+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

87+39 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Modeshift и (р)еволюцията на обществения транспорт

© Специален проект на DEV.BG

За разлика от големите градове, които разполагат с достатъчно ресурси, за да обезпечат доброто функциониране на градския си транспорт, тези от среден мащаб се сблъскват със сериозни трудности. Това заключение е валидно както за България и съседките ни, така и за страните от Централна и Западна Европа, а и за Северна Америка. 

Технологиите, разбира се, може да бъдат решение на тези трудности, но тук се появяват други предизвикателства. Средно големите градове често имат много наследени и остарели решения, а нямат необходимите талант и мениджмънт, за да ги трансформират в системи, които отговарят на съвременните изисквания.

„Първо се появява една система, после друга, след това някой се е опитва да закачи мобилно приложение върху тях и накрая става хаос“, обяснява Павел Илиев, технологичен директор (CTO) на Modeshift.

За да отговори на тези предизвикателства пред градския транспорт в средните по размер населени места, преди седем години компанията започва да разработва Modeshift Transit Services Platform – MTSP. 

Едно решение за всички проблеми

От Modeshift описват MTSP като „Office365 за градския транспорт“. И това е напълно заслужено определение.

На първо място, платформата обезпечава всички процеси, свързани с превозването на пътниците, продажбата на билетни продукти, организацията на работата на шофьорите и предоставянето на информация за разписанията и движението на превозните средства. 

MTSP включва валидаторите в самите автобуси, които поддържат QR кодове, банкови карти или други специализирани носители. Организацията на работата на шофьорите също минава през системата, което дава допълнителна яснота за ежедневните им отговорности.

Павел Илиев, технологичен директор на Modeshift

„Имаме и бордови компютри за автобусите, които се свързват с облака, и цялата тази информация се обменя в реално време“, казва Павел Илиев. Платформата управлява и информационните табла по спирките, които информират пътниците за точните разписания и закъсненията, когато има такива. За допълнително удобство на пътуващите тази информация се отразява в мобилно приложение и в уеб портал.

Освен със своята платформа обаче, българската компания променя транспорта в градовете и със своите разбирания за това как да функционира оптимално. 

„За първия ни американски клиент инсталирахме системата си по време на пандемията в щата Пенсилвания, без никой от нас да е стъпвал в този град. Бяхме виждали само къде се намира на картата на САЩ. Когато започнахме работа с клиента и разгледахме тарифната му политика, се сблъскахме с нещо, наречено „трансфери“ – качваш се на един автобус, плащаш пълен билет, а на следващия доплащаш много малко. Нашата система обаче не поддържаше подобни функционалности“, разказва Павел Илиев.

В този момент пред Modeshift има две възможности – или да убеди клиента да премахне въпросните трансфери, или за два следобеда да въведе тази функционалност, което не е лесна задача. В крайна сметка се случва първото. Така второто пътуване става безплатно, ако пътникът може да докаже, че вече е платил за първото пътуване в градската мрежа А MTSP гарантира именно това.

„Една година по-късно клиентът беше изключително доволен, защото се оказа, че е спестил много разходи отколкото приходи, свързани с оперирането на кеш, и реши да не връща трансферите. Това беше в основата на положителната обратна връзка за системата от негова страна“, спомня си технологичният директор на Modeshift.

Снимка: iStock
Днес те питаме…

Получаваш ли редовно обратна връзка след интервюта за работа?
Loading ... Loading …

Да надскочиш хардуера и статуквото на градската среда

Днес MTSP се използва в над 40 града в Румъния, САЩ, България и Северна Македония, а още 10-12 са в процес на имплементация. Но, за да се случи това, Modeshift прескача редица препятствия. 

„Най-голямото от тях беше нуждата от референции. Аз дойдох в компанията от Telerik – софтуерен продуктов бизнес – и бях свикнал да се направи демо и работата да е свършена. В Modeshift обаче ни питаха в кои други градове работи тази система. А ние в началото нямахме нито един град. Затова и най-трудното нещо с първите ни клиенти беше да ги убедим да ни се доверят.“

Решението? Парите, заделени за маркетинг, са пренасочени към това да се финансира интеграцията на системата в няколко града, които нямат бюджет да го направят сами. В първите си проекти компанията буквално подарява системата си. Но и това се отплаща по-късно.

„Освен това ние оперираме с много хардуер – валидатори, бордови компютри, POS терминали, вендинг машини за продажба на билети, информационни табла… Организацията на инсталацията, оперирането и поддръжката на този хардуер също беше препятствие“, продължава Павел Илиев. 

В началото Modeshift се опитва да произвежда сама устройствата си, но с времето губи битката с китайските доставчици и днес произвежда само вендинг машини в своя фабрика в Румъния. 

Това обаче се превръща в ново предизвикателство, но и в нови уроци. Системата е подложена на непрекъснат стрес – загуба на връзка, повреди и т.н. – затова компанията залага на автоматизацията и тестовете, а софтуерът се изгражда така, че да възстановява бързо прекъсванията.

На едни места Modeshift среща пълно разбиране за нуждата от осъвременяване на градския транспорт, но на други – съпротива. По думите на Павел Илиев това е функция на самите кметове – когато има будни градоначалници, всички надолу по системата осъзнават нуждата от модернизация, но има и места, където кметовете не са такива, и нещата се случват трудно. Дори да има хора на по-ниско ниво, които са наясно с тази нужда. 

„Те жонглират с различни наследени системи и виждат, че нещата не се случват – не им излизат отчетите, не знаят колко хора по кои линии се движат, не могат да настроят разписанието както трябва“, акцентира той.

В такива случаи компанията търси помощта на консултанти, които работят с тези градове. 

„Хората също оказват пасивен натиск. Те четат как се случват нещата на други места и имат желание при тях също да е по-добре. Гражданите на по-малки населени места искат същото ниво на обслужване, както в големите – да имат чисти автобуси, да идват навреме, да могат да платят по удобен начин. Това също ни помага“, разкрива технологичният директор на Modeshift.

Explore more

Виж
Hadoop обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Mockito обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Azure DevOps обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
TestNG обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Мобилност отвъд градовете

Амбицията на компанията е нейната система да излезе извън рамките на градските райони и да започне да обезпечава междуградските линии. Това вече се случва в Румъния – основният ѝ пазар към днешна дата. 

„Това е изначалната ни стратегия. Когато имаме клиенти, които поддържат междуградски превози, искаме да можем да отговорим на тези различни изисквания. Целта ни е те да нямат нужда от допълнителен софтуер“, обяснява Павел Илиев.

Друг фокус на Modeshift е дигитализацията на плащанията в градския транспорт. Той е особено важен за американския пазар, където все още се използват много физически пари за закупуване на билети. 

„Системите, които подсигуряват това, са много сложни и скъпи, пълни с механика. По наши изчисления за всеки долар, приет по този начин, 10 цента отиват за разходи. Самите машини са по 10-15 хил. долара. Затова ние се опитваме да дадем алтернатива. Физическите пари трябва да изчезнат от градския транспорт“, категоричен е Павел Илиев. 

Постигането на тези цели обаче е пряко свързано с хората, които стоят зад MTSP. А това са хора, които обичат да виждат смисъл и полза от работата си. И компанията успява да им го даде.

Ефектът Modeshift

Когато навлиза в Северна Македония, компанията е посрещната от система на 15 години – две приложения, SMS плащания и нищо от тях не работи. Седем месеца след като MTSP започва да функционира на пълни обороти там, всичко потръгва. И въпреки че миграцията е трудна, целият екип вижда ефекта от своя труд. 

„Просто се видя, че тя се ползва и няма оплаквания. Това изключително много радва хората в екипа ни и ни дава енергия. Всеки иска да изпипа работата си, да я свърши по най-добрия начин. Всеки път когато някой измисли нещо ново и то проработи, както стана с първия ни клиент в САЩ, го празнуваме“, казва с усмивка Павел Илиев. 

Какво обаче изисква самият той от екипа, който стои зад трансформацията на градския транспорт в десетки градове в Европа и Северна Америка? 

По думите му успехът се свежда до две неща:

„От една страна, да не забравяме, че правим бизнес и че този бизнес е свързан с технологии. Искам разговорите, които чувам, да са свързани с това. От друга – искаме хората да си помагат. Това го обясняваме още на първите срещи. Когато някой се е захванал да помага на колегите си, искаме да го прави наистина. Трябва да има резултат, а не да се симулира помощ. Помощта между хората е много важна за нас.“