От Франческо Маркандали (Francesco Marcandalli)
Ако трябваше да изберете географски център за стартъпи и иновации, кой град бихте избрали? Някои може да кажат Силициевата долина. Тя е може би най-известното място за стартъпи. Все пак тя е дом на Apple, Facebook и Google. Но за тези, които живеят, дишат и мечтаят в код, отговорът не е толкова прост. Силициевата долина може да е пример за иновация, но тя не държи монопола върху блестящите идеи.
Като водеща глобална софтуерна компания, Амадеус има в историята си захранване на центрове за научноизследователска работа и развитие по целия свят. Компанията има големи общности от софтуерни инженери (с обич наричани “geeks”) базирани на места като Лондон, Банкок, Сидни, Багалор и Софѝя Антиполис (близо до Ница, Франция), водещият технополис на Европа. Сега ние разширяваме дейността си в Източна Европа с Амадеус София Лабс в България.
От 1999 г. София, България е дом на научноизледователската дейност за корпоративни пътувания, управлявана от И:ФАО, дружество от групата на Амадеус. Установяването на значително присъствие и история в България улеснява разширяването на обхвата на работата, излизаща от Амадеус София Лабс.
Привличайки широк кръг от ентусиасти на софтуерното инженерство, Амадеус планира да разработи няколко технологични области едновременно.
Една област, в която инженерите, работещи в София Лабс ще доведат до промяна, е как професионалистите в областта на пътуванията използват нашите приложения за продажби във фронт офиса и за обслужване на клиенти. Други области включват платформи за управление на бизнеса, както и решения за почивки и пътувания с железопътен транспорт. Въпреки че няма съмнение, че пандемията е спряла пътуването за повечето хора, тя не е спряла развитието на технологиите зад кулисите. Всъщност може да се каже, че е изострила апетита за нови решения за възвръщане на доверието на пътниците и за възстановяване на пътуванията.
В момента има истински тласък да се подготвим за възстановяване на пътуването и туризма. Когато пътуването в крайна сметка започне отново, вярвам, че няма да се върне на пръсти, а с гръм и трясък. Като река, която е временно блокирана, след като тапата бъде премахната, потокът от пътници ще се върне, по-нетърпелив от всякога да изследва света и да компенсира загубеното време.
През годините нашият опит в София показва, че тя има всички съставки, за да се превърне в основен център за иновации – може би един ден дори ще съперничи на Силициевата долина.
Има постоянен поток от талантливи и любознателни висшисти. Те се възползват от висшите учебни заведения, които осигуряват солидна основа за растеж. Също така има съществуваща мрежа от талантливи иноватори, които предизвикват стремежа към невъзможното. Точно така, ние се стремим да постигнем невъзможното. Хората, които са доволни от статуквото, рядко стават иноватори. Докато обикновеният човек на улицата може да попита „Защо?“ един geek си представя възможностите и пита: „Защо не?“ Ето защо светът се нуждае от повече “geeks”!