Както вече обявихме, DEV.BG започва да организира AI Workshops, защото вярваме, че бъдещето на IT индустрията в България е свързано с бързината, с която се адаптираме към новите тенденции.
Един от първите AI Workshops, които ще проведем, е на тема AI-assisted Software Development, защото това е една от тенденциите, които от необичайно явление се превръщат в нов стандарт за работа.
Според анкета на GitHub към 2023 г. цели 92% от програмистите, базирани в САЩ, вече са използвали AI инструменти за писане на код не само на работното място, но и извън него. Освен това по-голямата част от тези хора очакват изкуственият интелект да им помогне да създават по-качествен код в по-кратки срокове, както и да решават възникналите проблеми по-бързо.
Уменията, свързани с AI, стават по-важни не само за служителите, но и за работодателите. Например годишният доклад Work Trend Index на LinkedIn обобщава, че 66% от бизнес лидерите не биха наели служител, ако му липсват AI умения.
Междувременно обобщаваме и как големите tech компании се възползват от възможностите на AI в своите проекти.
Amazon
От публикация на компанията става ясно, че програмистите използват решение, разработено от подразделението за облачни услуги на компанията – Amazon Web Services. Става дума за Amazon Q Developer, който се конкурира с GitHub Copilot на Microsoft. От компанията на Джеф Безос твърдят, че техният асистент прави целия цикъл на разработка по-лесен с до 80%.

„Прекалено дълго мислихме за оптимизацията на софтуерната разработка през призмата на индустриалната епоха – третирахме кода като нещо на поточната линия… Опитът ни в Amazon показа, че истинските възможности не са свързани с това да ускоряваме вече съществуващите процеси, а в това да променим начина, по който програмистите си взаимодействат с кода, документацията и познанията“, отбелязват от Amazon.
Затова например интегрират милиони документите, свързани с кода на компанията, в Amazon Q Business. Така всеки разработчик може да задава технически въпроси на Amazon Q и да получава отговор за секунди. Това е намалило с 450 хил. часа времето, в което програмистите чакат за отговори на технически въпроси.
Amazon инвестира и в разработката на нови AI инструменти, достъпни за всички. Според Business Insider в момента се работи по Kiro – платформа, която може сама да генерира код, използвайки база от съществуващи данни. Очаква се тя да работи с различни AI агенти и да бъде анонсирана не по-рано от юни тази година.

Към септември 2024 г. в компанията се използва AI за около 25% от генерирания код, а задачата на програмистите е само да наблюдават и насочват изкуствения интелект. Това призна главният изпълнителен директор на компанията, Сундар Пичай.
„Използваме AI вътрешно, за да подобрим процеса на писане на код, което повишава продуктивността и ефективността“, отбелязва той миналия октомври.

От повече от година Google има и вътрешно разработен модел – Goose, който е обучен от работата на инженерите в компанията и е базиран на AI асистента Gemini.
До Goose имат достъп само служителите, като според информация на Business Insider платформата може да се използва за писане и редактиране на код. Планът е „да се въведе изкуствен интелект във всеки етап от процеса на разработка на продукти“.
Microsoft
В Microsoft ситуацията е сходна. Според главния изпълнителен директор, Сатя Надела, между 20% и 30% от кода се пише от изкуствен интелект. Това отново означава, че AI инструментите навлизат в работата на програмистите на компанията.
Microsoft има и собствен модел за разработчици – GitHub Copilot, който вече има близо 15 млн. потребители, като броят им се е увеличил 4 пъти спрямо година по-рано. И този, и други продукти използват и самите програмисти на Microsoft.

Според прогнозата на главния технологичен директор на Microsoft, Кевин Скот, 95% от кода ще се генерира с изкуствен интелект до 5 години време. Според него именно AI инструментите ще помогнат на по-малки екипи да се справят с големи проекти, за които обичайно са нужни повече хора.
„Това не означава, че AI ще върши цялата работа на софтуерните инженери, така че според мен по-важната и по-интересната част от писането ще си бъде изцяло за хората“, допълва Скот.
Съоснователят на Microsoft, Бил Гейтс, също смята, че програмистите няма да бъдат заменени напълно от изкуствения интелект.
Explore more
Meta
В края на 2024 г. от Meta анонсираха специален инструмент за вътрешно ползване, предназначен само за служителите на компанията. Очакванията са Metamate да увеличи продуктивността, а възможностите за това включват писане на код и правене на проучвания на различни теми.

Според Прашант Ратанчандани, който е VP of engineering и води разработката на Metamate, компанията си е поставила за цел да създаде „най-добрия корпоративен асистент в света“.
Засега планът е Metamate да не става публично достъпен. Въпреки това Meta разработва и Llama – AI модел, чиито разновидности са изтегляни от онлайн потребители над 1,2 млрд. пъти по данни на компанията.
Apple

Xcode – средата на Apple за разработка на iOS приложения – скоро ще има и AI функционалности според Bloomberg. Източници на изданието твърдят, че компанията работи с Anthropic по нова версия на Xcode, която ще позволи „писане, редактиране и тестване на код от името на програмистите“. А това е добра новина и за програмистите на Apple.
Първоначално тази версия ще бъде достъпна само за вътрешно ползване. Все още не е ясно дали изобщо ще стане публична. Става дума за т.нар. vibe coding платформа, при която AI агентите генерират код от prompt-ове. Този нов проект на Apple ще работи с AI модела Claude Sonnet.
Заради значението на темата организираме 4 часa интензивен workshop със споделен практически опит, дема, задачи. Лекторът Явор Папазов е един от малкото IT професионалисти у нас с опит в AI-enhanced development обучения.
Ще си говорим за:
- Prompts;
- Functions & MCP;
- RAGs & Agentic Search;
- Greenfield & Brownfield;
- Cursor;
- Windsurf;
- Claude Code;
- GitHub Copilot;
- Aider.