По което и време да отидете в софийския или варненския офис на QaiWare, ще ви отнеме повече време да се срещнете с всички в екипа.
Причината? Служителите на българския fintech не само предпочитат да работят от разстояние, но могат и да си го позволят. Още от създаването си през 2011 г. компанията залага на дистанционния модел на работа като част от фирмената си култура, а не като временна мярка, наложена от външни обстоятелства.
Един от тези служители е Михаил Русанов, Back-End Developer & Tech Lead, който вече четири години програмира на спокойствие и чист въздух в село Красно градище. „За мен това е работата мечта, защото имам свободата да съм мениджър на собственото си време и да си върша работата, откъдето пожелая“, споделя Михаил.
Remote first от самото начало
Във време, в което редица технологични компании връщат служителите си в офиса, QaiWare изпъква като рядко изключение. През 2023 г. например България е сред страните в ЕС с най-малък дял на работещите от вкъщи (2.8%). Въпреки това множество проучвания, включително анкета на DEV.BG от юли тази година, показват, че хоумофисът остава една от най-желаните придобивки.
Михаил я получава преди шест години, когато решава да смени работата си в търсене на кариерно развитие. Кандидатства в три компании във Варна, където живее тогава, но само QaiWare му предлага комбинация от професионални предизвикателства и възможността да ги преодолява в любимото му Красно градище.
„Преди се налагаше да използвам отпуските, за да си идвам тук. Затова самата идея, че мога да го правя по всяко време, без да губя почивни дни, ме накара да започна работа в QaiWare“, казва той.
Единственото, което му е нужно, е стабилна интернет връзка. Когато интернетът падне или няма ток, Михаил използва hotspot с неограничен интернет. Той се оказва достатъчно ефективен, за да си свърши качествено работата и да поддържа активна комуникация с колегите си през Google Meet, Teams и други програми, които използват както помежду си, така и с клиентите.
Според него единственият недостатък на малкото село е ограниченият социален живот, но вече е намерил решение и на този проблем. „Дистанционната работа ми позволява да пътувам често и да се виждам с приятели във Варна, Велико Търново или София. Освен това винаги мога да отскоча до Павликени, където живеят най-близките ми роднини“, споделя Михаил.
А ако има нужда от медицинска консултация, каквато не може да получи в Красно градище, веднага може да се качи на колата и да стигне до Велико Търново или града на здравето, Плевен.
Повече време за важните неща
Денят на Михаил не се различава особено от този в офиса. „Отново съм пред компютъра и си върша задачите. По-интересното е какво правя около работата“, казва той. Обедната почивка например му стига да направи бърза тренировка на открито, да се нахрани спокойно и да разходи кучето, след което да се върне пред компютъра умствено отпочинал и физически зареден.
А фактът, че не му се налага да изживява градския трафик по два пъти на ден или да чака обяда си в ресторанта, му спестява най-ценното, което има — време. Използва го за личностното си израстване.
И преди да се присъедини към QaiWare, Михаил има силен афинитет да работи с ръцете си, но едва в Красно градище успява да се развихри. Започва да създава различни неща от дърво, впоследствие се научава да работи с метал и желязо, да поправя всичко по къщата и да поддържа двора спретнат. Спестеното време му стига и да се вижда по-често със своите близки, да практикува спортовете, които са му страст, а през лятото да вземе каяка и да му се наслади на язовир „Александър Стамболийски“, който се намира само на около 10 км от селото.
„Най-важното е, че успявам да надграждам себе си благодарение на времето, което печеля. Нещата, с които се занимавам извън работата, изискват време, за да бъдат усвоени. И тъй като го имам, освен че развивам себе си в професионален план като програмист, усвоявам и други занаяти, което трудно бих могъл да постигна в градска среда“, обобщава Михаил.
Допълва, че са нужни самодисциплина, съвест и чувство за отговорност, за да не се превърне свободата в слободия. Тези качества му помагат да отмята задачите си навреме, рядко да работи извънредно и в крайна сметка да не позволява професионалният живот да прелее в личния.
Освен това са силен аргумент пред работодателя му да продължи да работи по начина, по който иска, защото „резултатите от свършената работа говорят повече от всякакви думи и убеждавания, че си отговорен и сериозен“.
Explore more
Икономическите плюсове на remote модела
В последния си доклад за световната работна сила американската компания Gallup подчертава колко е важна ангажираността на заетите и за резултатите им на работното място, и за качеството на личния им живот.
Но 62% от анкетираните не се чувстват ангажирани, което задейства ефекта на доминото — стрес, влошено психично здраве, ниска продуктивност и значителни загуби за бизнеса и цялата икономика.
Михаил обаче попада сред оставащите 38%, които са високо ангажирани и мотивирани — в противен случай нямаше да е част от екипа на QaiWare вече шеста година. Свободата да работиш, откъдето искаш, носи огромни ползи и на работодателския бранд. „Фактът, че по този начин поддържаме качествен баланс между личния и професионалния живот, привлича нови кандидати и това дава на QaiWare значително предимство пред конкурентите“, коментира той.
Качеството на живот на Михаил в с. Красно градище включва чист въздух, здрав сън и по-ниски разходи със същата заплата, която получава в големия град. И не само. Михаил е убеден, че ако повече служители имат възможност да работят и живеят извън „градската джунгла“, това би довело до съществена промяна в облика на по-малките и често изоставени населени места в България.
„Дистанционната работа оказва положително въздействие върху цялата екосистема. Подобрява живота не само на отделните хора, но и допринася за развитието на регионите. Вярвам, че в един момент урбанизацията ще стигне своята точка на насищане и младите хора ще се върнат в малките населени места в търсене на по-качествен живот“, казва Михаил.
Да работиш на село или откъдето другаде искаш не е просто удобство за него и колегите му в QaiWare, а начин на живот, който им позволява да реализират потенциала си и в професионален, и в личен план.
В свят, в който служителите не спират да прегарят, remote моделът се очертава като реално решение и на този проблем, и на желанието ни за устойчиво развитие на всички региони в България. QaiWare показва, че това е възможно.