+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

108-53 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

От Remote към Hybrid модел на работа?

© Текстът е предоставен от Manpower Bulgaria

Автор: Поли Петрова, IT Recruitment Consultant в Manpower

Remote работата или работата от разстояние се превърна в неразделна част от съвременния IT пазар в България. Този модел, който набра популярност по време на пандемията, вече се утвърди като предпочитан от много професионалисти и компании. 

Според изследване на Owl Labs 77% от служителите в IT сектора биха предпочели да работят дистанционно поне няколко дни в седмицата, а 23% биха работили изцяло дистанционно. 

Дистанционната работа: Предимства и предизвикателства

Дистанционната работа е един от най-търсените формати в IT сферата, като служителите виждат нейните основни предимства в по-добрия баланс между работа и личен живот, спестяване на време и разходи за пътуване, както и възможността за работа в комфортна и предпочитана среда. 

За компаниите remote моделът може да доведе до по-висока продуктивност, намаляване на разходите за офиси и наемане на опитни специалисти от различни части на страната или дори от чужбина.

По данни на Gartner за 54% от IT специалистите комуникацията и сътрудничеството са основни предизвикателства при дистанционната работа. 

Липсата на личен контакт може да доведе до изолация и намаляване на екипната динамика. За да бъде една компания приспособена и продуктивна в изцяло дистанционна среда, то е необходима и известна инвестиция в различни инструменти за комуникация и управление на проекти, които да улесняват дистанционната работа.

Управление на дистанционни екипи: Нови умения и подходи

Проучване на PwC показва, че 65% от мениджърите в IT сектора смятат, че дистанционната работа затруднява поддържането на силна корпоративна култура. За да се справят с това предизвикателство, компаниите все по-често инвестират във виртуални събития и срещи, както и в периодични срещи на живо.

Освен това управлението на дистанционни екипи изисква нов подход от страна на техните мениджъри, съпроводено с придобиване на нови меки умения, както и промяна на навици, като например по-добра организация, адаптивност, ясна комуникация и ефективно управление на времето. 

Ролята на мениджърите в дистанционната работна среда е фокусирана върху мотивацията и поддържането на постоянни нива на продуктивност в екипите от разстояние. 

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Fully remote – в планината или на село

Интересът на служителите към изцяло дистанционни позиции остава стабилно висок, като повечето от тях предпочитат минимално до умерено присъствие в офиса. Много специалисти избират да живеят в по-малки градове или планински райони, където могат да се наслаждават на спокойствие и уединение. 

В отговор на тези предпочитания много компании вече преминават към хибриден модел на работа, като предлагат допълнителни стимули, включително покриване на разходите за домашен офис и по-гъвкаво работно време.

Хибриден модел за траен успех

Хибридният модел на работа в IT сектора в България е може би най-ефективната практика за компаниите, която осигурява гъвкавост на служителите си. Той позволява на компаниите да запазят високо ниво на продуктивност и конкурентоспособност, но в същото време да отговорят и на желанието на екипите си за възможност за работа от различни точки. 

Редовните срещи – както виртуални, така и на живо – помагат да се поддържа културата и сплотеността на екипа и позволяват постигането на ефективна екипна динамика.

Explore more

Виж
Groovy обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
WordPress обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
SpecFlow обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Azure Cloud обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
 
Пътят назад към офисите – мисия възможна?

В IT сектора изцяло on-site модела все още е актуален, когато спецификата на работата физически не позволява тя да бъде извършвана онлайн. Подобни позиции са пряко определени от естеството на работа, която налага човек да е на разположение физически в офиса.

Затова редица компании предприеха стъпки към връщане на своите служители обратно в офисите, но това предизвиква нови казуси в екипите заради вече придобитите навици. Възможността за гъвкавост и контрол върху работното време и място доказано води до по-доволни и мотивирани служители, а много специалисти дори споделят, че са отвикнали да работят в шумна среда с повече хора и това им влияе на продуктивността.

Изследването на текущата ситуация на българския IT пазар подсказва, че хибридният модел на работа вероятно ще се наложи като водещ. Този модел обединява предимствата на дистанционната работа с ползите от присъствието в офиса, като същевременно дава възможност на компаниите да запазят висока ефективност, насърчават иновациите и повишават удовлетвореността на служителите. 

Предизвикателството пред компаниите днес е да намерят най-добрата формула за себе си, като претеглят плюсовете и минусите и работят в посока прогрес.