+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

79+8 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Tech събитията, които се случиха през тази година и които ще очакваме (офлайн) и през 2022-ра


Трудно се пише статия за каквито и да било събития в година на постоянен „отвори/затвори” режим, четири дни на размисъл преди избори, дистанционно училище и все по-размиващи се граници между професионалния и личния живот. За наше щастие обаче IT индустрията се оказа по-твърдоглава от пандемията и успя да ни предложи немалко поводи да се съберем въпреки наложените ограничения. Очаквано много събития бяха отменени, а тези, които посетихме, се случиха предимно онлайн или в хибриден формат.

Независимо от случая предлагаме ви списък на технологичните конференции, които привлякоха българските IT специалисти (и не само) и отново им дадоха възможност да споделят опит, мнения и идеи за настоящето и бъдещето, а ако някоя от споменатите по-долу компании провокира особен интерес у вас, веднага може да я проверите в DEV.BG Job Board.

C3 Cloud Skills Tour Sofia 2021

11 март, виртуално

Серията от конференции, които се организират от Leading Learning Partners Association (LLPA) с подкрепата на Microsoft, включи за първи път България наред с още 15 държави от цял свят. Домакин на събитието беше ITCE, а фокусът — ролята на хората в изграждането на дигиталното бъдеще и развитието на cloud computing умения. За пореден път се убедихме, че дигиталната трансформация не зависи толкова от самите технологии, а от наличието или липсата на чисто човешки умения. Върху тези теми се фокусираха и българските участници от KPMG IT Service, Microsoft, Raiffeisenbank и ITCE — как се изгражда и подхранва култура на придобиване на ключови умения като Azure, PowerBI, Microsoft 365, Data и др. на индивидуално, екипно и организационно ниво. Събитието се проведе на български и събра на едно място управляващи директори, HR мениджъри, CTO-та, държавни IT отдели и девелопъри, а до 11 април се случи и турнирът Cloud Skills Cup Tournament, в който наши специалисти премериха тех уменията си срещу над 10 000 експерти от чужбина в категориите Cloud, Data & AI и Developer.

AI and IoT Bulgaria Summit 2021

26 юни, хибридно

След едногодишна почивка петото издание на конференцията се завърна в „София Тех Парк” и то в разширен тематичен формат. В допълнение на Internet of Things теми еднодневното събитие включи и изкуствения интелект като част от съдържанието си, а лекторите от Inspirit, Polygon Team, EPAM, Codit, MentorMate, софтуерни инженери и ентусиасти ни дадоха доста храна за размисъл по едни от най-горещите теми на века.

Снимка: Istock
OpenFest 2021

14-15 август, на живо

За деветнадесета поредна година споделихме свободата на отворения код и култура на познатия ни форум OpenFest — за първи път на открито и за първи път през лятото. Организирана от фондация „Отворени проекти”, конференцията отново акцентира върху тясната връзка (често невидима) между обществото и дигиталния свят предвид постоянно увеличаващия се интерес към open source темите. Лекциите на ветерани от академичните среди, технологични компании, граждански активисти и др. както обикновено бяха такива, които касаят всички нас като граждани, напр. как е създадена и работи платформата tibroish.bg за паралелно преброяване на изборни резултати и описание на продукт за визуализация на ЕКГ диаграми. Тази година във форума се включи и Държавната агенция за електронно управление, която сподели какви са процесите по отваряне на данни, създадени с парите на данъкоплатците. Разбира се, имаше и стриктно технически лекции като обработка на big data, инструменти за pdf архивиране и компресиране, Linux High Performance IO и FreeBSD Open Source Operating System.

DEV.BG All in One 2021

27-28 август, виртуално

Месец август определено беше горещ, но темите на DEV.BG All in One 2021 буквално го нажежиха. Проведохме петата годишна конференция под мотото „Поглед в бъдещето”, което лекторите ни онагледиха с проекти, променящи целия свят. От „правилната” IT заплата, автомобила на бъдещето и как да „хакнем” мозъка си през крипто бума, квантовия скок и влиянието на технологиите върху климата, та чак до психическото ни здраве, био революцията и битките в космоса разбуниха духовете на над 2600-те присъстващи на конференцията, а повече от 850 човека посетиха expo зоната и научиха повече за различните кариерни възможности, включени в DEV.BG Job Board, както и участваха в обучения извън основната програма. И тъй като качествено бъдеще се изгражда с общи усилия, решихме да споделим записите от тазгодишната конференция срещу заплащане, а събраната сума от всеки закупен достъп ще подкрепи инициативата на Telerik Academy School за откриване на 150 безплатни школи по програмиране и дигитални технологии през новата учебна година в цяла България.

Снимка: Istock
InfoSec SEE 2021

30 септември – 1 октомври, хибридно

С нарастването на кибер атаките (само през септември е имало над 7 милиона такива към български публични институции) най-голямата конференция за киберсигурност на Балканите беше особено актуална. За тринадесета поредна година организаторите от COMPUTER 2000 събраха на едно място големи световни имена, сред които Майк Харт от Mandiant, Ерез Вителщайн от Radware, Рамзес Галейо от Micro Focus, Фади Искандер от Forcepoint и Саша Гийзе от SolarWinds, както и директори, мениджъри, архитекти, инженери и одитори по информационна сигурност и управление на риска. Изключително полезен беше и панелът, в който наши и чуждестранни IT компании споделиха как на практика решават казуси, свързани с реални проблеми на киберсигурността. Имаше и презентации за връзката между пандемията и киберзащитата, демонстрации на пентестове, обучения, работилници и сесии с интерактивно съдържание.

QA Challenge Accepted 007 2021

2 октомври, хибридно

Как се увеличава продуктова стойност в прохождащ startup? Кои са най-новите технологии за автоматизирано тестване? Какво ново около Selenium 4? Как да запалим двигателя на колата в София от…Германия? Как да fake тестваме като истински професионалисти? Това бяха малка част от въпросите, на които отговори седмото издание на QA: Challenge Accepted със закачливата добавка 007. Конференцията също се проведе в „София Тех Парк” паралелно с онлайн излъчване и събра всички Quality Assurance ентусиасти и специалисти на един-единствен лекционен поток, за да не се притесняват, че ще изпуснат нещо интересно в съседната зала.

ASTEA CONFERENCE: RECONNECT 2021

8-9 октомври, виртуално

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …

Конференцията се проведе за шеста поредна година под надслов Reconnect. Зародила се като вътрешна инициатива на Astea Solutions, тазгодишното издание разгледа различните начини, по които софтуер, потребители, бизнес и инженерни екипи тласкат иновациите и се свързват в рамките на технологиите. Над 300 разработчици, QA инженери, бизнес анализатори, UX/UI дизайнери, ръководители на екипи и проектни мениджъри чуха гледните точки на експерти от различни сфери, вкл. управление на риска, поведенческите науки, Agile методологиите, меките умения и ефективните комуникации между дизайнери и девелопъри. Конференцията също свърза аудиторията си с благородна кауза — „Скритите таланти на България” на сдружение „Операция: Плюшено мече” в подкрепа на професионалната реализация на млади българи. Инициативата събра над 4000 лв., които ще помогнат на Паулина от Кърджали да се подготви за кандидат-студентските изпити по графичен дизайн и, кой знае, след време сама да ни сподели какви са последните тенденции в областта.

HackConf 2021

22-23 октомври, виртуално

„От програмисти за програмисти” беше мотото на конференцията HackConf, която се провежда от 2015-та година насам. Общо осемнадесет лектори от България и чужбина презентираха на три виртуални сцени, като лекциите им бяха насочени към „авантюристи” (Илиян Илиев @Lifesum, Дмитрий Винник @Facebook, Живко Петров @Ocado Technology и др.), „магьосници” (Мартин Чаов @DraftKings, Ивайло Бъчваров @HackSoft, Йосиф Йосифов @OfficeRnD и др.) и „визионери” (Елена Георгиева @Financial Times, Николай Aнгелов @Nexo, Съби Ангелов @Nemetschek и др.), а основната нишка, която ги свърза, беше сложният, но вдъхновяващ процес на софтуерната разработка. Практическите работилници, от своя страна, бяха организирани за ограничен брой участници, за да се гарантира индивидуално отношение към всеки един от тях, а сесиите включваха най-разнообразни теми като Angular performance, LXD, Java concurrency, програмния език Go, разработка на уеб приложение с AWS, leadership class и още.

DevFest Bulgaria 2021

6 ноември, виртуално

Най-голямата глобална конференция на Google Developers Group, която се провежда по целия свят с фокус върху Google технологиите и създаването на общности, се случи, макар и виртуално, за четвърти път и у нас. Въпреки че имаше по-малко лектори в сравнение с изминалите издания на събитието, броят им със сигурност не беше за сметка на качественото съдържание, което споделиха. Станимира Влаева от MongoDB обясни защо front-end девелопърите трябва да се интересуват от data modeling (ако целят по-ефективен backend API), чухме какво точно представлява AutoML (масови погрешни схващания, най-добри практики и приложения) от Радостин Чолаков — „бъдещият Илон Мъск от Родопите”, какви са предизвикателствата пред новия Engineering мениджър и уменията, които са му нужни според личния опит на Тушка Дерменджиева от ScaleFocus, а специалисти от PaySafe подсказаха как се инициира приложение както трябва през 2022 г., за да няма замръзнали екрани и недоволни клиенти.

ISTA 2021

18 ноември, виртуално

Не само Uncle Bob беше на единадесетото издание на годишната международна конференция за най-новите QA и software development тенденции, което се организира от технологичните компании Experian, Infragistics, Musala Soft, SAP и VMware. Не останахме разочаровани и този път — два keynote лектора (Регху Рам Танумалаян от Deutsche Telekom и, познахте, Uncle Bob), два трака за DEV и QA специалисти, шестнадесет лектори от български и международни организации и над дванадесет часа завладяващо съдържание, което свърза единомишленици от България, Европа и целия свят.

Снимка: Unsplash
JS.Talks 2021

19-20 ноември, хибридно

Ако сте JavaScript developer, знаете за какво говорим. Ако не сте, ще припомним, че js.talks е инициатива на JavaScript общността в България, която стартира през 2013-та година под името JavaScript Saturday in Bulgaria и прерастна в конференция благодарение на интереса и положителната обратна връзка. Тази година събитието се проведе за седми път в „София Тех Парк” за ограничен брой гости, а всички останали му се насладихме онлайн. През първия ден се проведе уъркшоп, а целодневната конференция предложи над 20 сесии на български и чуждестранни лектори.

PlovDev 2021

24-25 ноември, виртуално

Деветото издание на PlovDev във „втората ни IT столица” Пловдив също се проведе в онлайн формат. Конференцията, която се организира от Proxiad, отново събра експерти в сферата на информационните технологии, както и специалисти от допирни области предвид концепцията на събитието да включва теми от целия IT спектър. В допълнение на лекциите за последните tech иновации, новостите при различните програмни езици и доказали се практики в ежедневието на програмистите тази година на фокус бяха и теми като подобряване на достъпа за хора с увреждания в уеб приложения и сайтове, прилагането на ML в компютърната графика и връзката между DevOps културата и баланса между работата и личния живот, а виртуалните щандове дадоха възможност на всички зрители да зададат допълнителни въпроси към лекторите. И тъй като PlovDev винаги се случва под знака на благотворителността, тазгодишното издание не направи изключение — всички средства от конференцията ще бъдат дарени за кампанията „Скритите таланти на България” на сдружение „Операция: Плюшено мече”.

GlobalTech Summit 2021

И докато се подготвяме за коледните празници, със сигурност ще отделим време и за всички инициативи, които ще ни предложи тазгодишният GlobalTech Summit 2021. Международният технологичен форум ще се проведе в хибриден формат и отново ще събере на едно място български и международни IT експерти, предприемачи и други заинтересовани от индустрията представители. Особен интерес очакваме да предизвикат познатите ни конференции Java2Days (14-16 декември, виртуално) и CodeMonsters (13-17 декември), като последната обещава да стриймва над дванадесет трака с много лекции за последните тенденции в софтуерните разработки, панелни дискусии и обучителни сесии.