Тази година беше изключително динамична на полето на придобиванията в технологичната индустрия. В тях участие взеха някои от емблемите на екосистемата – стари и нови.
Българската tech сцена също предложи значителни събития с участието на редица ключови имена, повечето от които са част и от Job Board-a на DEV.BG. Според доклада Emerging Europe M&A Report 2023-2024 на EMIS и адвокатската кантора CMS у нас е имало общо 82 сливания и придобивания, сред които и такива в IT сектора.
Преди да обърнем внимание на тях обаче, бърз поглед към света – Hewlett Packard Enterprise (HPE) погълна Juniper Networks за 14 млрд. долара. Cisco отговори с още по-умопомрачителна сделка, придобивайки Splunk за 28 млрд. долара.
В същото време битката в сферата на мрежовите технологии доведе до две хитови придобивания. IBM продължи серията от сделки, като този път се прицели в доставчика на облачна инфраструктура HashiCorp, за което плати 6,4 млрд. долара.
Q1: BRIGHT, myPos, Shkolo…
У нас 2024 г. започна с едно знаково придобиване. Българското приложение за организация на процесите в образователния сектор Shkolo стана част от британската Juniper Education. Вливането ѝ в редиците на най-големият доставчик на софтуерни решения за класната стая във Великобритания откри нови хоризонти за развитие на българската платформа.
Силният старт на годината по отношение на сделките у нас продължи и през февруари. Глобалната компания за дигитални технологии Virtusa Corporation обяви, че придобива българския разработчик на комплексни IT решения BRIGHT, докато Accenture стана собственик на платформата за анализ на данни GemSeek.
И в двете сделки отново е намесен вездесъщият AI – в BRIGHT използват технологията за създаване на решения за дигитална трансформация, а в GemSeek – за анализ на потребителското преживяване в различни индустрии.
Но това не беше всичко. Telelink Business Services инвестира 9 млн. евро в придобиването на хърватската Sedam IT. Испанската туристическа група Amadeus, която има офис в София, изкупи португалския разработчик на системи за лицево разпознаване Vision-Box за 320 млн. евро.
Advent International от своя страна финализира придобиването на българската myPOS. Сделката беше обявена през ноември 2023 г., но се нуждаеше от регулаторно одобрение. Американският инвестиционен фонд придоби и компанията майка на доставчика на fintech решения Nuvei. Стойността на сделката е 6,3 млрд. долара.
Краят на първото тримесечие на 2024 г. също беше белязан от още няколко знакови сделки. Основаната от българи в САЩ платформа за автоматизация Pliant.io беше придобита от технологичния гигант IBM за неуточнена сума. Първата „необанка“ във Великобритания – Novus, която съчетава традициите във финансовия сектор с ESG, пък стана част от българския доставчик на платежни услуги Paynetics.
Q2: Dreamix, Kin + Carta, Sirma…
В началото на пролетта, през април, българският софтуерен разработчик Dreamix стана част от глобалната консултантска компания за дигитална трансформация във финансовия сектор Synechron.
След като придоби основаната в България Melon през 2022 г., Kin + Carta на свой ред официално беше придобита от Valtech. Сделката беше оценена на 280 млн. евро. По този начин дигиталната консултантска агенция разшири присъствието си във Великобритания, Латинска Америка, САЩ и Югоизточна Европа.
Месечния списък затвори стартъпа за SaaS решения в електронната търговия Rush, който стана част от технологичната компания Shop Circle.
През месец май Bianor Holding продължи да присъства в заглавията – този път с придобиването на 100% от Digital Lights и 51% от Prime Holding. Трите компании се обединиха под името Wiser Technology и се фокусираха върху разработката на високотехнологични решения за телекомуникационната, отбранителната, автомобилната и финансовата индустрии.
Лятото дойде и придобиванията се забавиха, но далеч не спряха. През юни Sirma Group Holding стартира процес на консолидация, в който участват шест негови дъщерни дружества. Холдингът придоби и 51% от румънския софтуерен разработчик Roweb Development.
Междувременно стана ясно, че британската CloudM Software е купила базираната във Варна софтуерна компания BeLean, основана от Николай Митев.
Explore more
Q3: Acronis, EPAM, Milestone Systems…
В постния откъм сделки юли под светлината на прожекторите попадна доставчикът на SaaS решения за уеб хостинг NitroPack. Той беше придобит от американската WP Engine, а създателите му – Георги Петров и Михаил Стойчев – обявиха старта на нов проект – Uxify. Той ще продължи да развива основната технология на NitroPack – Navigation AI.
След като се разделиха през 2017 г., Arcules и Milestone Systems отново се сляха, обединявайки услугите си за разработка на видеоанализи и видеонаблюдение като услуга (VSaaS).
В края на месеца един от първите системни интегратори у нас – Paraflow, се сдоби с нови собственици в лицето на друга българска компания – Sinvexa.
Шведският инвестиционен фонд EQT придоби основен дял в Acronis през август. Въпреки че централите на компанията за киберсигурност са разположени в Швейцария и Сингапур, в нейните офиси у нас работят над 450 служители, което я превръща във важен играч за местния технологичен пазар.
Това важи и за американския доставчик на IT услуги EPAM. Компанията присъства в България от 10 години, а в края на лятото придоби местния екип на швейцарския разработчик на софтуер за автоматизации във финансовия сектор Move Digital.
Есента започна с новината, че американската компания Progress, която има повече от 600 служители у нас, придобива платформата ShareFile, част от Cloud Software Group. Според TechCrunch сделката е на стойност 875 млн. долара. С това Progress добави десетки хиляди клиенти към базата си. Sirma Group Holding завърши консолидацията си, започнала през юни.
Q4: Ontotext, ROITI, Wiser Technology…
Октомври дойде с още новини от Bianor Holding (Wiser Technology), която придоби сръбския софтуерен разработчик Badin Soft.
Още две български компании разшириха екипите си. Ontotext обяви сливане с австрийската Semantic Web Company, като обединението започва да оперира под нов бранд – Graphwise. Едновременно с това доставчикът на IT услуги ROITI се вля в редиците на германската Dataciders Group.
Но това далеч не бяха най-големите сделки за месеца. Този приз отиде при собственика на Yettel – PPF. Срещу 2,15 млрд. евро неговият телеком бизнес в България, Словакия, Сърбия и Унгария премина под управлението на Emirates Telecommunications Group Company. Мажоритарен собственик на компанията са Обединените арабски емирства.
В края на годината телекомуникационният сектор беше на фокус заради още една tech сделка. Собственикът на VIVACOM придоби пореден бизнес у нас в лицето на Elemental.TV, доставчика на онлайн телевизия за българи в чужбина. United Group притежава Нова телевизия, а по-рано през годината приключи придобиването на Bulsatcom след разрешение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Какво да очакваме през новата година?
По традиция и през 2024 г. най-големите сделки у нас се осъществяват с участието на чуждестранни компании. Според глобалната изследователска платформа Lexology най-често те идват от държавите членки на ЕС, Обединеното кралство, САЩ и Швейцария. От представителите на блока най-активни на българския пазар са организации от Нидерландия, Германия, Австрия и Кипър.
IT индустрията е един от основните терени на придобивания и сливания в България през изминаващата година, наред с енергийния сектор. Тази тенденция се очаква да продължи и през 2025 г. въпреки „негативните последици от войната между Русия и Украйна, конфликтите в Близкия изток и цялостната нестабилност на пазара в световен мащаб“.
„България е успяла да изгради стабилна технологична екосистема, която създава все по-иновативни компании, които със своя глобален обхват ще продължат да бъдат привлекателни цели за чуждестранните инвеститори и през 2025 г.“, пишат в заключение на своя доклад за страната ни от Lexology.