+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

96-7 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Георги Георгиев, Smart IT: Въпреки пречките финтех секторът привлича IT талантите

Георги Георгиев е Директор „Софтуерни продукти и стратегическо развитие“ в Smart IT, част от групата на MFG, и работи в компанията от близо 10 години. Водещ продукт в портфолиото на Smart IT е SmartCheck – софтуерна платформа, която позволява на финтех компаниите да реализират бизнес модели гъвкаво и ефективно. 

За това, както и за демократизирането на финансовите продукти, Георги Георгиев ще говори по време на конференцията Tech of Tomorrow в Inter Expo Center. А часове преди това, сподели мнението си и за DEV.BG. Платформата ни е партньор на събитието.


Георги, какви са предизвикателствата пред развитието на финтех сектора у нас и с какво привлича IT талантите?

Финтех секторът в България е изправен пред редица предизвикателства, които затрудняват бързото му развитие. Едно от основните е намаленото ниво на инвестиции в сектора през последните години.

Тази тенденция се наблюдава глобално. За последните 2 години инвестициите във финтех компании намаляват агресивно с по 30% годишно на световно ниво. Това създава затруднения за нововъзникващите такива, които разчитат на финансиране за иновации и разширяване на услугите си. Ограниченият достъп до капитал забавя внедряването на нови технологии и ограничава възможностите за развитие в международен контекст.

Друг важен фактор е подходът към регулаторни промени, свързани със стимулирането на финансовите технологии. Липсата на проактивна регулаторна стратегия и тромавите реакции от страна на държавните институции възпира внедряването на иновации и затруднява компаниите да се адаптират към нови технологии като Open Banking, блокчейн, електронна идентификация и други. Държавните институции често забавят процесите, което ограничава потенциала на сектора за растеж и конкурентоспособност спрямо други пазари.

Въпреки тези пречки финтех секторът успява да привлече IT талантите поради възможността за работа с иновативни технологии и глобални проекти. Много финтех компании в България предлагат работа в международна среда, което позволява на специалистите да участват в проекти с висока добавена стойност. Освен това финтех индустрията предлага възможности за развитие в области като изкуствен интелект, машинно самообучение и киберсигурност, което я прави атрактивна за специалисти, търсещи креативни и високотехнологични предизвикателства.

Какво мислите за концепцията на ЕС за дигиталното евро? Какви са стъпките това да се превърне в реалност?

Концепцията на Европейския съюз за дигиталното евро е значима стъпка към модернизацията на финансовата система в Европа. В това отношение Европа се намира в догонваща роля спрямо други региони като Югоизточна Азия, Северна Америка и Африка, където приемането на нови технологии във финансовия сектор е на много високо ниво.

Дигиталното евро може да осигури достъп до финансови услуги за хора, които по някаква причина не ползват традиционни банки, като улесни плащанията за тези, които нямат банкови сметки, но имат достъп до мобилни устройства.

Георги Георгиев, Директор „Софтуерни продукти и стратегическо развитие“ в SmartIT, и лектор на Tech of Tomorrow.
Снимка: Личен архив

Освен това дигиталното евро ще намали зависимостта от частни платежни системи и финансови посредници като Visa, MasterCard и криптовалутни платформи, предоставяйки на правителствата по-голям контрол върху паричните потоци. Това от своя страна ще даде възможност на правителствата да се борят по-ефективно с финансовите престъпления и прането на пари чрез подобрена проследяемост на трансакциите.

Разбира се, централизираното управление на една валута носи и своите предизвикателства. За да се превърне дигиталното евро в реалност, е необходимо да се обърне специално внимание на проектирането на регулациите, защитата на личните данни и киберсигурността като цяло.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Кои добри финтех практики трябва да се имат предвид при изграждането на дигиталното евро?

При създаването на дигиталното евро е важно да се вземат предвид ключови финтех практики. На първо място, трябва да бъдат гарантирани прозрачност и висока сигурност на трансакциите. Също така потребителското изживяване и финансовата инклузия са от съществено значение – дигиталното евро трябва да бъде достъпно за всички, включително за хората без достъп до банкови услуги, и да бъде лесно и интуитивно за ползване.

Изграждането на стандартизирани протоколи за свързаност и съвместимост с текущите финансови системи е важно за създаването на конкурентна среда и ускорено технологично развитие, което да носи повече добавена стойност за крайните потребители. Тясното сътрудничество с регулаторите и частния сектор също е ключово, за да се постигне баланс между иновациите и защитата на потребителите.

Explore more

Виж
Cisco обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
R обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
jQuery обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
AWS Athena обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Как изглеждат финтех компаниите на бъдещето? Към момента има ли някаква „червена линия“ за навлизането на изкуствения интелект (AI) в сектора?

Финтех компаниите на бъдещето ще бъдат невидими. Финансовите услуги ще бъдат дълбоко интегрирани в ежедневния дигитален живот на хората. Силната свързаност между продуктите във финансовата екосистема ще направи трудно различаването на границите между услугите на отделните компании. 

Финансовите операции ще протичат на заден план, инициирани от домейн базирани асистенти или агенти, невидими за потребителите. Единственото, което ще виждаме, е резултатът. Например към мен пътува нов телевизор, който преди една минута съм си харесал от някой онлайн търговец. Моят AI асистент е намерил най-подходящата за мен кредитна институция, идентифицирал ме е пред нея и е организирал автоматичното изтегляне на месечните вноски от сметката ми. Всичко това без моята намеса.

Що се отнася до навлизането на изкуствения интелект, на този етап няма ясно изразена „червена линия“, но етичните въпроси и регулациите започват да стават все по-важни. За да се гарантира, че AI ще бъде използван по начин, който защитава интересите на потребителите и осигурява прозрачност, е необходимо да се дефинират ясни правила и стандарти.

Въпреки че AI предлага огромни възможности за автоматизация и персонализация на финансовите услуги, компании и регулатори трябва да работят заедно, за да избегнат потенциални злоупотреби и да съхранят доверието на потребителите.

Вие сте сред лекторите на конференцията Tech of Tomorrow, която се провежда за седма поредна година. Върху кои теми планирате да се фокусирате по време на панела, в който ще участвате?

Изключително се радвам, че имам възможността да бъда част от Tech of Tomorrow. В панела, в който ще участвам, ще разгледаме темата за демократизацията на финансовите продукти, заедно с колеги с богат опит във финтех индустрията. 

Вероятно ще обсъдим въпроси като ролята на изкуствения интелект, дигиталното евро, оценката на риска при кредитиране и други интересни теми от нашия опит. Ще се фокусираме и върху това как България се позиционира спрямо други пазари по отношение на достъпността до финансови услуги. Предвид състава на панела и експертизата на водещия съм убеден, че ще проведем изключително интересна дискусия, от която всички ще научим по нещо ново.