282,174,766 – точно толкова регистрирани превозни средства са се движили по американските пътища през 2022 г. според Федералната пътна администрация на САЩ (FHA).
Броят на автомобилите расте главоломно, с няколко милиона годишно, а при 333 млн. души население през 2022-ра това означава, че почти всеки има автомобил. Но не всеки го e застраховал. Данни на Insurance Research Council за същата година показват, че един на всеки 7 американски шофьори не е застраховал колата си, въпреки че законът в почти всеки щат го изисква. Незастрахованите са над 20% на места като окръг Колумбия, Мисисипи и Ню Мексико.
Една от главните причини за този казус е високата цена, която повечето застрахователни компании предлагат и която се покачва с всяка изминала година. Сравняването им, проучването на условията и вземането на финалното решение отнемат доста време. Поне до появата на Insurify – решението, което в рамките на минути осигурява персонализирани оферти на всеки потребител, така че той бързо да избере най-доброто за себе си.
Развитието на платформата за сравнение на цените е особено важно на фона на данните, че застраховките вече са скочили с 42% от 2022 г. насам. За да получи офертите, потребителят попълва въпросник на сайта на Insurify, в който споделя къде живее, с какво образование е, откога има шофьорска книжка, каква кола притежава и откога, за какво я използва, къде я паркира, дали е имал инцидент на пътя през последните пет години. От всички тези фактори зависи крайната цена на автомобилната застраховка в САЩ.
„Този процес отнема средно четири минути“, уточнява Димитър Динчев, който е Director of Engineering. Но какво стои зад това? Търсим отговори в специалната поредица на DEV.BG, в която вникваме в историите на общо осем продуктови компании.
Минути за потребителя = стотици часове за екипа = хиляди спестени долари
За да се случва всичко толкова лесно днес, Insurify минава по труден път с много проби и грешки. Ема Петкова и Нено Димитров знаят много добре за това, защото от няколко години са инженерни мениджъри в развойния център на компанията в София.
От момента, в който потребителят въведе данните си, щафетата поемат техническите екипи. Тогава започва събирането на оферти, което се случва на екрана за няколко секунди. Поне за обикновения човек, който няма представа за back-end-a. Времето за реакцията на софтуера обаче трябва да е кратко, защото бавните неща може бързо да загубят вниманието на хората в дигиталното пространство.

„Първо се задействат т.нар. carrier филтри – това са правилата на различните застрахователни компании спрямо щата, потребителя, броя на автомобилите и кредитния му рейтинг. След това минаваме през наш AI модел, който решава кои са най-атрактивните застрахователи за даден човек“, обяснява Ема Петкова.
Паралелно се изпращат заявки към всички партньори на Insurify, които биха привлекли вниманието конкретно на този потребител (това се разбира от данните, които той попълва за себе си в началото), а после офертите се появяват на екрана.
„Една от особеностите на американския пазар е, че застраховката не е разделена на „Гражданска отговорност“, „Каско“ и т.н. Застраховката е една и има различни покрития. Накрая цената ѝ варира според профила на шофьора и данните, които е предоставил“, допълва Нено Димитров.
С процеса си Insurify гарантира, че всеки ще намери това, което търси, защото някои хора залагат на по-евтини застраховки, а други – на по-премиум варианти. Успоредно с този процес, отделна заявка се изпраща към рекламни платформи, които предлагат повече опции за потребителя.

„На базата на резултатите, рекламите и офертите от застрахователите минаваме през още един AI модел, който прави персонализирана страница от оферти за всеки. Стараем се това да става възможно най-бързо и да държим потребителя ангажиран, като му показваме част от резултатите, докато събираме останалите“, разяснява още Ема Петкова.
Зареждането на страницата се случва за секунди, а след това има няколко варианта спрямо офертата, която потребителят е избрал. Той може да бъде препратен към сайта на онлайн застраховател или към застрахователен агент на Insurify.

Човекът и AI ръка за ръка… и застраховка след застраховка

Изкуственият интелект е част от платформата „много преди ChatGPT“, както подчертава и Константин Халачев, VP of Engineering и ръководител на офиса в София. „Имаме няколко активни алгоритъма, които много ни помагат, и всеки потребител си взаимодейства с тях. Персонализирането на офертите е само едно от нещата, за които използваме AI“, разказва той.
Insurify използва възможностите на изкуствения интелект и за маркетинг цели. „Имаме доста machine learning алгоритми, които работят с потребителите, обработват милиони заявки всеки ден и това се случва за доста кратко време.“
Това, че в екипа осъзнават отрано колко може да им бъде полезен AI, е водеща причина за бързия ръст на Insurify. „Алгоритмите ни се адаптират страхотно към това да предвидят колко е вероятно един потребител да си купи нещо. Така знаем как да харчим и парите си за маркетинг“, подчертава Димитър Динчев, Director of Engineering.
„Има добър механизъм, с който да предвидим какви приходи ще генерира дадена кохорта потребители. Така можем да сме по-добри от конкурентите си в това да вземаме повече потребители, повече трафик и да достигаме до повече хора“, допълва той.
Агент за застраховки, но не и за данни

За да работи много добре един AI модел обаче, са му нужни много данни, и то най-добре такива, които се обновяват във времето. Това е нож с две остриета за компании, които не са гарантирали сигурното и етичното им съхранение. От Insurify подчертават, че не са сред тях, включително и на сайта си, където описват, че не продават потребителски данни на трети страни.
Вместо това ги криптират и спазват стандартите за сигурност, така че дори за служителите на компанията да бъде трудно да злоупотребят, ако случайно имат такива намерения. Особено внимателни са, когато става дума за информация за банковите сметки на хората, избрали да им се доверят.
„Някои наши конкуренти добавят думи с малък шрифт във въпросника на сайта си – там уточняват, че има шанс данните ви да се озоват при някой друг, който да се обажда и да изпраща имейли с оферти. Това е лоша практика в Щатите – има много data брокери и платформи, чрез които се купуват данни“, допълва още Димитър Динчев.
По думите му това е един от големите проблеми на американския InsurTech сектор в момента. „Понякога дори нашите потребители смятат, че сме злоупотребили с данните им. Това обикновено става, когато ги споделят с много платформи и в крайна сметка не могат да разберат заради кого започват да получават спам обаждания.“
Explore more
Пълен напред по новите пътища
Insurify e основана през 2013 г. от Снежина Захария, заедно с Тодор Кирязов и Йоргос Захария, като компания, фокусирана върху автомобилните застраховки, но с времето тя се разраства в нови направления, като например жилищното застраховане, и дори успява да придобие друг бизнес – платформата Compare.com.

Днес потребителите може да търсят цели пакети с оферти, с които да покрият и щети върху недвижимо имущество, като например дома си или мястото, където живеят под наем.
И, ако трябва да обобщим – бързината, сигурността на данните и дългият опит с AI са ключови причини Insurify да работи от години с редица утвърдени застрахователни компании в Съединените щати – Allstate, Liberty Mutual, Nationwide, Progressive, State Farm, както и над 120 други. Това пък води до голямата полза за потребителя – сравнението на цените. А ползата за Insurify от всичко това е, че получава комисиони от сделките.
Това обаче не е достатъчно – планът е портфолиото да продължи да се разширява. Затова вече има и предложения, свързани със застраховане на домашни любимци. „Проучваме какво друго ще е подходящо за потребителите – застраховки, от които биха се възползвали, ако знаеха за тях. Можем да решим този проблем. Търсим как да предлагаме и различни продукти заедно с партньорите ни и как хората да се застраховат по-бързо. Преди отнемаше много повече време – човек трябваше да се обади по телефона и 40 минути да говори с някого. Това не е реалистично в забързания ни свят“, обобщава Константин Халачев.
По-разнообразното портфолио вероятно ще се окаже и един от начините компанията да се адаптира към условията на новата макроикономическа обстановка, която включва мита върху вноса в страната. Въпреки че ситуацията се променя динамично, според прогнозата на Insurify митата ще увеличат с 4% средния разход за една автомобилна застраховка. Така към края на 2025 г. той ще достигне 2527 долара.
„Американският пазар е по-комплексен. Автомобилните части често обикалят целия континент, докато станат едно цяло във вече сглобената кола. Скоростни кутии, ремъци и други части идват от Канада, от Мексико. Вследствие на това застраховките вероятно ще поскъпнат още поради опасения, че цената на един ремонт може да стане по-висока“, уточнява Нено Димитров. А това може допълнително да демотивира хората да застраховат колите си.

Седем часа разлика, нула пречки в работата
С плановете за разрастване на бизнеса е логично постепенно да се разширява и екипът, който днес наброява над 200 души. Те работят за компанията основно от офисите в Кеймбридж (американския щат Масачузетс), както и от София, България.
Конкретно Ема, Димитър, Константин и Нено са привлечени от платформата за сравнение на цени на самолетни билети Skyscanner, където също се занимават със софтуерна разработка и мениджмънт.
Часовата разлика не пречи на тях и на екипите им – следобед е времето за синхронизация с колегите в САЩ, които тепърва започват работа. Освен това всеки е свободен да напасва работния си график спрямо личните ангажименти.
„Колегите ни в Америка проявяват разбиране и не е нужно да отговаряме на късни съобщения, освен ако не става дума за наистина извънредна ситуация, която изисква да реагираме“, подчертават от екипа в София.
Всички обаче са единодушни, че и в работата с колегите в чужбина, и в работата с колегите у нас ключовата дума е комуникация. „Колкото повече си говорим и работим заедно върху продукта, толкова по-добре“, отбелязва Нено Димитров.
„Когато целите са ясни и знаем какво опитваме да постигнем, можем да вземаме независимо доста решения. Комуникацията е рецептата за успех и в екипите“, допълва и Константин Халачев.
„В момента Insurify е най-големият сайт за сравнение на застраховки в САЩ. Подобряваме нашите продукти, добавяме нови услуги и разширяваме дейността си, за да затвърдим водещата си пазарна позиция и да се превърнем в най-доверения дигитален застрахователен агент в САЩ.“
Дори в момента Ема, Димитър, Константин и Нено търсят нови попълнения за софийския екип на Insurify, включително:
„Избираме кандидати, които пасват технически и културно в компанията. С такива хора искаме да работим. Insurify се развива динамично и е възможно впоследствие да има разместване по екипи, защото постоянно имаме нови проекти и възможности“, казва Димитър Динчев.
Ако си търсите динамична и интересна работа, разгледайте отворените позиции на Insurify тук.