Възможно ли е да спестяваме повече от 20 работни часа на месец и как да оптимизираме работата си, така че да успяваме с всички задачи? Проучване на Телерик Академия сред 150 представители на бизнеса в България посочва, че хора, които използват изкуствен интелект в ежедневната си работа, спестяват средно 4.39 часа на седмица. Едновременно с това над 50% от анкетираните изразяват липса на увереност в това как максимално да се възползват от AI помощниците.
Така или иначе инструментите за изкуствен интелект вече играят важна роля за бизнеса и дават конкурентно предимство на всеки, който ги познава. Пътят към това са целенасочени практически обучения, които да донесат със себе си ефективни и иновативни решения за бизнеса.
Нуждата от това осъзнават екипите на Телерик Академия и българската технологична компания SiteGround, които планират двуседмично практическо обучение GenAI for Developers за употребата на големите езикови модели (LLMs) в софтуерното инженерство. Водещ лектор в програмата е Стивън Цветков – Learning Experience Design Manager в Телерик Академия. Към него се присъединяват Даниел Канчев – Director of Product Management, Ясен Кипров – AI Team Lead, и Красимир Чарийски – Front-end Team Lead от SiteGround, които са отговорни за всички вътрешни инициативи за AI в компанията и за интеграциите на AI в продуктите на SiteGround.
Te ще разкажат как получават ресурси за внедряване на вътрешни AI решения, които могат да бъдат насочени както към клиенти, така и към служители. След повече от година на целенасочени действия, те имат няколко решения в продукция, едно от които се използва от техните инженери за ускоряване на Front-End разработката.
Вижте какво споделят те за обучението и се запишете за участие от сайта на Телерик Академия, за да се възползвате от техния опит и полезни съвети, като преминете по утъпканата пътека на успеха.
Разкажете ни върху какво се фокусира бизнес казусът, който ще представите на участниците в Sprint обучението на Телерик Академия?
Ясен: В рамките на сесията на SiteGround участниците ще се запознаят с конкретни задачи, които Front-end екипът ни успя да разреши, използвайки generative AI.
За демонстрацията избрахме фирмения front-end style guide – дългогодишно поддържан проект с голямо количество код, който е важно да покрива високи изисквания за качество.
С какви предизвикателства се сблъска екипът по време на неговото внедряване в компанията?
Краси: Няколко са основните предизвикателства. Основното беше липсата на обучение – започнахме да го ползваме, а обученията бяха на по-късен етап, когато вече знаехме горе-долу какво правим.
На второ място имахме съображения относно сигурността – докато не минахме на вътрешно разработена версия, беше забранено да се копира и пейства фирмен код в публичното пространство. Когато пуснаха вътрешното GPT, тази лимитация отпадна и това доведе до по-добри отговори.
Не на последно място се сблъскахме с халюцинации на GPT- докато хората не знаеха как да пишат по-добри промптове, имаше доста примери как ChatGPТ даваше отговор и си измисляше неща.
Как ви помогна неговото внедряване в компанията?
Дани: Внедряването на Generative AI в SiteGround значително повлия нашите разработчици, като им предостави инструменти за автоматизация и иновации. С помощта на Generative AI успяхме да ускорим процеса на разработка, като автоматизирахме рутинни задачи (като refactoring, например) и генерирахме код (за тестове), който отговаря на нашите високи стандарти за качество. Това не само повиши продуктивността на екипите ни, но и им позволи да се фокусират върху по-сложни и креативни аспекти на проектите.
Освен това AI ни помогна да откриваме и коригираме грешки по-бързо, което доведе до по-стабилни и надеждни продукти. Не на последно място поставяме и работата на по-младите колеги, които съкращават обученията си с помощ от AI.
Какво ще си „вземат“ участниците в Sprint обучението?
Ясен: След като участниците са покрили основите на програмиране чрез AI асистент, с примера от SiteGround ще имат по-добра перспектива как асистентите помагат в работата по реални проекти.
Краси: Участниците в Sprint обучението ще имат възможността да се запознаят с два реални примера за решаване на комплексни задачи. Първият пример ще бъде с голям контекст за промпт, който ще им помогне да разберат как да структурират и формулират своите запитвания по-ефективно. Вторият ще се фокусира върху решаването на проблем чрез надграждане, което ще им покаже как да развиват и усъвършенстват своите решения стъпка по стъпка.
Тези практически примери ще предоставят на участниците ценни умения и знания, които могат да приложат в своите собствени проекти и задачи. Те ще научат как да подхождат към сложни проблеми с увереност и как да използват различни техники за оптимизиране на своите решения.
Дани: Участниците в Sprint обучението ще получат ценна перспектива за стратегическото значение на Generative AI в разработката на софтуер. Те ще разберат как AI може да бъде интегриран в различни етапи на разработка, за да подобри ефективността и качеството на кода. Ще научат как да използват AI инструменти за автоматизация на рутинни задачи, генериране на код и откриване на грешки. Също така, ще получат вдъхновение и мотивация да разглеждат Generative AI не само като инструмент за решаване на конкретни задачи, но и като ключов елемент за дългосрочен растеж и иновации в техните проекти.
Explore more
Визитки:
Телерик Академия e водещата трейнинг организация в България с фокус върху най-новите технологии и подготовката на топ специалисти. Обученията в Телерик Академия подпомагат кариерния старт на младши талант с програмите на Telerik Academy Alpha и кариерното развитие на професионалисти с опит с курсовете на Telerik Academy Upskill и Telerik Academy Sprint, както и растежа и успеха на IT компаниите у нас.
SiteGround е един от глобалните IT лидери в сферата на уебсайт хостинг технологиите, благодарение на уникалния си подход да създава иновативни цялостни решения и продукти, които позволяват на клиентите по-лесно и ефективно да управляват уеб страниците си. В момента компанията се грижи за над 3 милиона домейна на потребители от цял свят, с екип от над 500 специалисти в офисите си в София, Пловдив и Стара Загора и има над 30 награди за отличен работодател, успешни бизнес практики и обществено-отговорна компания само за 2023 година.
Даниел Канчев, продуктов и технологичен директор в SiteGround, е майсторът на координацията, който умело свързва технически и нетехнически екипи, за да бъдат създадени иновативни продукти, които се открояват на международната сцена. С повече от 15 години опит в компанията, той е участвал във всички етапи на растеж и развитие, които са превърнали SiteGround в глобален лидер. Той също така отговаря за всички вътрешни инициативи за AI в компанията и за интеграциите на AI в продуктите на SiteGround.
Ясен Кипров има дългогодишен опит като програмист, лектор, AI инженер и предприемач. Ентусиазмът му към областта започва още като студент в СУ, когато осъзнава проблема със застаряващото население в развитите страни и решава, че системи, базирани на изкуствен интелект, могат да заместят хората за много лесни, но трудоемки задачи. Впоследствие се фокусира върху обработка на естествени езици и извличане на информация от текст. Освен работата си в индустрията, Ясен е близо и до научните среди. Записва докторантура в СУ, като разработва научен проект за откриване на потребители със здравословни и психически проблеми на база публикации в социалните мрежи. От седем години Ясен ръководи AI екипа на SiteGround.
Красимир Чарийски е ръководител на JS/ Front-End екип, отличава се със своите умения в планирането на задачи и интерес към нови подходи и технологии. Винаги готов и подготвен, той споделя своите знания с колегите си, като по този начин подпомага тяхното професионално развитие. Красимир притежава ценни менторски качества, които правят неговия екип по-динамичен и иновативен.