+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

114-28 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Технология в действие: Чърчил, полярните мечки и иновативното решение за безопасност

Специален проект в партньорство с Milestone Systems

През 2018 г. Milestone Systems си партнира с NMS Security (компания в областта на сигурността) и SpotterRF (производител на радари), за да подкрепи инициативата на Polar Bears International (PBI).

Целта беше да се разработи уникално технологично решение, което да гарантира безопасно съжителство между гражданите на град Чърчил и полярните мечки.  

Чърчил: Градът на полярните мечки

Разположен на бреговете на залива Хъдсън в канадската провинция Манитоба, Чърчил е малко населено място с около 900 жители. Въпреки скромния си размер градът е придобил световна слава като едно от най-добрите места за наблюдение на полярни мечки.

Всяка година, особено през есента, туристи от цял свят се стичат в Чърчил, за да станат свидетели на зрелищното събиране на мечките, които чакат замръзването на залива, за да започнат лов на тюлени.  

Полярните мечки са от емблематичните видове на Арктика. Те разчитат изцяло на морския лед като платформа за лов на тюлени – основният им източник на храна. За съжаление ефектът на климатичните промени се засилва и ледът в залива Хъдсън се задържа все по-кратко.  

Този феномен принуждава мечките да прекарват по-дълги периоди на сушата, където разчитат на натрупаните си през зимата мастни резерви. Така много от животните остават гладни и влизат в Чърчил в търсене на храна, а това създава рискови ситуации за местните жители.  

Предизвикателството: Да се опазят и хората, и мечките

Градът Чърчил, заобиколен от дивата природа, винаги е живял в хармония с полярните мечки, но срещуте между хора и мечки нарастват, а с това се увеличава и нуждата от ефективно справяне със ситуацията. 

Традиционните методи за предотвратяване на сблъсъци включват патрули, които следят за мечки, и намеса на служители от службата за опазване на дивата природа. Тези мерки обаче са скъпи, трудоемки и понякога ненадеждни, особено когато белите мечки се сливат със снежния пейзаж.  

С напредването на климатичните промени рискът за хората и мечките нараства. Това създава необходимост от иновативни решения, които да защитават и двете страни, като същевременно намаляват разходите за управление.  

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …

Решението: Радари и интелигентно видеонаблюдение

Системата за безопасност, разработена от Milestone Systems, SpotterRF и NMS Security, комбинира модерна технология за наблюдение и анализ, включваща:  

Milestone XProtect® VMS и XProtect Mobile – софтуер за видеомениджмънт;

SpotterRF – две радарни единици, които засичат движение; 

Canon VB-R10VE – вандалоустойчива PTZ камера за външна употреба;

Сървър Dell за обработка на данни.  

Камерата и радарните устройства са монтирани на най-натоварената обществена сграда в Чърчил, която се намира в близост до активен миграционен коридор за полярни мечки. Това стратегическо разположение позволява на системата да открива приближаващи или отдалечаващи се мечки в района около комплекса и северния бряг на града.  

Интеграцията между XProtect VMS и SpotterRF осигурява пълна функционалност, като позволява на операторите да следят движението на мечките директно през видео интерфейса.  

Explore more

Виж
Hibernate обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Matlab обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Hive обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Internet of Things обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Резултатите: Безопасност и устойчивост

Системата автоматично изпраща имейл известия и активира аларми при засичане на мечка. Това осигурява на екипите, грижещи се за дивата природа, незабавна информация за:  

– Скорост и посока на движение;

– Разстояние от радарната единица; 

– Общото изминато разстояние на мечката.  

В допълнение радарните единици предупреждават за движение в радиус от 200 метра от бреговата линия, като значително подобряват способността на града да реагира своевременно на потенциални заплахи.  

По-широко приложение на технологията

Проектът в град Чърчил е доказателство за потенциала на технологиите да надграждат нивото на безопасност и устойчивост на места, където хора и диви животни биха могли да си пречат. Подобни системи могат да намерят приложение и в други региони по света, където диви слонове, хипопотами или други животни застрашават селскостопанските култури и създават опасни ситуации за хората.  

Този проект се разглежда и като обещаващ инструмент за подпомагане на дългосрочната устойчивост на популациите на дивите животни, особено в общности, които стават уязвими пред лицето на климатичните промени.

Milestone продължава да разраства екипите си. Тук може да откриете позициите, отворени към момента.