+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

87+19 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

State of European Tech: 3,5 млн. европейци работят в технологичния сектор

Снимка: iStock

3,5 млн. души от населението на Европа са заети в tech индустрията според годишния доклад на базираната в Лондон компания за рисков капитал Atomico*. 

В 10-ото юбилейно издание на „Състоянието на европейските технологии“ (State of European Tech) се отбелязва, че 2,9 млн. от тези специалисти са започнали IT работа през последните 10 години, с което Старият континент започва да настига САЩ. Според доклада в момента заетите в tech сектора в Европа са толкова, колкото са били отвъд Океана през 2020 г.

Въпреки този ръст обаче няма големи промени в съотношението мъже-жени. 34% от заетите в сектора са от нежния пол, което е с процент по-малко спрямо 2015 г. За сравнение в САЩ те са 36%.

Ако трябва да погледнем към държавите с най-много tech служители на 1 млн. души население, България попада на 23-то място от общо 26 разгледани европейски държави, като на позициите след нея се нареждат Румъния, Хърватия и Украйна. Според данните, с които DEV.BG разполага, у нас има над 66 хил. IT специалисти.

Източник: State of European Tech 2024

Финландия оглавява класацията, което според проучването се дължи отчасти на факта, че в страната се намира най-големият работодател в сектора – Nokia. На второ място пък е Естония, където в периода 2015-2024 г. работната ръка е скочила 10 пъти до 11 хил. души на един милион население.

На лов за таланти

Сред предприемачите се очертава колебание за това доколко е лесно да наемат нови кадри. През 2021 г. близо половината основатели на компании са отговорили, че назначаването на хора е по-трудно, докато тази година на това мнение са 34% от тях. „Респондентите са разделени поравно по отношение на въпроса дали е по-лесно, по-трудно или няма промяна“, отбелязват анализаторите в доклада.

Допълва се още, че големи компании като Amazon, Google, IBM и Microsoft диктуват тенденциите на пазара за tech таланти. 

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …

AI е все по-голям фактор 

В Job Board-а на DEV.BG всеки ден има десетки обяви за работа в сферата на изкуствения интелект (AI) и машинното обучение. През последното десетилетие в Европа работните места, свързани с AI, са станали шест пъти повече. Конкретно през 2024 г. най-много позиции, свързани с тази технология, са били отворени във Великобритания – 60 хил., следвана от Нидерландия и Германия с по 50 хил. места.

Успоредно с това расте и финансирането – Великобритания, Германия и Франция попадат в топ 10 на държавите в света с най-много инвестиции в AI. 

Финансирането за tech стартъпите се стабилизира, но…

За последните десет години европейските компании са набрали финансиране на стойност 426 млрд. долара, което е десет пъти повече спрямо десетилетие по-рано.

Според доклада към края на 2024 г. се очаква финансирането на европейските tech стартъпи да достигне 45 млрд. долара или три пъти повече от сумата през 2015 г., когато проучването е проведено за първи път.

Тази стойност обаче е с 2 млрд. по-малко спрямо 2023 г. и е далеч от пика от над 100 млрд. долара инвестиран капитал, отчетен през 2021-ва. Тогава в Европа са били регистрирани 98 нови компании еднорози (стартъпи, които са достигнали оценка над 1 млрд. долара). Същевременно днес средствата в рундовете финансиране са в пъти повече, отколкото през 2015 г.

Explore more

Виж
Helm обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
TensorFlow обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Entity Framework обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Symfony обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Колко tech компании има в Европа?

Отговорът е 35 хил., ако разгледаме само тези, които попадат в категорията early stage (на ранен етап от развитието си), следвани от late stage компаниите, които са 3400. Тези, които имат оценка над 1 млрд. долара, са 358. За сравнение през 2015 г. те са били няколко пъти по-малко, както се вижда и на графиката.

Източник: State of European Tech 2024

Tech хъбовете на континента 

В доклада си от Atomico посочват, че преди близо десет години Лондон е бил единственият европейски tech хъб в топ 10, когато става дума за финансиране на стартъпи в ранен етап от развитието им. Днес в тази класация попадат още два града – Берлин и Париж. Споменават се и ключовите позиции на Мюнхен и Стокхолм. 

Снимка: iStock

От друга страна, по-малки държави като Естония също напредват. От Atomico припомнят, че в страната активно прилагат политики, които подкрепят стартъпите и тяхното развитие.

В допълнение от Atomico са попитали участниците в проучването какво трябва да се промени в европейския tech сектор през следващото десетилетие, за да се разгърне пълният потенциал на Европа. Като основна бариера пред тази цел респондентите посочват регулациите, бюрокрацията и политиките. 


*В проучването, поръчано от Atomico, са участвали 3500 респонденти, свързани с европейската tech индустрия. То е проведено между септември и октомври 2024 г. и в рамките му са обработени данни от предприемачи и инвеститори в 41 европейски държави.