+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

94-29 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

МенторМейт: Решения на бъдещето в земеделието, образованието и промишлеността 

Петя Иванова. Tекстът е предоставен от МенторМейт

Петя Иванова е директор на проектите на Tietoevry Create, свързани със земеделие, образование и промишленост (Director Agriculture, Education and Manufacturing). 

Преминала е през няколко роли в МенторМейт и има 20 години опит в IT сферата – първоначално се занимава с програмиране, а след това постепенно достига до няколко мениджърски позиции, каквато е и настоящата ѝ. Ще научите повече за работата на Петя лично от нея в интервюто ѝ за DEV.BG.


Петя, как започна професионалният ти път и как стигна до настоящата си роля? 

Започнах да работя в IT сферата през 2004 г., като в началото фокусът ми беше върху разработката на софтуер за банковия и финансовия сектор. Присъединих се към МенторМейт през 2011 г. като Java програмист и през годините съм имала щастието да работя по най-различни проекти и да посрещна предизвикателства, които ми помогнаха да се развия професионално. 

Преминах през ролите на Team Lead и Manager, a в моментa съм Director Agriculture, Education and Manufacturing в Tietoevry Create, част от която е МенторМейт, и отговарям за екип от около 100 души.

По какви проекти работите в сферата на земеделието, образованието и промишлеността? 

Имаме най-различни клиенти – от семейни компании до корпорации от Fortune 500. В сферата на земеделието например си партнирахме с DTN, за да обединим различни техни технологични решeния, създадени през годините, а за AgJunction разработихме приложение, с което помогнахме на фермерите да увеличат производителността си и възвръщаемостта на инвестициите си. 

В образованието едно от много успешните ни партньорства е с Torace. За тях проектирахме и изградихме cloud-based платформа, която позволява на образователните институции да управляват ефективно своите менторски програми. 

Един от проектите в промишлеността, с който се гордеем, е за Tennant. Помогнахме им да актуализират свoите технолoгии за събиране на данни и мониторинг, за да дадат достъп на клиентите си до смислени и надеждни данни. 

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …

Какви са предизвикателствата, които бизнесът среща в тези области? 

Предизвикателствата могат да бъдат както технически, така и свързани със специфичните бизнес нужди в конкретната индустрия. В земеделието например те варират от ограничени комуникационни връзки до обработка на голямо количество данни от различни източници (сензори, IoT и др.). 

В сферата на образованието казусите, които трябва да решаваме най-често, са обвързани със защитата на данните, достъпността на приложенията (accessibility) и нуждите на различните потребители (ученици, учители, родители и т.н.). 

В промишлеността основните предизвикателства са комплексните процеси, интеграцията на остарели (legacy) системи и сигурността. 

Какво те мотивира най-много в работата ти?

Възможността да работя с професионалисти с разнообразни техническа и бизнес експертизи, с които сме обединени около общата идея да създаваме иновативни и висококачествени решения. 

Какво е най-важно за вас като екип, когато създавате нови решения? 

Разбира се, на първо място са сериозните технически познания, а тайната съставка за всяко ново решение е нужната доза гъвкавост.

Explore more

Виж
ELK stack обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
GitLab обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Mocha обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Vite обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Според теб от какви решения на бъдещето ще има нужда пазарът в областите, за които отговаряш – земеделие, образование и промишленост?

Основният фокус на решенията ще бъде върху няколко основни аспекта – сигурност, съответствие със стандартите (compliance), качество и надеждност. Още по-засилено ще се прилагат мерки за защита на чувствителни данни и системи, а софтуерните решения ще е нужно да се придържат към динамично променящите се разпоредби и стандарти в съответната индустрия. 

IT тенденциите в тези вертикали ще са свързани с теми като AI за прогнозни анализи, персонализирани планове за обучение, повишена нужда от интелигентни решения (IoT & IIoT) и устойчивост. 

Какви специалисти търсите в момента за проекти в тези индустрии? 

Ситуацията е изключително динамична и непрекъснато отваряме нови позиции, затова ще посъветвам всички, които обмислят смяна на работата си, да следят кариерната страница на МенторМейт, както и профила на компанията в платформата DEV.BG.

Какви са предимствата на МенторМейт като работодател? 

Безспорно на първо място са културата в компанията и възможностите за развитие. Има още много предимства, но тези са най-важните за мен. Страхотно е да работиш с професионалисти, с които говорите на един език. Работата е не просто ефективна и ползотворна, но и много приятна. Що се отнася до възможнoстите за развитие, моят път в МенторМейт е доказателство за това, че ако обичаш работата си, винаги има и следваща крачка.