същевременно толкова разнороден екип, стои симбиозата. Тя, обаче, не винаги се случва от само себе си, не е ясно дефинирана и невинаги се проявява изначално.
Емоционалната интелигентност е ключът към постигането на синхрон между хората на работното място.
Затова в Resolute Software поставяме фокус върху развитието в тази посока, защото личностното себеусъвършенстване е в непрекъсната и неразривна корелация с професионалните постижения и успехи,” обобщава Атанас Симеонов.
Можете да опознаете Resolute Software и да разгледате актуалните позиции в профила на компанията в job board-a на DEV.BG.