+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

84-1 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

„Доверието е най-ценно“: Пенка и Стела от QaiWare по пътя към върха

© Текстът е подготвен с подкрепата на QaiWare

Вече шест години Стела Живкова, Lead QA Automation Engineer, и Пенка Плачкова, Tech Lead, са колеги в QaiWare — българска fintech компания, която специализира в разработката на cloud трансакционни системи, продукти и решения.

В дългия списък от клиенти на QaiWare се нареждат редица международни играчи, а Стела и Пенка са част от сплотения екип на компанията, за който ни разказват като хора, усетили, че са на точното работно място. 

Да започнем от самото начало. Какво породи интереса ви към информационните технологии?

Пенка: Още в осми клас бях наясно, че искам да се развивам в тази сфера, а докато следвах в Техническия университет, един колега ме насочи към софтуерното инженерство.

Стела: Бях в пети клас, когато в гимназията организираха извънкласни компютърни курсове и бях сигурна, че трябва да се запиша. Преподавателят ми беше човек с невероятен подход, който успя да запали интереса ми към сферата на информационните технологии. Преминах през различни етапи на компютърно обучение, а с напредване на времето започнах да участвам в проекти за разработка на уебсайта на училището, платформа за оценяване на учители и т.н.

Имахте ли ролеви модели по този път? 

Стела: Най-важната роля за мен изигра гимназиалният ми учител по компютри, но не бих искала да подценя и ролята на моите приятели, които ме насочиха към определени университет и специалност.

Пенка: За мен приятелите в гимназията бяха най-важни. Заедно разработвахме игри, уебсайтове и други уж дребни на пръв поглед програми, които ми даваха реален опит. В университета също попаднах в среда, която ме мотивираше допълнително.

Стела Живкова е Lead QA Automation Engineer в QaiWare.
Като говорим за среда, промени ли се тя?

Пенка: Определено. В гимназията беше една, в университета друга, а в корпоративния свят — коренно различна.

Стела: Има един аспект, който не се е променил — всеки, който има желание да се развива и започне да го прави от ранна възраст, успява да се подготви и да се изгради като професионалист в дадена област. Преди години бях асистент в Софийския университет и това ясно се виждаше и там.

А каква е вашата лична история с QaiWare? 

Стела: Присъединих се към фирмата през 2017 г., когато екипът беше все още малък и млад. Това, което ме спечели, беше опцията за работа от разстояние — тогава все още рядко срещана възможност — и вече седем години съм тук. Стартирах като QA и през годините трупах нови умения и отговорности. От близо три години съм на позицията Lead QA Automation Engineer, която допълнително разшири перспективата ми и ми дава възможност да се развивам и в посока управление на хора.

Пенка: Аз също попаднах в QaiWare случайно през 2018 г. Тогава бях на етап в живота си, в който исках да имам дете, и поради тази причина държах на възможността да работя от вкъщи. Започнах като front-end програмист и с течение на времето получих възможност да премина към ролята на full-stack програмист. Понастоящем в ролята ми на Tech Lead ръководя екип от млади и амбициозни момчета, които се надявам да задържим още дълго време.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …
Вече в QaiWare започвате да работите заедно върху проект в payment домейна. Каква беше вашата роля в него и какво постигнахте?
Пенка Плачкова е Tech Lead в QaiWare.

Пенка: В началото работих по него с още един front-end програмист, който ми беше ментор. След това се присъединиха екипи от страна на клиента, с които си комуникирахме на ежедневна база. Резултатите бяха много добри и с моя колега имахме възможност да правим подобрения и допълнителни front-end оптимизации.

Стела: От една страна, екипът, с който реализирахме проекта, беше чудесен. От друга, самият проект имаше своите проблеми поради факта, че идеите на клиента за това как един компонент да бъде разработен и да функционира, невинаги съвпадаха с нашите препоръки. Но това беше добра възможност да се науча на търпение.

Explore more

Виж
Groovy обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
WPF обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
pandas обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Ajax обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Как постигате синергия между tech и QA?

Стела: Една от причините, която ме задържа вече седем години като служител на QaiWare, е начинът, по който се сработваме с колегите програмисти. Ние не просто работим заедно, а се подкрепяме на ежедневна база, вместо да се съревноваваме, както обичайно се случва в голяма част от компаниите. Неведнъж се е случвало да търся от колеги идеи и съвети, свързани както с автоматизацията, така и с други аспекти на моята работа. Това за мен е изключително ценно и допринася да изградим здравословна работна среда.

Пенка: И аз от своя страна бих казала, че в кариерата ми досега за първи път ставам свидетел на толкова добра синергия между екипите от програмисти и QA специалисти. Те познават цялата система много по-добре и са наясно какво се случва с една функционалност. Това е и една от причините да ни бъдат така полезни, когато става дума за тестване на код. Програмистът прави едно парче от цялото и QA-ът е този, който му казва как работи и как трябва да се сработи това парче с другите парчета. Ето защо разчитаме на тях и сме им благодарни, че винаги се отзовават.

Всеки минава през различни трудности. За вас лично коя е била ситуацията, която сте разрешили и ви е дала един от най-ценните уроци?

Пенка: Като всеки един развиващ се в сферата колега мога да споделя за много предизвикателства, през които преминавам на ежедневна база. Сещам се за добър пример, с който се сблъсках наскоро в ролята ми на Tech Lead, където отговарям и за подбора на нови кадри. И това е моментът, в който трябваше да сформирам екип, който самата аз да ръководя и развивам. Екип, който да работи като едно цяло и да е мотивиран да върви заедно напред и да се подкрепя.

Стела: Ще се върна към първия ни проект с Пепи. Едно от най-големите предизвикателства беше свързано с това, че работата трябваше да се случва според очакванията и изискванията на други хора, които невинаги съвпадаха с виждането ни за най-добър подход. И за мен най-трудно беше да се науча да приемам това и да работя ефективно в рамки, които биват поставени отвън. От друга страна, тези трудности до голяма степен ме подготвиха за ролята ми на lead.

Постигнали сте много успехи до момента като част от екипа на QaiWare, но кой от тях бихте определили като най-значим? 

Стела: За мен най-важният е изграждането на добър екип и всичко, с което сме допринесли през годините като позитивни промени този екип да работи максимално добре.

Пенка: Така е. Освен това процесите, които сме създали в QaiWare, често ги предоставяме на клиентите и така подобряваме и техните процеси. По този начин до нас достигат ясни изисквания, които отговарят на нашите процеси и ценности като компания.

Вече загатнахте, но бихте ли обобщили какво цените най-много в екипа на QaiWare?

Пенка: Доверието е едно от нещата, които ни задържат тук. Другото е комуникацията между различните екипи, а тя е много изчистена. Друг важен мотиватор е обратната връзка, която искат от нас и ние получаваме. Тя е безценна, защото всеки знае къде се намира и накъде да върви. Това е и една от причините служителите на QaiWare да се задържат дългосрочно.

Стела: За мен също отношенията и доверието помежду ни са най-ценното. С много от колегите работим заедно години наред и имаме възможност заедно да се развиваме както професионално, така и като хора и личности. Освен това всеки от нас може спокойно да изрази мнението и идеите си, които да бъдат зачетени.
***

Ако и ти търсиш спокойна работна среда, в която обратната връзка в екипа е ключова част от работния процес, провери Dev и QA възможностите в QaiWare, които те очакват в Job Board-а на DEV.BG.