Едва ли има работещ в IT сектора, който да не е убеден, че е нужно постоянно да поддържа и опреснява знанията си. Езици, frameworks, инструменти и методологии, които са били актуални преди няколко години, днес може да се окажат остарели. И дори когато си мислим, че вече познаваме най-актуалното от всичко, което ни е нужно, за да вършим работата си максимално добре, се появява изкуственият интелект и изцяло променя правилата. Затова, независимо дали обичаме да учим, или не, се налага да го правим постоянно.
Има начин да поддържате знанията и уменията си актуални, така че те да съответстват не само на текущите ви нужди и на променящия се пейзаж в сферата на технологиите, с които работите пряко, а и на кариерните ви цели и желанията ви за бъдещо развитие.
В този кратък наръчник от екипа на StorPool Storage предлагат метод, по който да планирате стратегически какво, кога и как да учите, за да подпомогнете развитието на кариерата си.
Определете вашите нужди
Преди да започнете да учите, е добре да знаете с каква цел го правите, за да можете да създадете добър и подробен план. Определянето на вашите учебни нужди е първата и най-важна стъпка.
Определете цялостния план
В зависимост от това как искате да се развивате професионално ще трябва да опресните или допълните знанията си в различни области.
Какви са краткосрочните и дългосрочните ви кариерни цели? Как бихте искали да развиете уменията си на сегашната си позиция и къде искате да стигнете в бъдеще? Помислете по тези въпроси и определете кои са знанията и уменията, които ще ви бъде нужно да усвоите за всяка от тези стъпки. (Ако досега не сте правили такова планиране, може да ви бъде полезна тази статия, в която разглеждаме подробно темата.)
Дефинирайте пропуските в знанията си
Когато направите анализа по-горе, вероятно ще установите, че състоянието на знанията ви е доста „шарено“. В някои области ще се чувствате добре подготвени, за други няма да знаете почти нищо, а при трети ще сте някъде по средата. За да определите по-ясно какво точно да учите във всяка от областите, можете да си помогнете с идеите по-долу.
- Анализирайте проектите, по които работите. Кои задачи ви отнемат най-много време? Къде се чувствате несигурни?
- Прегледайте най-новите технологични тенденции, подходи и инструменти в своята област на работа. Има ли такива, с които не сте (достатъчно) запознати?
- Обсъдете темата с колеги, които имат повече опит в съответните области. Те могат да ви дадат ценна обратна връзка какво е нивото на уменията ви в момента, да ви посочат неща, които може би не забелязвате, когато оценявате собственото си ниво на знания и да ви насочат как най-лесно и бързо да усвоите нещата, които ви трябват.
Обратната връзка и менторство от по-опитен колега ще ви бъдат особено ценни и по-нататък в процеса на обучение, когато ви потрябва помощ с нещо конкретно или имате нужда някой да провери новопридобитите ви знания и умения. В екипа на StorPool Storage например редовно си помагат по подобен начин, когато някой има нужда да усвои конкретно умение, което му е нужно в работата или просто му е интересно.
- Поговорете и с ръководителя си, за да напаснете ученето спрямо плана ви за развитие в компанията. Това е добър повод да получите обратна връзка за напредъка и представянето си, да обсъдите възможности за професионално развитие и да планирате не само ученето, а и кариерното си развитие.
Ако пък вече провеждате периодични срещи за обратна връзка по вашето представяне, използвайте ги, за да наблегнете на темата за ученето и планирането му.
Освен да ви даде полезна обратна връзка, вашият ръководител може да ви насочи към начини, по които компанията може да подкрепи целите ви (например в StorPool Storage всеки служител има годишен бюджет за книги и обучения по свой избор, разходите за които се покриват от компанията и ако не е сигурен как да го използва оптимално, може да получи насоки за това на подобна среща) или към колеги, които имат умения в съответната област и може да са полезни с препоръки и съвети.

Изберете какво ще учите и планирайте кога
След като добиете представа кои свои знания и умения е нужно да допълните, време е да планирате как и кога ще стане това.
За начало може да вземете предвид баланса между текущи нужди и дългосрочно развитие.
- Разпределете уменията, които определихте в предишната стъпка, в три категории: „нужни сега“ (за текущите ви проекти), „скоро ще бъдат нужни“ (за предстоящи проекти или промени) и „стратегически“ (за дългосрочната ви кариера).
- Планирайте да инвестирате време и в трите категории, но с различни пропорции спрямо текущата ви ситуация.
За да внесете допълнителна яснота в процеса и да улесните избора и планирането, поставете си учебни цели. Например, можете да използвате популярните SMART цели:
- Specific (конкретни). „Да науча Python“ е твърде общо. „Да науча основите на Python до ниво, на което мога да напиша прост скрипт за автоматизация“ е по-конкретно.
- Measurable (измерими). Как ще знаете, че сте постигнали целта си? Например „Да мога да разработя и внедря REST API с Python и Flask“.
- Achievable (постижими). Бъдете амбициозни, но и реалисти. Да научите цялостно нов език за програмиране за седмица едва ли е възможно.
- Relevant (релевантни). Уверете се, че целта е свързана с вашата кариерна траектория или текущи проекти.
- Time-bound (обвързани със срок). Поставете краен срок. „До края на тримесечието ще завърша онлайн курса по дизайн на microservices.“
Explore more
Изберете методите
Как да се ориентирате в огромното многообразие от книги, курсове и онлайн материали? Планът и целите могат да ви послужат за ръководство, според което да подберете подходящите методи или комбинации от тях.
- Книги. Отлични за задълбочено разбиране на общи концепции и принципи. По-бавни за усвояване, но често предоставят по-солидна основа. Не са толкова подходящи, ако искате да научите най-новото за конкретен език или framework – много вероятно е, докато книгата излезе (особено ако държите да е в превод на български), написаното в нея вече да не е най-актуалното по темата.
Струва си обаче да прочетете няколко книги по тема, която целите да разберете на фундаментално ниво, преди да търсите курсове или онлайн статии за конкретни аспекти от нея.
- Онлайн курсове. Предлагат структурирано обучение с визуални и интерактивни елементи, както и огромно разнообразие от теми – много по-голямо, отколкото ще откриете във вариантите за обучения на живо, които се провеждат в България. Ако искате да имате по-голям контрол върху времето, което ще отделите за учене и да преминете структурирано и водено от някого обучение, но без стриктен график с ангажимент за конкретни дни и часове, те са добър вариант за вас.
При онлайн курсовете – освен темата, авторът или водещият, програмата и отзивите за курса от други потребители на платформата, в която се предлага (например Coursera) – важно е сред критериите ви за избор да бъде и възможността за контакти с лектора и/или с останалите участници в курса. Колкото по-слабо позната ви е темата, толкова по-препоръчително е да изберете курс, който дава възможност да тренирате придобитите умения, да задавате въпроси и да получавате обратна връзка за резултатите си. Особено ако целта на курса е да усвоите конкретни неща, които впоследствие да прилагате в практиката.
- Обучения на живо и уъркшопи. Дават възможност за директна обратна връзка и въпроси. Често включват практически задачи и работа в екип. Графикът им, който често е стегнат и изискването да отделите един или няколко дни, за да присъствате на живо, може да бъдат недостатък (та кой има толкова свободно време?), но и предимство, защото за това време ще се потопите изцяло в темата и ще се фокусирате върху нея по начин, който трудно ще постигнете при други форми на учене.
Те имат и дисциплиниращ ефект – след като веднъж се запишете на курс на живо, не можете да отлагате уроците за „когато имам време“. (Повечето онлайн курсове имат краен срок, често и междинни срокове за преминаване през материала, но да бъдем реалисти – ако ежедневието ни е натоварено, колко често се случва да преглеждаме учебните материали набързо, точно в деня преди срока?)
Контактът с лектора и останалите участници на живо, а не в онлайн форум, каквато обикновено е възможността в онлайн курсовете, също могат да ви помогнат да усвоите по-добре новите знания или да дискутирате въпросите, които възникнат, в повече дълбочина и детайл.
От StorPool Storage препоръчват да ползвате този формат за усвояване на знания и компетенции, които са от ключово значение за вас и е особено важно да навлезете в тях в определен срок – така ще се възползвате максимално от времевите ограничения на „живия“ формат и от възможността за контакт с водещия и с останалите участници, за да постигнете напредък по най-важните за вас теми.
- Конференции. Чудесни са за научаване на най-новите тенденции и практики, както и за изграждане на мрежа от контакти. Не са толкова добри за структурирано изучаване на определена тема.
Лекциите на конференциите, които посещавате, можете да ползвате по-скоро за насока към усвояване на допълнителни знания по някоя тема, ако в програмата откриете лекция на нея (и ако лекцията се окаже добра).
Основната полза от такива събития в рамката на структурираното и целенасочено учене е да разберете какви са общите тенденции във вашата сфера. За това може да се ориентирате по темите на лекциите.
Конференциите могат да бъдат полезни и за да осъществите нови контакти с колеги от бранша – в бъдеще те биха могли да ви помагат и насочват, ако са по-напреднали от вас в темите, които изучавате или да ви станат „другарчета“, с които да обсъждате казуси и да тествате уменията си взаимно, ако са на същото ниво като вас.
- Собствени проекти. Понякога най-добрият начин да научите нещо е „да си изцапате ръцете“ и да се учите, правейки го. Например можете да си поставите за цел да изградите прост уебсайт с нов за вас език или framework, или да си направите чатбот, който служи за определена цел, ако се учите как да ползвате някой езиков модел на практика.
В процеса на учене ще си изградите учебна програма в зависимост от стъпките, които ви е нужно да изпълните и ще ползвате статии и видеа онлайн, курсове и помощ от по-опитни колеги, за да напредвате. Подобен начин на учене е силно мотивиращ, защото веднага виждате резултат и придобивате увереност, че можете да прилагате новопридобитите си знания на практика.
Основният му недостатък е, че донякъде омаловажава теоретичната част, свързана с това, което ще научите – може би ще успеете изцяло да я пропуснете или поне да усвоите само онази част от нея, която ви трябва за конкретния проект, което като цяло ще ограничи знанията ви по темата.
Затова е силно препоръчително да ползвате ученето чрез правене не самостоятелно, а в комбинация с книги и структурирани обучения, така че да усвоите и нужната теория, и прилагането ѝ в практиката.
Ако отделите нужните време и внимание на стратегията и плана си за учене, ще постигнете кариерните си цели много по-лесно и ще учите по начин, по който всяко ново познание надгражда предходното по най-добрия за вас и за вашата работа начин.
Ако искате да развивате кариерата си в компания, която ценни и подкрепя непрекъснатото учене, където ще имате възможност да работите по иновативни проекти и да решавате интересни технически предизвикателства, вижте отворените позиции в StorPool Storage в профила на компанията в DEV.BG или на нейния сайт.