Те продължават напред там, където другите спират. Създават възможности там, където липсват, и винаги са готови да положат титанични усилия, които да изведат бизнеса и екипа им от всяка криза. Затова лидерите, за които ви разказваме в следващите седмици, са част от специалната ни поредица Tech Titans.
Пътят им невинаги е бил лек, но с аналитично мислене и непрекъснато търсене на решения са успявали да прескочат и най-големите пропасти. И са готови да говорят открито не само за успехите, но и за провалите в борбата към крайната цел, защото те също ги оформят като предприемачите и мениджърите, които водят напред българската IT индустрия.
България, 1998 година. По онова време извън София нещата си вървят по старому, интернет на практика няма, хиляди избират да търсят късмета си или в чужбина, или в столицата. Марин Кунев, заедно с трима приятели, избира друго – да създаде софтуерната компания Графиксофт в Габрово.
„Не исках да емигрирам или да се преместя в столицата. Единственият вариант беше да започна собствен бизнес. Когато човек има ограничени възможности, изборът е лесен“, казва предприемачът. Днес, 26 години по-късно, Графиксофт е бизнес с близо 10 млн. лв. приходи, който вече е част от немската P3 Group.
Когато нещо липсва, създай го
В самото начало, вероятно поради липсата на опит, Марин Кунев не се страхува от трудностите. А те не се ограничават до тежките социо-икономически фактори. Компаниите в IT сектора през 1998 г. са малко, а липсата на конкуренция се оказва по-скоро пречка, отколкото предимство.
Според Марин Кунев тя води до невъзможност за обмен на информация и опит, а оттам – на реалистична представа за състоянието на бизнеса. „Тръгнахме от нулата и поради липса на условия се наложи да ги създадем сами“, спомня си той. Това е и времето, когато не може да се пътува свободно на запад, за да черпиш опит или да намериш клиенти, а да ги потърсиш онлайн е немислимо.
Всъщност по данни на Noema само 2% от населението в България има достъп до интернет през 1998 г. „Още в началото бяхме експортно ориентирани и при липса на контакти и качествен интернет беше изключително трудно да намерим клиенти, които да убедим, че сме достатъчно добри за техните проекти“, разказва Марин Кунев.
Въпреки трудното начало Графиксофт започва да печели доверието на клиентите. Преди 30 години е имало много повече бизнес възможности, но и конкуренцията е била по-малка, най-вече заради ограничената глобализация. Освен това са разполагали с достатъчно време да поправят грешките си за разлика от днес.
„Работили сме по проекти, в които сме били пионери. Днес е трудно да бъдеш пионер заради високата конкуренция. Трябва да се съобразяваш с динамиката на IT сектора. Освен това беше възможно да се разработва продукт няколко години, никой да не те изпревари и да останеш първи. Сега е невъзможно да се правят планове дори за две години напред. Навремето беше по-лесно да изградиш бизнес“, допълва още Кунев. Но това далеч не означава, че компанията му изостава, дори напротив — преди две години привлича интереса на инвеститорите.
Успешното придобиване
През 2022 г. заедно със съдружниците си решават да продадат дружеството на базираната в Щутгарт P3 Group. По това време мениджърският екип на Графиксофт търси бизнес промяна в две посоки. От една страна, клиентското ѝ портфолио се състои от две големи компании — сериозен риск за стабилно бъдещо развитие. От друга страна, липсват достатъчно предизвикателни проекти за мотивация и развитие на екипа.
Сделката се случва бързо, след като от P3 Group се убеждават в конкурентното предимство на Графиксофт – високо качество на разработка, както и в близката и отлична фирмена култура. От P3 прегръщат и плановете на Графиксофт да разшири дейността си там, откъдето е тръгнала компанията – град Габрово.
„Младите хора все по-често търсят съвременна работна среда, достъп до качествени училища и детски градини. Избирайки Габрово за реализация, един млад човек не се ограничава. Той избира Габрово, защото получава предимства, каквито големият град не му предлага“, казва Кунев. Освен това Габрово се намира в центъра на България и на еднакво разстояние от летищата в София и Букурещ.
С мисъл и за другите
Проблем, който не притеснява Марин Кунев, е липсата на кадри. Компанията не цели бърз ръст, който да изисква наемането на много служители за кратък период от време. Вместо това изгражда постепенно кадрите, от които се нуждае.
Благодарение на Техническия университет в Габрово има висока концентрация на хора с инженерно мислене. Марин Кунев не смята, че може да задържи всички обучени кадри, които само през 2023 г. бяха над 600, но дори половината биха били достатъчни. „И не само. Идеята ни е да осигурим условия други компании да привличат хора от региона и да създават високоплатени работни позиции в областта на инженеринга“, добавя той.
С тази мисъл преди пет години стартира реализацията на бизнес комплекс Scientia в Габрово. Целта на проекта е да подпомогне компаниите от града и региона, като им предостави отлична работна среда. „Решихме да инвестираме, общината ни оказа пълно съдействие за осъществяването на проекта, като го финансирахме със собствени средства и банков кредит. Ако касаеше само Графиксофт, бихме построили само една сграда, но решихме, че градът има нужда от повече място, за да се създаде истинска общност“.
Сградите Curly Bridge House и Scientia House имат обща застроена площ от 6500 кв. м и са разположени в центъра на града, точно до брега на живописната р. Янтра. Те предлагат подземен паркинг, фитнес, ресторант и обучителни зали, които се използват безплатно от всички компании в комплекса. Половината пространство вече е заето, като екипът на P3 Bulgaria използва един етаж. В Габрово вече се разработват проекти за дългогодишни партньори от Великобритания, Канада, Швейцария и Германия.
Предвижда се един от етажите да бъде co-working пространство, достъпно за всички. „В Габрово има малки компании, които не могат да си позволят лукса да наемат голяма площ, но имат нужда от място, където да работят на високо ниво. Когато правим инвестиции, търсим и допълнителен ефект за обществото“, допълва Марин Кунев.
Explore more
Бизнес + Природа = Зелено бъдеще
На фона на притесненията за все повече вредни емисии и опитите за опазване на околната среда компанията на Кунев вече има план за действие. Още преди да бъде придобита, Графиксофт инвестира в малък ВЕЦ, който обезпечава използваната в офисите енергия. Централата „Сокол“ е построена в началото на миналия век от габровски предприемач, който е използвал енергията, за да захранва фабриката си, и влиза в експлоатация през 1940 г.
Въпреки че централата е на години и е една от най-малките в страната, собствениците я автоматизират и подобряват цялата инфраструктура. От 2021 г. насам Графиксофт получава специален сертификат за зелена енергия, тъй като ВЕЦ-ът успява да генерира дори повече енергия от тази, която е необходима за захранване на офисите на компанията.
Марин Кунев вярва, че най-добрата мотивация е личният пример. „Мисълта „Бъди промяната, която искаш да видиш в света“ е тази, която ми дава сили да продължа да правя бизнес по начина, по който вярвам, че трябва да се прави“, споделя той. И подобно на първата електрическа крушка в България, която светва точно в Габрово, Марин Кунев се надява да внесе поне малко светлина в пътя на онези млади хора, които не се страхуват да бъдат смели и упорити напук на трудностите на времето.
Повече за Марин Кунев
Марин Кунев е роден през 1969 г. в Габрово. През 1994 г. придобива магистърска степен по „Електроника и микроелектроника“ от Техническия университет в града, след което работи една година по специалността. После се пренасочва към софтуерното инженерство. Веднага след кризата от 1996-1997 г. заедно с приятели създава Графиксофт — компания за софтуерно инженерство, която развива успешно до ден днешен.
През 2022 г. Графиксофт и екипът ѝ от около 100 софтуерни инженери е придобита от немската технологична компания P3 Group и се превръща в P3 Bulgaria. През 2019 г. Марин Кунев и екипът му поставят началото и на проекта Scientia — първият модерен бизнес комплекс в родния му град, който получи сертификат за инвестиция клас А от Министерството на икономиката.
Повече за P3 Bulgaria
P3 Group e oснована през 1996 г. като spin-off на международно признат технически университет. Компанията извършва консултантски и инженерни услуги, а клиентското ѝ портфолио включва утвърдени имена като BMW, Mercedes-Benz и Porsche. P3 оперира на 29 локации по света и има около 1800 служители, 115 от които са в Габрово и София.