Варна-Девня е третият по размер на местната икономика център в България според изследването на Института за пазарна икономика (ИПИ), което разглежда общо 16 икономически центрове в страната. В района на морската ни столица основни двигатели са услугите и силният преработвателен сектор, ситуиран предимно в Девня, но градът става все по-притегателна локация и за IT индустрията.
Ако през октомври 2023 г. в Job Board-a на DEV.BG са присъствали 165 технологични компании от Варна, то година по-късно те вече са 209 или близо 14% от общия брой на работодателите в платформата. От тези компании с местно присъствие 34% са избрали морската ни столица за основна своя локация, разполагайки централата си там.
31% от 209-те компании са чуждестранни, а останалите 69 на сто – български.
Местната IT екосистема се радва на разнообразие както по отношение на сферите, в които оперират тези компании, така и от гледна точка на размера им.
По-голямата част са продуктови, 36% оперират в сферата на услугите, 33% предлагат IT консултиране. Приблизително същият е процентът на онези, които се занимават с внедряване на софтуерни системи (общите проценти са повече от 100, защото много компании посочват повече от една дейност в профилите си в DEV.BG).

В същото време най-голям е броят на микро и малките IT компании – повече от половината в сравнение със средните и големите по размер.
Глобално погледнато, във всички офиси на 209-те компании работят над 43 хил. души, като 32% са служители в IT екипите им.
Ако обърнем внимание конкретно на 72-те компании, които са посочили, че централният им офис е във Варна, съотношението е сходно. Техните служители са общо малко над 4500, като 33% от тях работят в IT отделите.
Но нека погледнем и отвъд цифрите – към хората, които стоят зад усилията на местния бизнес.
Пътят на таланта, който остава във Варна
Йордан Йорданов е главен технологичен директор (СТО) на варненската компания iBoris – разработчик на софтуер за логистичната, медийната и финансовата индустрии. Тя работи предимно за външни пазари, но за да се случи това, както организацията, така и самият Йордан Йорданов изминават дълъг път. Открива математиката и компютрите още в гимназията. В ранните си студентски години се запалва по разработката на софтуер, което предопределя и професионалния му път.
„Аз съм родом от Варна, но през 2004 г. бях на крачка да замина за София. По това време нямаше никаква база за сравнение между София и Варна. В столицата вече имаше компании с по 200 души, а тук най-голямата беше с 15-20. В целия град имаше 5-6 компании“, спомня си той.

Това обаче не се случва, тъй като специалистът успява да открие интересно предложение, което го задържа в родния му град. Започва да работи в една от малките местни IT компании, а година по-късно става част от българското представителство на LOGSYS, софтуерен разработчик и доставчик на IT инфраструктурни услуги, собственост на белгийски пристанищен терминал.
В продължение на седем години Йордан и екипът му трупат бизнес и технологичен опит в рамките на белгийския разработчик, за да могат през 2012 г. да създадат iBoris – независима компания, която в момента си сътрудничи с чуждестранните August, DzjinTonik, iOnLogistics и Vlaeynatie.
Докато Йорданов прави първите си крачки в индустрията, друго момче с изявен интерес към математиката и компютрите се премества от родния си град Попово да учи във Варна. Това е Владимир Венков, който към днешна дата управлява екипа от уеб разработчици на международната финтех компания с български корени myPOS.
„След завършването имах две опции – София и Варна. Като момче, което е израснало близо до морето и в същото време малко далеч от него, избрах втория вариант. Бях приет както в Техническия, така и в Икономическия университет. Избрах второто, защото комбинираше технологиите с финанси, което ми помогна много“, разказва той.

Още във втори курс Венков започва да учи и работи паралелно, а две години по-късно вече е сред първите програмисти на една от водещите европейски fintech компании към днешна дата – myPOS.
Тя позволява на малкия и среден бизнес да разполага с платежни решения, включително ПОС терминали, без да се налага да преминава през тромавите процеси на одобрение на банките. Малко след това е придобита от американския инвестиционен фонд Advent International, който управлява активи на стойност над 92 млрд. долара. А Владимир Венков вече ръководи екип от над 20 уеб разработчици.
Explore more
Предимствата на морската ни столица
И двамата IT специалисти са категорични, че въпреки позицията на София като столица на България и огромния пазар Варна също има своите предимства.
„Една особеност на развитието на IT бизнеса в София е, че този голям бум и много бърз растеж е свързан с известно пренасищане. Има голямо развитие на организациите в обем, което, малко или много, се отразява на качеството на услугите. Тук нямаше такива предпоставки, което ни даде възможност да се развиваме по-устойчиво и да запазим качеството“, посочва Йордан Йорданов от iBoris.
Владимир Венков от myPOS пък акцентира върху по-малките размери на Варна и възможностите, които дават местните университети от гледна точка на талантите.

„Факт е, че всичко е концентрирано в София, но във Варна имаме два университета – един икономически и един технически. Те са абсолютно достатъчни за генерирането на сериозни кадри, от които се нуждае IT бизнесът“, обяснява той. „Това, че Варна е по-малък град, също ни помага. Мобилността е много по-лесна, трафикът е много по-малък. Всички са много по-близо до офиса, което ни помогна да изградим един много сплотен екип“.
Венков и Йорданов са обединени и по въпроса за развитието варненската IT екосистемата през последните години, подчертавайки нейния постепенен растеж.
„Едно време почти всички от сферата се познавахме. Имаше такива, които бяха обиколили всички варненски компании. Но в момента пазарът е много по-голям. Има както много софийски компании, така и много международни с големи офиси тук“, обяснява технологичният директор на iBoris.
„В периода 2005-2010 г. имаше много малки компании. Но покрай кризата през 2008 г. част от тях затвориха и във Варна започнаха да се развиват по-големи организации. Нещата започнаха да стават много по-сериозни като цяло“, добавя ръководителят на екипа от уеб разработчици на myPOS.
Двамата не отричат, че има и предизвикателства. Според Йордан Йорданов имиджът на Варна като IT локация, където могат да се търсят стабилни софтуерни партньори, все още не е толкова добре припознат, особено извън България. myPOS пък вече поглежда и към София, тъй като бързият ѝ растеж води до нуждата от повече специалисти в различни сфери.
Очите гледат навън, но сърцето остава във Варна
Амбициите и на двете компании са насочени към европейските и глобалните пазари. Но Варна остава тяхна основна крепост.
„Във Варна имаме над 550 души. Тук е ядрото на компанията. Тук са основните екипи, които градят стратегията ни за цяла Европа. Когато планираме експанзия някъде, основната сила идва отново от Варна. Продължаваме да наемаме хора във всички направления. Сърцето на myPOS остава във Варна“, категоричен е Владимир Венков.

А в iBoris дори не обмислят откриването на офиси извън морската ни столица, залагайки на качеството на услугите си. „Ние сме сравнително малка компания – около 30 души – и никога не сме търсили някакво сериозно развитие като капацитет. Не търсим растеж като бройка хора само заради растежа. По-скоро винаги сме се стремили да намерим достатъчно големи проекти, така че да сме добре захранени като работа“, посочва от своя страна Йордан Йорданов.
30% от хората в iBoris работят там вече 15 години и голяма част от тях са варненци. Компанията държи на тази си характерна черта и продължава да съобразява стратегията си за бизнес развитие с нея. „По-скоро сме концентрирани във Варна, но с поглед навън като бизнес“, обобщава нейният технологичен директор.