От началото на тази година Красимир Костадинов е главен технически директор и ръководител на подразделението за цялостни решения на Scalefocus, една от най-големите български компании за софтуерна разработка. Ролята му е заедно с екипа си да разработят стратегията, по която компанията умно да комбинира натрупаните с годините и проектите знание и код и да ги превърне в цялостни решения, които да носят по-голяма стойност на клиентите, както и да ускоряват основния бизнес на компанията, повишавайки качеството на инженерния продукт. Заедно с това Краси е отговорен да развива систематично иновационно звено и не на последно място се грижи за академията за разработчици към Scalefocus. Това е роля, която новият CTO далеч не си е представял да заема преди 10 години, когато решава да скъса с freelancer-ския живот и започва като програмист в компания, впоследствие станала част от Scalefocus.
Историята на Краси е много показателна за практиката на Scalefocus да развива и промотира вътрешно мениджърите си. Всъщност такъв е случаят и с изпълнителния директор Иван Иванов, и с още много хора, израснали с компанията. “Вярваме, че вътре в организацията са хората, които са най-силно свързани с нея, културата и ценностите й, имат разбирането за целите и мечтите ни.
Винаги, когато търсим хора на ключови роли, първо търсим вътре в организацията, сред нашите служители. Често промотираме и хора, които не отговарят напълно на търсения профил, но имат нужните потенциал за развитие и личностни характеристики,”
обяснява ни Зорница Янкова, Директор Човешки Ресурси на Scalefocus.
Пред хора като Краси, такива с технически профил, при желание и идентифициран потенциал да водят, стоят възможностите дали да отговарят за технологии в една от двете дивизии (North America или EMEA) или да отговарят за хора. Той конкретно в деветте си години с компанията е правил и двете.
Един уж Android програмист и военните
Когато решава да смени работната си среда – на дивана в Хасково, с компания, в която да е заобиколен от хора и да има известна сигурност, през 2011 Краси попада в една от компаниите на Виктор Билянски (съосновател и доскорошен СТО на Scalefocus). Преди това работи предимно за немски компании и е изпробвал какви ли не технологии, включително Bada (един от неуспешните опити на Samsung за мобилна операционна система). Тук кандидатства като Android програмист, въпреки, че така и никога не работи по Android проект в новата си компания.
“Винаги първо съм търсил корена на инженерните и бизнес предизвикателства, а после съм се интересувал от намиране на конкретния инструментариум за решаването им.”
споделя Краси, допълвайки, че не е от инженерите с “религиозни разбирания” за технологиите.
Урок 1:
“Не трябва да забравяме, че ние сме инженери и на първо място трябва да учим не технологии, а концепциите, защото те се променят далеч по-бавно и са изключително малко на брой на фона на технологичните им имплементации. Бъгва ме като гледам младите програмисти да се хващат за една конкретна технология и религиозно да я отстояват, вместо да вникнат в концепциите зад нея.”
В един от първите проекти, с които се захваща е заобиколен от 60-годишни инженери, голяма част от тях бивши военни и ветерани в обработка и анализи на данни, работили по енджините на някои от най-популярните системи за управление на бази от данни. Работят по изключително интересни, по думите му, задачи като например събиране, моделиране и анализ на данни от проучвания за избори. Предпочита, по разбираеми причини, да не дава подробности. Споделя, обаче, че това са били много предизвикателни години – както за инженерните му умения и за разширяването на хоризонтите му, така и за умението му да работи с хора.“Там се научих също как се работи около егото на хората и че не е достатъчно да си просто добър програмист,” спомня си той.
Още докато работи по този проект, Краси от програмист, се налага да поеме и ролята на team lead.
“Не съм имал никога ясно изразени амбиции да ставам мениджър, по-скоро в ситуации, в които се е налагало някой да поеме отговорност, с готовност съм го правил,”
споделя той. Така и до днес продължава да вижда ролята на мениджъра.
Урок 2:
“Още тогава започнах да схващам, че ролята на мениджъра е, от една страна, да си водещото куче във впряга. Това означава да поемаш удара и да спреш влака, с други думи да поемеш отговорността пред клиента или мениджмънта за грешки от членовете на екипа, ако нещо се обърка, без после да търсиш кой е сбъркал. Като лидер трябва да се научиш никога да не поставяш клиента пред екипа си.”
Оттам нататък за Краси следват още много най-различни мениджърски и технически предизвикателства. Преминава от технически мениджър на Microsoft дивизията, през ръководител на един от бизнес отделите (където е пряко отговорен за работата на над 100 души), до мениджър на Sales Engineering звеното в компанията. Една от най-интересните му спирки по пътя, и всъщност някъде по средата на изброените, е вътрешната лидерска академия на Scalefocus.
Как точно Scalefocus си отглежда лидери
“В Scalefocus имаш свободата, ако искаш просто работа, да имаш работа и това да е напълно окей, или да правиш кариера. Ако искаш кариера, то имаш възможността да се развиеш до всяко ниво,”
обяснява Краси. Мениджърските роли също са най-разнообразни – от технически, през проектни, свързани с процеси, с хора, и т.н. Всеки в компанията, без изключение, си има така наречения people manager или ментор, който го наблюдава, и с когото залагат заедно цели (в Scalefocus се използва методологията за управление на цели на Google – OKR). Същият този ментор има отговорността, ако забележи, че човекът, за когото е отговорен, показва потенциал да води.
По времето, когато Краси преминава през тези стъпки, в компанията има т.нар. Assessment Center. В центъра, веднъж годишно, хората изявили желание и показали потенциал да се развиват в мениджърско амплоа, преминават през един ден разговори, тестове и разиграване на ситуации, в които външни оценители да могат да преценят нивото им на подготовка за такава роля. Малко по-късно той преминава и през Лидерската Академия на Scalefocus, за която Краси пази много жив спомен. “Особено за инженери, тази академия е изключително богатство. За мен беше като цяла нова вселена – бюджетиране, управление на парични потоци, HR, и др.

Спомням си много ярко и един модул, който се провеждаше извън компанията – всеки месец за по един ден играехме бордови игри на някаква тема – различни бизнес процеси в компания, а накрая завърши с една обобщена игра, в която трябваше да се демонстрират знания и умения за всичко, което се случва в един бизнес,” разказва Краси.
Днес, след доста проучвания и итерации върху подхода към обучаване на лидери Scalefocus предлага две програми, които доразвиват идеята на академията – EMPOWER и LEAD. EMPOWER e насочена към всички people managers в компанията и цели да им осигури детайлното познаване на процесите, свързани с цялостния жизнен цикъл и преживяване на служителите в екипите им. LEAD пък e програма за развитие на лидери, изцяло съобразена със спецификите на IT сектора. Тя е насочена към новите лидери в Scalefocus и цели по максимално ефективен, практичен и съобразен с индивидуалните им нужди начин, да им даде основите на най-важните за лидерството теми. Сред темите са изграждане на ефективни екипи, общуване с различни типове хора и демонстрирани поведения, бързо създаване на доверие, модериране на екипни срещи с цел максимални резултати за участниците в тях и др. Програмата се състои от шест модула със средна продължителност от около пет часа, повече от 40 обучителни видеа, над 20 практически задачи, въпросници за самооценка, фасилитирани групови сесии за подкрепа, тестове и други.
По думите на Краси, за компания, в която отглеждането на мениджърите е приоритет, тези вътрешни програми играят и още една важна роля: “Опитваме се да създадем унифицирана мениджърска култура.
Културата е нещо, което не си казваме, но управлява нещата в една организация, много повече от процесите. Важно ни е да имаме правилната култура, която да носи и правилните ценности.”
Да водиш значи да си в правилната среда
Безспорно академията изиграва важна роля за това Краси Костадинов да се развие и за деветте си години в компанията да израсне до СТО. Това, което му помага още повече обаче, е средата.
Урок 3:
“Основната роля за това да се развиваш в една организация е на хората, с които работиш. Когато си в правилната среда, всички се бутате напред, за да се развивате и всички се учите едни от други постоянно.”
Около себе си Краси също вижда колегите си да израстват (не задължително вертикално в йерархията) и това за него е много важно и удовлетворяващо. В Scalefocus всъщност 85% от мениджърите са вътрешно промотирани, като има всякакви истории. Oт младши Android разработчик можеш за шест години да станеш технологичен мениджър на Mobile Development звеното, какъвто е случаят с Борислав Чомонев. Точно толкова време е отнело и на Александър Велев да се развие от младши QA до Technology Team Lead QE. А има и по-неочаквани истории, като тази на Александър Стоименов, който започва в компанията като специалист Човешки ресурси, а пет години по-късно е Technology Team Lead на Salesforce екипа. Разбира се всички тези трансформации и смени на роли стават и с цената и наученото в редица малки и големи провали, за които в компанията си разказват на вътрешните си Fuckup Nights събития.
Урок 4:
“Много помага да не се вземаш прекалено насериозно и да внимаваш с егото си като започнеш да израстваш в йерархията. Едно от нещата, които със сигурност са важен урок, е никога да не си променяш отношението към всички около теб, независико колко нови отговорности си поел и си се развил.”
За техническия директор на Scalefocus “среда” излиза извън пределите на подразделението, за което е пряко отговорен, и дори извън компанията – простира се в целия сектор. Тъй като технологичният сектор в България, и не само, е автокаталитичен – колкото повече работа има за едните, толкова повече и за другите – не бива компаниите да се гледат като конкуренти. Затова и например с академията си за тех хора, Scalefocus целят както да захранят собствените си нужди за кадри, така и да създадат специалисти за други компании.
Урок 5:
“Трябва да ни пука за екосистемата и да знаем, че битките ни са общи, а не да се гледаме като конкуренти и да се борим едни с други, създавайки трудна среда за развитие на всички компании в сектора. За мен джентълменството и честността, докато ги получаваш в замяна, са много важни.”
Само така, според Краси Костадинов, целият сектор може да върви напред и всяка личност и компания може да развие потенциала си.
Ако ти е интересно какви възможности се предлагат в компанията в момента, можеш да разгледаш профила и отворените позиции в Scalefocus тук.