Знаете ли с какво се занимава бизнес анализаторът? Позицията не е от най-масовите в технологичния сектор, въпреки че се оказва ключова за растежа на много от компаниите предвид динамиката на бизнес средата през последните години.
Янина Джонева от Strypes работи именно в тази роля и днес разкрива за читателите ни някои от най-любопитните моменти, свързани с нея.
Да обичаш работата си
Рядко ще чуете някой да разказва за своята професия така, както Янина. За нея, позицията на бизнес анализатор е по-скоро призвание, отколкото работа или задължение.
“Обичам работата си, най-вече защото всеки бизнес казус е различен, а аз трябва да бъда гъвкава и креативна, за да отговоря на очакванията на всеки. Разбирам, че професията ми цели да помогне на хора на различни роли в IT проектите да се справят с предизвикателства и да постигат оптимални резултати. Повярвайте, няма нищо по-удовлетворяващо от това да знаеш, че цели екипи надвишават очакванията към тях и ти имаш принос към този успех. Надявам се всеки да изпитва същото чувство на задоволство след всеки изминал работен ден.” – признава Янина.
Какво точно прави бизнес анализаторът?
Според Янина, ролята изисква съвместяването на много и разнообразни умения, далеч отвъд специализацията в една единствена професия. Особено след пандемията от COVID-19, нуждата от бизнес анализатори е нараснала значително, заедно с необходимостта компаниите да станат много по-гъвкави и адаптивни.
“На първо място, бизнес анализаторът е човек, който задава необичайно много въпроси, преди да предложи решения, оптимизация или подобрение в даден процес или проект. Целта ви тук е да разберете наистина в детайл ролята на хората и екипите, с които общувате, за да идентифицирате правилно проблемите в различни части на организацията и да работите заедно в посока отстраняването им ” – споделя Янина.
Защо комуникацията е на първо място?
Янина разказва, че за позицията ще ви е необходимо едно основно умение – да общувате и да умеете да се сближавате с другите.
“От първостепенно значение е да спечелите доверието на своите колеги, за да бъдат те максимално честни и открити по отношение на своята работа. Като бизнес анализатор, трябва да проявявате емпатия и ефективна комуникация с клиенти, екипи от разработчици, потребители и всеки един друг участник в даден проект. Също така, трябва да следите за цялостната удовлетвореност на всички засегнати страни от процесите и крайния резултат от проекта.” – добавя тя.
Необходим ли е технически опит?
Предишен опит в IT проект, или базови познания по програмиране може да са полезни, но не и задължителни, за да бъдете добър бизнес анализатор.
“Не е нужно да разполагате със задълбочени технически познания. Те биха ви помогнали да схващате по-лесно някои аспекти от IT проектите, но могат и да повлияят на обективното ви аналитично мислене, на способностите ви да взимате правилните решения и да балансирате между всички въвлечени в проекта страни. А вашата най-голяма отговорност е именно да се уверите, че между тях съществува разбиране и съгласие относно целта на проекта, изискванията, очакваните резултати и крайния продукт.” – разказва Янина.
Explore more
Как да станете добри в професията?
Оказва се, че образованието не е толкова определящо, колкото опитът и разбирането за организационните процеси в различните индустрии и компании. Понякога добрите примери от напълно различна сфера могат да са ключът към най-доброто решение на проблем, дори в сектора на високите технологии.
“Качествата, които ще ви превърнат в добър бизнес анализатор, за мен са любознателност, увереност и меки умения, свързани с общуване и разбиране на отсрещната страна. Също така, колкото повече опит трупате като част от различни проекти, толкова по-добре ще можете да подпомагате и консултирате своите екипи. Ето защо, непрекъснато се старая да уча от опита на мои колеги в други индустрии и да се опитвам да прилагам техните гледни точки върху задачите и проблемите, които трябва да разрешавам в своята роля в IT проектите на Strypes.” – разказва Янина.
Какви са възможностите за развитие?
Вече знаете, че ролята на бизнес анализатора съвместява комплексни умения и подходи за разрешаване на различни казуси и постигане на оптимални резултати в един IT проект. Позицията може да се окаже и добър “трамплин” към други роли в технологичните компании, които изискват сходни умения и опит.
“Ролята на бизнес анализатор наистина дава широк поглед върху редица процеси и принципи при работата по технологични проекти в различни области. Като професионалист в тази роля, успявам не само да обогатявам своите познания, но и да се подготвям за развитие в посока Product Owner или друга сходна роля, при това – като част от екипа на Strypes.” – добавя Янина.