От години си плакнем очите със снимки на офиси на американските тех гиганти и тихо въздишаме. Не че липсват такива и в job board-а на DEV.BG, напротив. Но с настъпването на back-to-office вълната се запитахме каква част от снимковия материал в профилите на компаниите в платформата е реалност, и каква — Photoshop. Затова решихме да проверим сами и първата спирка от нашата QA обиколка е ул. „Олимпийска“ №6.
Тук от 2020 г. „диша, работи, живее и кодове пише, тъй както умее“ по-голямата част от екипа на SiteGround — българската IT компания, която от два апартамента в София израства до глобален уебсайт хостинг играч с пазарна капитализация от $1.1 млрд. в края на същата година. Междувременно достигна над 500 специалисти, отвори офиси в Пловдив и Стара Загора и инвестира в свой собствен дом именно на ул. „Олимпийска“.
8:30 ч.: Първи впечатления
Качваме се на колата с лека неохота, защото ул. „Олимпийска“ реално се намира на „Околовръстното“, което за нас е другият край на София. Но въпреки натоварения трафик стигаме доста бързо до адреса. По-скоро адресището, защото колкото повече приближаваме, толкова повече расте сградата, докато накрая не се заковава на едни 10 000 m², обгърнати от зеленината на Витоша — рядък лукс за белите дробове на живущите в столицата. А вероятно и много удобно за служителите на SiteGround, които преди и след работа могат да се качат в планината за кратка разходка или да покарат ски и сноуборд. Освен това имат какви ли не търговски обекти само на една крачка разстояние.
Влизаме в подземния паркинг и решаваме да си потърсим местенце на второто ниво: „Дано да има такова — много хора са, а сутрин знаем как е“. Това също се случва бързо и безболезнено, защото паркирането се менажира от AI система за контрол и достъп, а ние спираме до едно от 18-те паркоместа за електромобили със зарядни станции. Подминаваме зарядните станции и за е-велосипеди и се качваме на първия етаж. В този момент пред входа на сградата спира бусче с логото на SiteGround (електрическо, разбира се) и от него слизат няколко души. „?“, веднага питаме. Оказва се, че много служители предпочитат да ходят на работа с метро, но тъй като спирката е от другата страна на шосето, предвидливо са им осигурили транспорт.
8:45 ч.: Енергизираща закуска с кафе
Докато се качваме нагоре, нечий корем започва да надига вой („Пак не закусихме в бързината!“). Затова минаваме през ресторанта на SiteGround и грабваме един току-що изпечен кроасан с масло. Не сядаме, защото имаме още много да вървим, но е пълно със служители, които се наслаждават на най-важното хранене за деня. Стигаме до кафенето и усмихнат бариста ни приканва да си изберем с какво кафе да ни събуди.
Нищо чудно, че ароматният уют на кафенето и ресторанта редовно се огласява от събития по най-различни поводи, които служителите сами си организират — Pancake Day с всякакви палачинки за закуска, SysAdmin Day със сладолед през целия ден, 1-ви април с тематични „вътрешнозаводски“ шеги, Easter Bakery & Charity Bazaar, Halloween, кино прожекции и какво ли още не, а любимо време е и следобедното кафе, което е идеален момент за „малки разговори“ и обсъждане на хрумки.
9:00 ч.: Време е за работа
Започнахме да се чудим дали и кога работят тези хора при толкова екстри, но 1) още нищо не бяхме видели, и 2) определено работят („Откъде иначе тази пазарна оценка!“). Така че се качваме на следващото ниво.
Четири от шестте етажа са open space пространства с кабинети за служителите. Стилът е преобладаващо индустриален — дърво, стомана и стъкло. Бетонните тавани и колони небрежно се сливат с геометричните дъбови панели по стените, а вместо по мокет имаме чувството, че ходим по килим от дървесни лишеи в зелено, охра и бледосиньо. Има избор между обикновени и stand-up бюра, като видимо е оставено достатъчно място между тях, за да се осигури уединение и фокус. Голяма част от open space пространствата са обгърнати от пищно озеленени градини и тераси, а естественият зелен мъх на всеки етаж допълнително облекчава натоварените от компютъра очи.
В SiteGround също има опция за хибриден начин на работа, като доста служители предпочитат да творят само в офиса, а близо 80% от тях са тук поне три-четири пъти седмично. Не ги питаме защо, вече ни е ясно.
11:00 ч.: Team meetings на живо
Спокойно можем да наречем третия етаж Царството на бизнес срещите, защото тук има зали единствено за тази цел — малки, големи и още по-големи (например има зала с над 80 места). Това е основното му предназначение през деня, но след работно време по идея на самите служители се превръща в място за тех, образователни и други събития. Стела, експерт по социалните медии, споделя:
Явно хората на SiteGround постоянно си търсят поводи да бъдат по-често заедно.
12:00 ч.: Обратно в ресторанта
Неусетно става време за обяд. Този път задължително сядаме, предвид че SiteGround си имат и собствен екип от седем фантастични готвачи, които приготвят храната в ресторанта на място и с продукти от избрани доставчици. Днес изборът е супа, две салати, две ястия с месо (редуват ги с риба) и две вегетариански блюда, включително вегански. За тези, които спортуват и следят енергийния баланс на храната си, дори изчисляват основните хранителни стойности на здравословните вкусотии. Всичко това е напълно безплатно за служителите и („О, да!“) за гостите на SiteGround.
12:45 ч.: Почивка след почивката
След питателния обяд не отказваме поканата да посетим една от зоните за почивка (има такава на всеки етаж) не защото сме се изморили, а за да видим как служителите на SiteGround се борят със стреса и прегряването. Има билярд, конзоли, аркадни и бордови игри, джаги и други занимания, които изискват да си намериш „другарче“, ако наистина ти се играе. Хитро, защото това деликатно ги предразполага към повече неформални моменти заедно, а те — към опознаване, сприятеляване, екипност, генериране на идеи, по-лек работен ден, по-високи нива на серотонин… . Пускаме се за 15 минути на джагите и се връщаме „в офиса“.
13:00 ч.: Време за още (малко) работа
Управлението на над 3 млн. домейна на три континента изисква не малко, а къртовска работа. Но доколко щадяща е тя и за служителите, и за природата? Оглеждаме се и веднага намираме отговора. Освен че цялата сграда е покрита с френски прозорци, през които щедро се вливат и естествена светлина, и зеленината на Витоша, системата за отопление, вентилация и климатизация явно е от най-висок клас, защото не чуваме никакво съскане или свистене. Разбираме, че в началото на пандемията компанията е направила сериозни инвестиции в модернизирането на цялата климатична система и е една от първите в света, която използва йонна система за пречистване на въздуха в комбинация с най-добрите HEPA филтри. Също така отпадната енергия на термопомпите осигурява постоянен резерв от 2 000 л топла вода за вътрешни нужди. И…телефонът ни иззвънява, затова се шмугваме в една от шумоизолираните пагоди от дърво и стъкло на етажа, за да си проведем спокойно разговора.
Explore more
15:00 ч.: Call It a Week!
Искат, не искат, в петък служителите във всички офиси на SiteGround приключват работа в три следобед, а отделите „Софтуерна техническа поддръжка“ и „Връзка с клиенти“ имат по една смяна по-малко всеки месец. Това е официалната политика и точка.
Веднага включваме невронния калкулатор и започваме да смятаме. Първите имат 18, а вторите 12 допълнителни почивни дни; стандартният платен годишен отпуск е 20 дни, но в компанията достига 30 според годините стаж; всички получават още два дни платен отпуск за доброволчество; добавяме и 11-те официални неработни празници. Теглим чертата и излиза, че хората на SiteGround се радват на минимум 51 дни платен годишен отпуск, което си е истински мини sabbatical! Нищо чудно, че 51% от тях имат между 5 и 10 години стаж в компанията, през 2023 г. ангажираността им достига 91%, а преди броени дни SiteGround беше обявен за „Работодател на 2024“ от Forbes Business Awards.
15:10 ч.: Малко спорт за зареждане
Аха да си тръгнем, но стигаме до фитнеса на SiteGround, който е над половин декар. Тъй като е огромен, ще сме кратки. Първо ниво, 350 m²: силова зона за функционални тренировки с фитнес оборудване от TechnoGym (несъмнено най-добрите!). Второ ниво, 200 m²: кардио зона, PRAMA зала с интерактивно оборудване, зала за тенис на маса с инструктор и робот за тренировки, мултифункционална зала — йога, спининг, пилатес.
„През делничните дни тренировките се провеждат под наблюдението на професионален инструктор, който помага на всеки колега с индивидуален тренировъчен и хранителен план“, допълват нашите домакини. Вероятно защото фитнесът гледа към улицата, едно момиче влиза да попита колко струва месечната карта: „Съжаляваме, но е само за служители на SiteGround“. Дори ние като гости се почувствахме premium след този отговор.
Излишно е да казваме, че фитнес центърът също е напълно безплатен, включително през почивните дни, а за служителите, които работят в офисите в Пловдив и в Стара Загора или дистанционно, има безплатни месечни карти за спорт.
16:30 ч.: Довиждане и до нови срещи!
Тръгваме си. Отново с неохота, защото нямаме време да минем през модерното студио за красота за едно бързо подстригване и маникюр, нито да си направим масаж, за да разтоварим пълноценно след работния ден. Те не са безплатни, но със сигурност биха ни спестили поне един час, който да инвестираме в петъчната среща с приятели.
На изпроводяк Мая, Office Operations Manager & EA, споделя: „Тук чувството е като да си в петзвезден хотел с фитнес и уелнес процедури. Втори дом, изпълнен със сигурност, красота и вдъхновение“. Кимаме енергично — какво да добавим след всичко видяно и преживяно? Единствено, че в SiteGround все още има място за нови колеги, които предпочитат да приключват работната седмица по-свежи, отколкото я започват.