Изпратихме последния месец на 2024 г. с позитивни данни за IT сектора в България – според докладите на две от водещите браншови организации – AIBEST и БАСКОМ, приходите растат, подобно на броя на служителите и tech компаниите. В същото време на европейско ниво вече има единен стандарт за зарядните устройства, а ЕС има планове за изграждане на нови AI фабрики.
Тези новости следим редовно и в Job Board-a на DEV.BG, затова и през декември направихме равносметка за постигнатото през годината. Получили сме над 250 хил. кандидатури и се радваме на хиляди посетители на събитията ни онлайн и на живо. В медийната ни секция сме предизвикали интереса ви с над 350 материала, прочетени стотици хиляди пъти (детайлите са в статията). Благодарим ви за подкрепата!
Следват IT новините от България и света за месец декември.
Какво ново у нас?
Служителите, компаниите и приходите в IT сектора растат
2675 нови работни места, 451 нови компании и 16,5% ръст на приходите – това са част от ключовите стойности за софтуерния сектор у нас в изданието на доклада „Барометър“ за 2024 г. Той беше представен от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) през декември.
Обобщението е за 2023 г., а в проучването има и прогнози за 2024-та. За току-що изминалата година се очаква ръстът да се забави, но все пак да се запази, като приходите ще достигнат близо 10 млрд. лв. Софтуерният сектор е лидер и когато става дума за инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (R&D).
„В България има инвеститори от 34 държави, като най-големите от тях са R&D изнесени центрове със собственост от САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Нидерландия“, пише в доклада.
Според данните на БАСКОМ заетите в сектора са над 60 хил., което се доближава до данните на DEV.BG за около 66 хил. специалисти в IT отделите в България. Разширени данни от доклада ще намерите тук.
AIBEST: Липсата на кадри остава ключово предизвикателство за IT сектора
Изводът е от проучване на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), в което се посочва, че България се класира като 25-а конкурентоспособна локация в света за изнесени услуги.
Отчита се и забавяне в годишния темп на растеж на сектора – ръстът в приходите за 2023 г. е 10,8%. Въпреки това се посочва, че индустрията остава устойчива и „се утвърждава като един от основните икономически двигатели на България“.
Предизвикателство се оказва и образованието. Според доклада само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини и липсват достатъчно инвестиции в образователната система.
„България има уникалния потенциал да се утвърди като иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това изисква значителни инвестиции в образованието, ясна регулаторна рамка и дългосрочна стратегия“, отбеляза Илия Кръстев, председател на AIBEST и член на УС на БРАИТ, по време на представянето на данните.
Сред източниците, посочени за съставянето на доклада, е и DEV.BG. Още прогнози и коментари от Илия Кръстев за това какво предстои за IT сектора през 2025 г. вижте тук.
Мaксималният осигурителен доход се е увеличил с 1350 лв. за едно десетилетие
За същия период – 2014-2024 г., стойността на МОД е променяна общо пет пъти. Шестият може да е през 2025 г., а предложението на властите е тя да достигне 4130 лв.
Анкета в Job Board-a на DEV.BG, проведена през декември, показа, че 73% от отговорилите 513 души не подкрепят увеличението. Други 19 на сто са на противоположната позиция. 8% пък нямат мнение или изобщо не се вълнуват от темата.
В същото време заетостта и внесените данъци и осигуровки в IT сектора у нас се увеличават. Повече по темата четете тук.
INSAIT и ETH Zurich създадоха AI стартъп
Новият технологичен проект носи името LogicStar AI, а основната му цел е да помага на инженерни екипи в софтуерната поддръжка, като валидира и коригира грешки в програмния код автоматично.
„Екипът, създал LogicStar AI, е впечатляващ и включва основателите на DeepCode, придобит от мултимилиардния Snyk през 2020 г., генериращ днес над 100 милиона долара годишен приход за Snyk“, посочват от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Зад проекта стоят Борис Паскалев, д-р Веселин Райчев, д-р Марк Мюлер и проф. Мартин Вечев, който е професор в ETH Zurich, както и научен директор на INSAIT. Оттам допълват още, че стартъпът може да спести „огромни разходи“ на бизнеса.
Съдържание от DEV.BG
В началото на 2025 г. правим бърза равносметка за това, което постигнахме през 2024 г. Ето как изглежда DEV.BG в числа:
- Над 250 000 кандидатури на нашия Job Board;
- Над 655 000 потребители на нашия сайт;
- Една новоизгряваща звезда – „Коди“, в нашия TikTok;
- Две мащабни конференции:
- .NETworking с 687 посетители и 130 изложители;
- All in One с 1780 посетители и 221 изложители.
- 166 събития, проведени в потребителските групи, посетени от общо 14 169 души;
- 22 епизода на подкаста ни DEV.BG Job Board Talks с общи гледаемост и слушаемост, доближаващи 100 000;
- Близо 370 публикации в нашата медийна секция Digest с над 350 000 прочитания.
Георги Брашнаров с още един мандат като вицепрезидент на European DIGITAL SME Alliance
Той беше преизбран на позицията от Общото събрание на алианса, който обединява над 45 хил. европейски малки и средни предприятия от ИКТ сектора.
Брашнаров е член на Консултативния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и главен изпълнителен директор (СЕО) на Nemetschek Bulgaria. Като вицепрезидент на международния алианс името му остава до това на tech лидери от Испания, Италия, Румъния и Франция, които са преназначени на същия пост.
За четвърти 2-годишен мандат начело на организацията пък беше избран д-р Оливър Грюн. Той е основател и СЕО на GRÜN Software Group GmbH, както и председател на Германската федерация на малките и средните IT предприятия (BITMi). От България БАСКОМ е пълноправен член на European DIGITAL SME Alliance.
Ключово повишение в българския офис на Milestone Systems
За първи път компанията има вицепрезидент, базиран в България – става дума за Десислава Табакова, която е новият Vice President Global People Operations Excellence.
От Milestone Systems отбелязват, че тя има ключова роля за успеха и развитието на офиса в София. До момента Десислава заемаше поста на Site Manager.
Датската компания, базирана в Копенхаген, има над 200 служители у нас, по-голямата част от които са в IT отделите. Сред проектите ѝ е технологично решение, което гарантира съжителство между полярните мечки и гражданите на канадския град Чърчил, познат с популациите на тези животни. Повече за това вижте тук.
Explore more
В България вече има магистърска програма „Криптоикономика и блокчейн“
Тя ще стартира през януари 2025 г. и приетите кандидати ще я изучават в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Инициативата е подкрепена от криптоборсата Binance, с която висшето учебно заведение подписа меморандум през декември.
„С партньорство и образователни инициативи като тази целим да предоставим възможност на следващото поколение криптолидери, полагайки основите на една устойчива индустрия с обещаваща перспектива“, коментира мениджърът на Binance за България, Веселин Георгиев.
Част от изучаваните дисциплини са свързани с управлението на криптоактиви, както с техните регулации. От изявление на УНСС стана ясно, че се проучват възможности за стартиране на бакалавър по криптоикономика през следващата академична година.
Какво още ви разказахме в медийната секция на DEV.BG през декември?
Лидерски прогнози: За какво да се готви IT секторът през 2025 г.?
Ирина Радоева: Търсенето на висококвалифицирани IT специалисти ще продължи и през 2025 г.
Боряна Пейчева: Работният пазар ще остане предпазлив в наемането на нови кадри
Служителите, компаниите и приходите в IT сектора са се увеличили за една година
Кои са най-търсените IT специалисти и какви заплати получават
Дигитални номади: Живот между работата и свободата
8 въпроса | Красимир Каров, Senior DevOps Engineer
В края на 2024 година: Българският IT сектор в 6 графики
Tech сделките през 2024 г.: Кой какво придоби?
От света
Новият стар кабел
От 28 декември Европейският съюз официално има универсално решение за зарядните устройства – портът USB-C е общоприетият, с който трябва да се съобразят производителите на смартфони, таблети, фотоапарати, слушалки, мишки, клавиатури, конзоли за видеоигри, преносими колонки, електронни четци, навигации.
Очакванията са решението, което беше прието от Европейския парламент преди повече от две години, да доведе до намаляване на електронните отпадъци и разходите, свързани с тях. По-рано от Европейската комисия изчислиха, че мярката може да спести на домакинствата поне 200 млн. евро годишно.
За производителите на лаптопи има отсрочка от 40 месеца, което означава, че от края на април 2026 г. и те ще трябва да предлагат на потребителите в ЕС устройства с портове за зареждане от типа USB-C.
Главният изпълнителен директор на Intel напусна
Патрик Гелсингър подаде оставка от поста, след като според The New York Times от Борда на директорите са му дали две възможности – да се оттегли доброволно или да бъде уволнен.
Източници на изданието посочват, че водещ довод за промяната е, че планираните от Гелсингър промени в компанията не дават резултати достатъчно бързо. Освен това през последните месеци акциите на Intel тръгнаха надолу, а финансовите загуби – нагоре. Двама души временно ще заемат поста му, докато бъде намерен негов заместник.
„Беше предизвикателна година за всички нас, тъй като взехме трудни, но необходими решения, за да позиционираме Intel спрямо динамиката на пазара“, коментира 63-годишният Гелсингър.
Оттеглянето му дойде малко преди приключването на 4-годишния му план, чиято цел беше да постави Intel отново на челна позиция в производството на най-бързи, но и най-малки по размер компютърни чипове.
Европейската комисия предложи изграждането на няколко AI фабрики
От институцията одобриха 1,5 млрд. евро финансиране за 7 фабрики за изкуствен интелект. Планира се всяка от тези локации да разполага с AI суперкомпютри и съоръжения за програмиране. В проектите ще участват общо 15 държави членки.
„От здравеопазване до енергетика, от производство до метеорология, това ще помогне да се изправим пред най-належащите световни предизвикателства“, коментираха от Европейската комисия.
Оттам посочват още, че проектът ще събере на едно място „основните съставки, необходими за успех в областта на изкуствения интелект – изчислителна мощност, данни и талант“. Планира се да помогне и на по-малки бизнеси в ЕС да засилят използването на изкуствен интелект в работата си.
На място организациите ще могат да разработват, тестват и оценяват нови алгоритми според изявление на ЕК. Очаква се част от фабриките да отворят врати още през 2025 г., а целта на Комисията е до края на десетилетието Европа да се превърне в „AI континент“.
Copilot вече може да чете, а ChatGPT – да провежда телефонни разговори
Microsoft лансира Copilot Vision – инструмент, който може да „преглежда“ уебстраниците, докато потребителите сърфират в браузъра Microsoft Edge и да отговаря на въпроси, свързани с тях.
Така например може да дава съвети при пазаруване, да търси оферти или да помага при играене на игри онлайн. Oсвен това може да обобщава и превежда текстове.
„Когато активирате Copilot Vision, той вижда страницата, на която се намирате, чете заедно с вас и може да обсъдите заедно проблем, пред който сте изправени“, коментираха в изявление от Microsoft. Към момента Copilot VIsion e достъпен само в САЩ.
В същото време от OpenAI обявиха, че вече има нов начин за комуникация с ChatGPT – с обаждане по телефона или със съобщения в платформата WhatsApp.
Разговорите може да се провеждат в САЩ след набиране на 1-800-ChatGPT и не е нужно потребителите да имат акаунт в платформата, за да се обадят. Съобщенията в WhatsApp са достъпни за целия свят, след като номерът 1-800-242-8478 бъде добавен в списъка с контакти.
През декември OpenAI обяви и нов абонамент, който дава неограничен достъп до всичките AI модели на компанията и струва 200 долара.
Apple също създаде новини, свързани с ChatGPT, след като пусна софтуерни актуализации на устройствата си с дългоочакваните интеграции на чатбота.
Ново финансиране за проект на Илън Мъск
xAI – компанията за изкуствен интелект на предприемача, привлече 6 млрд. долара. Според Financial Times до този Series C рунд за набиране на средства са били допуснати само инвеститори, които в миналото вече са подкрепяли работата на xAI.
В него са взели участие AMD, Blackrock, Fidelity, Morgan Stanley, Nvidia, Sequoia Capital и редица други компании и организации.
Оценката на xAI е 45 млрд. долара, а до момента компанията е получила общо над 12 млрд. долара.
„Средствата от този финансов рунд ще бъдат използвани за подобряване на нашата модерна инфраструктура, доставка на новаторски продукти, които ще се използват от милиарди хора, и ускоряване на изследването и разработката на бъдещи технологии, които отговарят на мисията на компанията да разбера истинската природа на Вселената“, се казва в официално изявление на xAI.
Google поставя акцент върху AI и през 2025 г.
Според изданието CNBC главният изпълнителен директор е подчертал, че AI моделът Gemini ще е „най-големият фокус“ за Google през новата година.
„Мисля, че 2025-а ще бъде критична. Много е важно да осъзнаем колко е неотложно и да действаме по-бързо като компания. Залозите са високи“, е коментирал Сундар Пичай по време на стратегическа среща на директорите на компанията със служители. Сред основните конкуренти на Google при AI моделите са ChatGPT и Perplexity.
Освен това се очаква през първата половина на годината да се появи и AI асистентът Project Astra, разработван от DeepMind – подразделението на Google за проекти, свързани с изкуствен интелект.
Alphabet показа революционен квантов чип
Новият чип, представен от компанията майка на Google, е успял да направи за пет минути сложно изчисление, което би отнело на един от най-мощните суперкомпютри в света – Frontier – 10 000 000 000 000 000 000 000 000 или 10 септилиона години. За сравнение това е много повече от предполагаемата възраст на Вселената.
Квантовият чип Willow е с размер около 4 см и традиционно работи с кюбитите – градивната единица на квантовите машини. В изявление основателят на Google Quantum AI, Хартмут Невен, твърди, че е постигнат напредък и по друга тема – потенциалните грешки при тях.
„Обичайно колкото повече кюбити се използват, толкова повече грешки възникват и системата става класическа. В списание Nature публикувахме резултати, които показват, че колкото повече кюбити използваме в Willow, толкова повече намаляваме грешките и системата става по-квантова“, отбелязва Невен.
Google не е единственият технологичен гигант, който се фокусира върху разработките, свързани с квантови изчисления. Други примери са IBM, Мicrosoft и Nvidia. Очакванията са квантовите компютри да могат да обработват много по-големи обеми от данни, което да доведе до по-скоростни открития в редица области, включително медицината и финансите.
Китай разследва потенциални нарушения на Nvidia в страната
Регулаторите в азиатската държава допускат, че компанията е нарушила антимонополните разпоредби. Nvidia е заподозряна и в нарушаване на ангажиментите, поети при придобиването на израелската Mellanox Technologies.
По-рано няколко tech асоциации в страната предупредиха китайските компании да са предпазливи при купуването на американски чипове, защото „те вече не са безопасни“. 12% от глобалните приходи на Nvidia за последните четири месеца са от Китай според данни на Wall Street Journal.
Говорител на компанията отбеляза, че клиентите са свободни да избират кои чипове да използват. „Ще се радваме да отговорим на всички въпроси, които регулаторите имат относно нашия бизнес”, отбелязаха от Nvidia в изявление. Според анализатори ходът на Китай е политически мотивиран на фона на търговското напрежение със САЩ.