Те продължават напред там, където другите спират. Създават възможности, когато липсват, и винаги са готови да положат титанични усилия, които да изведат бизнеса и екипа им от всяка криза. Затова лидерите, за които ви разказваме, са част от специалната ни поредица Tech Titans.
Пътят им невинаги е бил лек, но с аналитично мислене и непрекъснато търсене на решения са успявали да прескочат и най-големите пропасти. И са готови да говорят открито не само за успехите, но и за провалите в борбата към крайната цел, защото те също ги оформят като предприемачите и мениджърите, които водят напред българската IT индустрия.
„Когато нещо липсва, анализирам какво е то и се захващам да си го осигуря.“ Това са думи, които водят Ивайло Караманолев и в живота, и като технически директор на платформата за онлайн търговия на бързооборотни стоки eBag. Но зад тази философия стоят повече от 10 години професионален опит, работа в Google и Dropbox и страст към покоряването на върхове (буквално и преносно), за които споделя пред DEV.BG.
Ментори и опит за напреднали
Когато е напът да затвори вратите на Софийската математическа гимназия като шампион, заемал челните позиции в олимпиадите по информатика, непоколебимо отваря врати към професионалното си бъдеще. „В журито на една от тези олимпиади беше Светлин Наков, който тогава работеше в Telerik. Приемах го за идол, с голямо притеснение отидох при него и попитах как мога да започна работа“, разказва Ивайло Караманолев.
Следващата им среща е в Telerik на интервю, а след нея стават колеги, защото няколко дни по-късно е нает като Software Developer. Още оттогава започва да се развива с хъс, но и благодарение на менторите, които среща. В училище това са преподавателите му Бойко Банчев и Красимир Манев. „До днес те създават много добри състезатели, които после успяват в живота, а моето уважение към тях и към работата им само нараства с времето“, казва Ивайло Караманолев.
Софийската математическа гимназия е стартовата точка, от която поема към Telerik и ФМИ. Но по това време все още е вълк единак със състезателен дух, който трябва да се впише в „глутницата“. „Тогава можех сам да разработя средно голям софтуерен проект. А там се залагаше на работата в екип и споделянето на опит. Това ме пречупи и ме накара да видя, че работата като програмист е много повече от това просто да седнеш и да програмираш.“

Преодоляването на тази бариера му помага да попадне и в „меката“ на световната tech индустрия – Силициевата долина, където през 2012 г. е нает на стаж в imo.im за няколко месеца, а после има и други два като софтуерен инженер в Dropbox.

Събират ги кодът и… един пъзел
След първия стаж в Dropbox Караманолев се връща в България за кратко и среща Иван Александров, днес изпълнителен директор на eBag. „Тогава той работеше в една маркетинг агенция и разреших онлайн пъзел, който публикуваха. Имаха примерен файл с 30 реда код. Изтрих целия файл и реших пъзела само с един ред код. Свързах се с агенцията, запознахме се. Един техен проект закъсняваше и им направих Android приложение за два месеца“, спомня си Ивайло Караманолев.
С това се стига до основаването на CaptnSocial, където именно Иван е главно действащо лице. „Така се сработихме – Иван стана уверен в техническите ми възможности, а аз – в неговите като лидер“, допълва още той. Този опит се оказва горчив – няколко месеца по-късно стартъпът затваря и Ивайло Караманолев, който е главен технологичен директор на компанията, заминава за втория си стаж в Dropbox.

После става Machine Learning Tech Lead в Hyperscience, където е сред първите служители. Там трупа опит, който го отвежда и до офиса на Google в Цюрих, където четири години работи по операционната система Android TV.
От 0 до 1 на бързи обороти

Паралелно с работата в офиса на Google, където има хиляди служители, Ивайло Караманолев вече е част от eBag, още докато хората работят от една малка стаичка, в офис на друга фирма в София. „Тогава бях по-скоро консултант, но съм с екипа от самото начало. Наел съм едни от първите хора и винаги съм бил отговорен за технологичния отдел“, разказва той.
Днес в eBag работят 350 души, от които около 15 са в отдела на Караманолев. Самият той стои зад основните платформи, които се използват и до днес. Участвал е в откриването на първия склад, празнувал е с колегите си и първите 1 млн. поръчки през 2022 г. За последните пет години оборотът се е увеличил 10 пъти до над 80 млн. лв., и то в момент, в който еBag все още обслужва само седем градове. Амбицията е към края на десетилетието да достига до всички в България.
За целта обаче процесите трябва да се променят и ускорят. Именно тук е мястото на технологичния екип, защото работата на eBag не е само складове и постоянно сортиране на наличностите. „Това е и технологична компания, в която един сериозен програмист може да получи предизвикателна работна среда и да работи с други умни хора.“
Затова например eBag вече разполага с умна поточна линия. „Най-общо казано, тя движи касетки в склада от едно място до друго, но и много повече от това – има много входове, изходи, три нива и две посоки. „Умната“ част е, че не работи по предварително зададен от нас път, а разпределя стоките динамично, следи в реално време натоварването на хората и секторите в склада“, описва Ивайло Караманолев.
И допълва, че това е само един от проектите на eBag в посока улесняване на работата – друга стъпка е роботизираният picking на стоки. Това ще е ключово за развитието на фона на обемите работа.


Според техническия директор на компанията иновативните решения ще отворят нови възможности и няма да намалят персонала, а ще го направят по-ефективен.
„Това няма да замени хората, а по-скоро ще им позволи да заемат други позиции, на които имат много по-смислена работа. Трудно е да намираме достатъчно хора за тези позиции, които са и с ниска добавена стойност. По цял ден хората бягат из склада и събират продукти, а може да са ангажирани с друго“, смята Ивайло Караманолев. По думите му роботът може да върши именно „най-скучната част от работата“ – например да вземе вафла, да я постави в кутия и да я пусне на поточната линия.
Explore more
Предай нататък добрия пример
Ивайло Караманолев носи състезателния дух още от ученическите години, когато многократно печели медали от олимпиади в България и чужбина. В колекцията му има и злато от националната олимпиада по информационни технологии, а по време на състезания името му редовно попада в топ 3 на най-добрите резултати.

По примера на собствените си учители и той иска да преподава и да подготвя младежи за победата.
Всъщност първите стъпки в тази посока вече са направени, защото е преподавал в частна гимназия още като ученик, а после за кратко и в собственото му СМГ, където е водил извънкласни обучения. „Имам много голямо желание. Искам да развия кариерата и семейството си до удовлетворително ниво, за да имам повече свободно време. Надявам се да имам възможност да мога да подкрепям инициативи и финансово, и с времето и знанията си“, разказва той.
Пътищата към върха
Извън офиса Ивайло Караманолев често може да бъде забелязан на състезания по планинско колоездене. „Когато мога, го съчетавам с времето със семейството – пътуваме заедно за състезания из България, където винаги има красива природа, чист въздух и сериозно съревнование.“


Дори когато не е зает с това да работи по нови удобства за потребителите на eBag, Караманолев отново носи със себе си страстта към технологиите и изобретяването. Ето защо например е създал малък компютър със сензор, за да следи наклона на караваната, с която той и семейството му пътуват предимно из България. „Винаги ми е харесвало да програмирам, продължавам и с личните проекти. Това ми помага за работата с екипа дългосрочно, защото знаят, че мога да седна и наравно с тях да свърша работата, и то добре“, допълва той.
А защо се връща у нас на фона на възможностите зад граница? „В Силициевата долина имаше много интересни хора и неща за правене, но никога не съм се чувствал у дома. Хората те приемат супер, приятели се намират лесно, но са различни и далече географски. Дори в Швейцария се чувствах много по-самотен и след няколко години се върнах. Тук се чувствам най-добре“, категоричен е Ивайло Караманолев.
Повече за Ивайло Караманолев
Той е роден през 1991 г. в София и след като завършва Софийската математическа гимназия, продължава образованието си във Факултета по математика и информатика (ФМИ). Паралелно с това, стартира и професионалната си кариера в IT индустрията – преминава през стажове като софтуерен инженер в imo.im и Dropbox в САЩ.
После става част от екипа на Hyperscience в София, а след това работи по Android TV в офиса на Google в Цюрих. По същото време става и един от първите членове на екипа на eBag, където от самото начало е технически директор.
Повече за eBag
Компанията е основана през 2015 г., а днес е водеща платформа за поръчка и доставка бързооборотни стоки у нас. Портфолиото ѝ включва поддръжката на над 12 хил. продукта.
Затова и технологичният екип на eBag се занимава със създаването на решения, които, от една страна, улесняват работата в складовете (например умна поточна линия и роботизиран picking), а от друга – разработват функционалности и удобства за изживяването на над 100 хил. домакинства.
През 2024 г. eBag отчита 40% ръст в оборота. Оттам посочват, че имат 80% пазарен дял в онлайн търговията с бързооборотни стоки.