Ако сте разгледали обявите на Smart IT в Job Board-a на DEV.BG, вероятно вече знаете, че технологичният хъб на холдинга MFG често залага на .NET за решенията, които създава. Софтуерните продукти на компанията се използват както у нас, така и в няколко държави в Европа, а основният фокус на екипите е SmartCheck – платформа, която има ключово значение за всички етапи в процеса по кредитиране.
Кой обаче стои зад идеите и ги превръща в реалност? Срещаме ви с двама експерти от Smart IT, които работят с .NET и има какво да разкажат по темата – Благой Въжарски, Team Lead Software Development, и един от хората в екипа му – Георги Кирилов, който е Senior Software Developer.
Smart IT е сред участниците на предстоящата DEV.BG .NETworking Conference 2025, която ще се проведе на 9 април в Sofia Tech Park. Ако искате да се срещнете с хора от компанията и .NET съмишленици като Благой и Георги, запазете мястото си.
Работата в Smart IT среща Благой и Георги преди около година и половина, когато стават част от един екип. Освен страстта към .NET ги свързва факта, че за двамата това е една от първите технологии, с които се научават да боравят.
Благой го постига преди 10 години с дипломната си работа в университета, в рамките на която създава редакционна информационна система за електронно научно списание. Целта на проекта тогава е да улесни управлението на дейностите, свързани с една такава платформа. Използва технологии, които са модерни за времето си.

„Направих разработката на .NET MVC с Razor като view engine. Допълнително използвах jQuery и Bootstrap (заедно със CSS) за адаптивен дизайн и допълнителни динамични компоненти“, описва Благой.
Вече 4 години надгражда знанията си в Smart IT, където първоначално е .NET програмист, а впоследствие става и Software Development Team Lead. Всичко научено предава и на колегите си, сред които е Георги, Senior Software Developer.
Съществува обаче и обратният процес – въпреки че Благой е начело на екип, самият той не спира да учи нови неща. „Изключително много се радвам, че хората от екипа са същите ентусиасти и това помага да се развиваме постоянно чрез различни дискусии.“
Един от начините да обогатява знанията си е като работи наравно с останалите. „Като team lead не мисля, че съм по-специален или различен от програмистите. Аз също пиша код, оправям бъгове, правя проучвания по конкретни проблеми. Разликата е, че влизам в повече срещи“, подчертава с усмивка Благой.
Затова с удоволствие предава опита си. Според него най-ефективният начин това да се случи е чрез активна комуникация и обратна връзка, индивидуален подход към хората в екипа, практически примери и доверие.

Според Благой е важно сред колегите да се оформя среда, в която всеки е свободен да сподели мнението си и да дава градивна критика. Именно това счита за полезен ход, който помага за развитието на всеки в екипа.
Това е забелязал и 21-годишният Георги, който е отворен към нови знания и умения, и то не само технически. Затова оценява факта, че като негов team lead Благой му е показал значението на откритата комуникация.

Защо точно .NET?
Георги започва да се занимава със C# и .NET, когато е на 12 години. Причината за този избор е, че към онзи момент най-обстойните безплатни онлайн курсове по програмиране на български, до които може да се докосне, са свързани с тези технологии.
„Понеже това беше първият език, който използвах, докато се запознавах с най-важните принципи в програмирането, до днес се чувствам най-комфортно с него“, разказва той. И не само – вярва, че .NET има огромно бъдеще в уеб програмирането.

„С него може да се пише най-разнообразен софтуер – уеб на сървъра, уеб на клиента, хибридни форми на уеб, cross-platform мобилни приложения, десктоп, дори има и някои „експериментални“ технологии, чрез които може да се таргетират всички изброени платформи с един и същи codebase“, коментира Георги.
Благой е съгласен, че .NET е предпочитан за създаването на мащабни и надеждни back-end решения, а причината са именно ползите, които има. По думите му .NET се откроява с добри екосистема и стабилност, но самият той има опит и с PHP, затова може да направи сравнение между двете технологии.
„За разлика от PHP използването на C# и статичното типизиране позволява ранно откриване на грешки, което значително улеснява работата в по-големи проекти. С .NET Core и по-новите версии разработката е cross-platform и високо производителна. Visual Studio дава добри инструменти за дебъгване и рефакторинг“, подчертава той.
Все пак не липсват и предизвикателства, които според Георги се свеждат до факта, че .NET се развива прекалено бързо. А това изисква постоянно следене и адаптиране. “В повечето случаи миграцията между версии на .NET (от .NET Core 3.1 нагоре) е сравнително лесна, но преминаването от .NET Framework към .NET Core 3.1 или по-нови версии може да бъде трудно.“
Explore more
Плановете за бъдещето
.NET намира приложение и в изграждането на SmartCheck, ключов продукт за развитието на Smart IT. През последната година приоритет в работата на екипа на Благой е внедряването на картов модул, който самият той определя като един от любимите си feature-и.

Разказва, че този модул позволява на клиентите да издават бързо и сигурно кредитни карти. Тук голяма роля играе и предишната му работа, свързана с картови продукти.
Като при всеки процес и тук не липсват предизвикателства.
„Това ни даде възможност да се изправим пред разнородни проблеми и да ги решаваме заедно, като така засилихме колективните си умения и създадохме среда, в която споделяме знания и подкрепяме индивидуалното развитие.“ Работата по продукта им позволява да подобрят стандартите си и да се фокусират върху стабилността и качеството, които са на първо място пред идеята бързо изпълнение на един проект.
И през 2025 г. от Smart IT ще продължат да развиват възможностите на SmartCheck. „Нашият план е насочен към това продуктът да продължи да предлага цялостни и иновативни решения за клиентите ни, като същевременно отговаря на динамичните изисквания на пазара“, коментира още Благой.
DEV.BG .NETworking Conference 2025 е все по-близо
Като .NЕТ ентусиасти попитахме Благой и Георги какво очакват от конференцията на DEV.BG по темата. Ето и отговорите им.

Благой: Очаквам .NETworking Conference тази година да бъде източник на нови идеи както от техническа, така и от организационна гледна точка. Надявам се да чуя за най-новите тенденции в .NET – от развитието на .NET 9 до интеграцията с облачни технологии, микросървис архитектури и новите инструменти за оптимизация на производителността.
Бих искал да видя примери за практическо приложение на тези технологии, които вдъхновяват и предоставят полезни насоки за нашата ежедневна работа. Освен техническата насока, конференцията е отлична възможност да обменим идеи, да създадем нови контакти и да поддържаме връзката с колеги в dev средите.
Георги: Очаквам интересни лекции за най-новите функционалности в .NET, практически примери за използването им и ценен опит, споделен от водещи специалисти.
Винаги е полезно е да чуеш как другите в общността решават проблеми и прилагат новите технологии в работата си.