България е спечелила 90 млн. евро финансиране за изграждане на една от общо шест нови фабрики за изкуствен интелект в Европейския съюз. Другите пет държави, в които ще бъдат изградени такива AI съоръжения, са Австрия, Германия, Полша, Словения и Франция. Страните са избрани от Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (EuroHPC JU).
Шестте фабрики са част от мрежата от AI центрове в Европейския съюз и са допълнение към изградените вече седем подобни съоръжения на различни локации в рамките на блока.
Новината съобщиха от Министерството на иновациите и растежа. „Планира се фабриките във Франция и Германия да работят заедно с първите в Европа exascale суперкомпютри, които се създават в момента в двете страни“, коментираха от ведомството. В същото време в Австрия, България, Полша и Словения ще бъдат изградени инфраструктури, оптимизирани за работа с изкуствен интелект.

Фабриката BRAIN++ ще бъде базирана в София
Работата по съоръжението ще започне през 2026 г. в Sofia Tech Park и трябва да завърши до три години. Предвижда се изграждането на AI суперкомпютър Discoverer++, както и на център за услуги, който ще работи с правителствени и образователни структури, с частни компании и организации. (Ако вие искате позиция, свързана с AI още сега, разгледайте обявите в Job Board-a на DEV.BG. А за да се подготвите за интервюто за бъдещата ви работа, се запишете за обучението на Ace.bg.)
„Discoverer++ ще разполага със системи за генеративни работни натоварвания с AI, специализирани дялове за роботика, сателитни наблюдения на космоса и приложения за бързооборотни стоки, усъвършенствани и оптимизирани модули за съхранение с капацитет над 7,5 PB и високоскоростни взаимовръзки, позволяващи обработка и обучение на огромни модели на изкуствен интелект“, се съобщава още в изявлението на Министерството на иновациите и растежа.
Оттам посочват, че ключова роля за спечеления проект има съвместната работа на Sofia Tech Park и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT). Освен това правителството е поело ангажимент да осигури 50% национално финансиране, считано от 2026 г.
Целта на BRAIN++ ще бъде „да надгради постигнатите резултати в работата на INSAIT в позиционирането на България като регионален лидер в областта на иновациите в изкуствения интелект“. Очаква се това да се случи с насърчаване на развитието на таланти, подкрепа за малки и средни предприятия, изследователи, стимулиране на сектори като роботика, космически изследвания, здравеопазване, селско стопанство и други.
В същото време изграждането на фабриката има значение и за развитието на стабилна екосистема за научни изследвания, разработки и приложения на AI в Европа.

Първите седем AI фабрики
В края на миналата година EuroHPC избра други седем локации за първите си AI фабрики с обща инвестиция от 1,5 млрд. евро, която ще бъде отпусната от ЕС и от националните правителства. Една от селектираните държави е съседна Гърция.
