*Текстът е предоставен от OpenTag
OpenTag е продуктова компания, която изгражда платформа за онлайн залагания, използвайки микросървисна архитектура. Java е една от основните технологии, която OpenTag използва за разработка на своите backend service-и, като съвсем скоро успешно мигрира към Java 17.
Днес ви представяме Алекс Кушев, който е Technical Lead на един от техните Java екипи.
Привет, Алекс! Разкажи ни малко повече за себе си, как се ориентира към програмирането?
Здравейте, както вече сте прочели по-горе, казвам се Алекс Кушев. На 27 години съм, родом от Ямбол, но от близо 10 години живея в София. Завърших ‘’Софтуерно инженерство’’ в Софийския университет, но интересът ми към програмирането започна още в 7-ми клас.
Първият компютърен език, с който се сблъсках бе C++, благодарение на което се запалих към програмирането. Така до самото завършване на гимназия, паралелно с обучението в училище, постоянно четях и подобрявах своите знания в IT.
В резултат на което изборът на университет и впоследствие на професия, за мен бе напълно ясен.
Това е супер, че си се ориентирал кариерно толкова от рано.
Как попадна в OpenTag?
Мой дългогодишен приятел от училище е един от първите хора в OpenTag. Той ми представи компанията, като идеята да работя по проект от абсолютната нула ми се стори много предизвикателна.
Интервюто, след което започнах работа, не ми се понрави, защото бе прекалено теоретично. Не след дълго обаче, имахме възможността да променим начина, по който провеждаме въпросните интервюта и избираме бъдещите си колеги.
Смея да твърдя, че в момента интервютата в OpenTag са изцяло практически насочени, като целта ни е да проверим дали кандидатът може да се справи в реална среда с истински проблеми. Теоретичните знания са важни, но интервюто за работа не трябва да бъде изпит по ‘’Историята на програмирането’’. Опитваме се нашите интервюта да протичат като диалог, в който да разберем дали кандидатът е добър за нас, но и самият кандидат да е наясно с това, което би правил при нас.
Това, което търсим в хората са логическо мислене, възможност за справяне с нетривиални проблеми, приятелско отношение и желание за развитие.
Спомена, че идеята да работиш по проект от нулата те е запленила. Какви обаче бяха най-големите предизвикателства пред теб?
Като за начало бе взето решение, проектът да бъде написан на технология, която бе напълно непозната за мен – reactive programming (Spring WebFlux, Project Reactor).
Компанията веднага ни осигури нужните курсове, за да натрупаме знания, като имахме и нужното време за обучение. Не след дълго започнахме реална работа по проекта и близо 2 години по-късно сме live на 10 production среди.
Работата с новите технологии ми позволи да разширя сериозно техническите си познания, като 9 месеца съм Tech Lead в компанията. Лично за мен един от най-големите плюсове на OpenTag е възможността за развитие на всеки, независимо от направлението.
От дълги години паралелно с програмирането, имах и интерес към управлението на екипи и работата с хора. В OpenTag ми бе дадена възможност първоначално да стартирам като Scrum Master, а в момента вече отговарям за развитието на екип от 10 души. Като не съм единствения човек, имал възможността да извърви пътя от Regular Developer към Technical Lead.
Какви са сега главоблъсканиците пред теб и екипа ти?
Последното техническо предизвикателство, с което се сблъска моят екип, беше multitenancy support-a. Тъй като използваме най-новите технологии, част от 3rd party библиотеките не бяха готови да осигурят функционалностите, от които ние имахме нужда.
Едно от основните предизвикателства пред екипа бе да подпомогне развитието на този тип open-source библиотеки, имплементирайки въпросните функционалности в тях. Ако сега ви се наложи да правите multitenancy support с Reactive Redis, то заслугата да ви се случат нещата или пък не, е и на OpenTag.
Като за финал, върху какво би посъветвал някой стартиращ кариерата си програмист да наблегне?
IT светът е много широк и технологиите са разнообразни. Първоначално е добре да се специализира в няколко конкретни технологии, в зависимост от интереса, а чак след това да се опита да надгради знанията си с изучаването на други езици за програмиране, tool-ове и т.н.
Много е важно да се разбират основите на въпросната технология, а не просто да се използва наготово.
Ние продължаваме да се разрастваме и имаме редица отворени позиции – за Java, React, Golang програмисти. Търсим и Product и PM хора. От тук може да се запознаете по-добре с нашата компания и отворените ни позиции.