Тенденциите в Stack Overflow се променят непрекъснато, но наблюдавани в 10-годишна перспектива ясно очертават големите промени в IT света. Последното десетилетие вече излъчва убедителни победители сред езиците за програмиране и неизбежен отлив на интерес към други. Системата от тагове в Stack Overflow обичайно генерира най-много запитвания за Java, JavaScript, Python и C#. Интересно е обаче да се наблюдава каква е била динамиката през годините, a оттам – какви размествания може да очакваме в бъдеще при най-популярните софтуерни технологии.
Ето какво показа нашето проучване в най-голямата Q&A платформа за програмисти:
Back-end Development: Питай за Python
Графиката от търсенето на специфична информация за backend езиците за програмиране в Stack Overflow ни показва отчетливо, че въпросите за Python са в непрекъснат растящ тренд. Бумът на интерес към него бе регистриран в Stack Overflow още през 2017 г. През 2019 г. вече може да се види как 4 от 10-те най-популярни въпроси са свързани именно с Python.
Все още обаче, на IT пазара в България, той е по-рядко изискван в сравнение с останалите най-популярни backend езици. Наблюдаваме тази тенденция в най-големия сайт за IT обяви в България – DEV.BG/Jobs. Python обявите се движат в средните нива, a челните места продължават да се държат от Java и .Net обявите. Това обаче вероятно е временно изоставане и въпрос на адаптация – в почти всички мащабни проучвания за най-желан нов език, който програмистите искат да овладеят, Python e посочван като лидер. Предстои да видим кога ще бъде изкачването му в по-висок ранг и в България.
JavaScript Frameworks: Възходът на React
Статистиката на Stack Overflow показва доста динамични тенденции и при Front-end технологиите. Решихме да разгледаме най-популярните софтуерни рамки на JavaScript и динамиката в задаването на въпроси за техните специфики. Около 5 години се оказаха необходими за React да се превърне в най-търсения JavaScript framework като обем от питания в Stack Overflow. Добре известно е, че React e и предпочитан от гигантите в индустрията – освен естествено Facebook, с него се разработват Netflix, Airbnb, Discord и много други, което закономерно превърна рамката в преобладаваща.
Тази тенденция се следва и на пазара в България. За сравнение виждаме, че в DEV.BG/Jobs специалистите, които владеят React, са все по-търсени. React oбявите (108) изпреварват значително по брой тези за Аngular (65) и Vue.js (12).
Много от компаниите не посочват в обявите си кой точно JavaScript framework използват. Затова, ако JS е основната технология, която ползваш, си струва да разгледаш какво се предлага като възможности на нашия пазар тук.
DevOps – расте по популярност и в България
Въпросите, свързани с DevOps, отбелязват бурен растеж в Q&A платформата на Stack Overflow от 2015-та насам. Нуждата от цялостни подобрения на IT екосистемите от DevOps специалисти става все по-голяма, въпреки стандартните проблеми в дефиницията на тази професия. Накратко: въпреки че продължава да се спори какво е DevOps в детайли, компаниите са осъзнали нуждата от наличието на подобен тип експерти. Близо 50 % от софтуерните фирми в световен мащаб посочват, че ролята на такъв специалист в екипа им е изключително важна, като този процент се увеличава динамично през годините и е още далеч от горния си праг.
На българския пазар тази тенденцията е отразена огледално и DevOps инженерите са едни от най-търсените – в момента има над 170 обяви за тях в портала за работа на DEV.BG.
А на въпроса защо DevOps специалистите са особено желани, Stack Overflow отговаря в този анализ.
Игра на термини: Machine learning, data science или big data
Дългогодишният спор за термини – кое от горните понятия е основополагащото, е решен еднозначно поне в системата от тагове на Stack Overflow. Както се вижда от графиката понятието Big Data постепенно отпада от употреба в платформата, докато Data Science се движи в сравнително ниски нива. За сравнение machine learning (ML) изпреварва и двете, като завоюва най-голям обем от запитванията.
У нас се наблюдава, че популярността на machine learning все още е в ранна фаза, което се вижда от броя обяви за специалисти в сферата (89).
Редица проучвания обаче прогнозират възходяща тенденция в търсенето на специалисти по данните – 2021 би могла да се окаже ключова и задаваща всички условия за изключително мощен подем в тази сфера. Популярният слоган, че “данните са новия петрол” (Data is the new oil) е в сила, а уменията за боравене с данни са определяни като едни от най-ценните.
Поглед към другите големи в сектора
През май в годишното си проучване, Stack Overflow представиха множество статистически срезове за 2020 г. – заплати, демография, експертизи, образование, предпочитани технологии. Може да си го припомните тук и да проверите какви са допирните точки между собствената ви кариера, търсене на определен програмен език и технология, очакваното възнаграждение и т.н., в сравнение с широката картина при потребителите във форума на Stack Overflow.
Съвсем наскоро и от Тиобе публикуваха годишния резултат от обновяването на индекса си, който проследява динамиката при технологиите в търсенията в Google, Baidu, Wikipedia, YouTube. Новината накратко: Python бе обявен за програмен език на годината, и то за четвърти път – в широкия индекс той има най-голям прираст в популярността за 2020-та. От Тиобе посочват, че съчетанието от лекота в обучението, но и все по-универсална употреба в бизнеса, скъсяват разликите в популярността между Python и другите два най-използвани програмни езика – Java и C.
Няма как да не споменем за финал и изключително подробното проучванe на GitHub и тенденциите сред близо 60-те милиона програмисти, които използват платформата. Съвпаденията с това на Stack Overflow не са малко.
Затова, след като тенденциите са ясни, ни остава само да ги следваме. До следващото пренареждане.