+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

110-57 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Мартин Гисвайн: Европа трябва да навакса дигитално спрямо Северна Америка и Азия

Мартин Гисвайн. Снимка: Martin Giesswein/YouTube

Мартин Гисвайн е преподавател по дигитална икономика във WU Executive Academy, част от Виенския университет по икономика и бизнес. Редом с това е автор, подкастър и консултант. Съосновател е на DigitalCity.Wien и иновационния кампус Talent Garden Wien. Има 15 години корпоративен опит, като последната позиция, която заема, е генерален мениджър на Nokia Phones за Австрия/Адриатика.

Разговаряхме с него за дигиталната трансформация на Виена, добрите примери и AI бъдещето, пред което сме изправени. 


Мартин, тази година The Economist отново избра Виена за най-добър град за живеене. Австрийската столица прави усилия и по отношение на дигитализацията. Самият Вие също работите в тази посока чрез проекта DigitalCity.Wien. В този смисъл как Виена може да стане по-умен град?

Най-забавното е, че сме класирани като най-добър град за живеене, но и като най-недружелюбен. Но тази неприветливост е по-скоро елемент от местния стил, който все пак има добри намерения. А добрите намерения засилват дългосрочната работа на правителството и администрацията за насърчаване на устойчиво и дигитално развитие на града. 

От Стратегията за умен климатичен град до оперативната програма за AI грамотност на публичната администрация, всички нива на управление са ангажирани със засиленото използване на дигиталните технологии, поставяйки гражданина в центъра на проектите. 

Основата на този подход се крие в т.нар. „Дигитален хуманизъм“ – отправната точка за цялата дигитална трансформация на Виена. Дигиталните компании са обединени в движението DigitalCity.Wien, където през октомври отбелязваме 10 години сътрудничество.

Днес те питаме…

Колко често използваш AI инструменти за писане, редактиране и/или тестване на код?
Loading ... Loading …

А кои добри практики, свързани с дигитализацията на Виена, трябва да забележат и приложат София и другите европейски столици? Смятате ли, че има много инвестиции в дигитална икономика в Европа в момента?

Европа трябва да навакса от дигитална гледна точка спрямо Северна Америка и Азия. Жизненоважно е за разцвета на Европа да инвестира много и да има правилните нагласи.

Всичко започва от дигиталната грамотност на политиците и бизнес лидерите. Радвам се да бъда част от преподавателите на WU Executive Academy, където всяка година подкрепяме развитието на 2500 лидери. Разбирането на дигиталния бизнес е основен елемент от нашите МВА програми.

София, Виена и всички останали градове могат да са естествен пример за подражание при прилагането на принципите за дигитален хуманизъм в техните дигитални системи. Тъй като се финансират от хората и нямат комерсиална цел, градовете трябва да изградят техни системи, особено за използването на AI в етична среда, изключване или несправедливост спрямо потребителите.

Във Виена в момента прилагаме ISO/IEEE 7000 за базирано на стойност инженерство при разработката на гражданския портал Mein Wien. Силното участие на заинтерсованите страни е от ключово значение. Отидоха си дните, когато властите предоставяха услуги на принципа „вземи или остави“. Активното участие води до повече и по-добро използване на обществените дигитални услуги.

Explore more

Виж
Objective-C обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Wireshark обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Kotlin обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
MongoDB обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

В най-новата Ви книга „Дневникът на един хуманистичен изкуствен интелект: AI 2040“, написана с помощта на изкуствен интелект, поглеждате към бъдещето, към следващите десетилетия. Там отбелязвате 12 принципа на Конституцията на AI. Какво имате предвид с това?

В книгата използвам Sci-Fi жанра, за да покажа прогнози за бъдещето и планиране на сценарии (scenario planning) – основни стратегически методи, които преподаваме във WU Executive Academy. Предлагам 12 принципа как AI да бъде управляван, за да се гарантира, че служи на човечеството.

Някои от тези принципи не са научна фантастика, а са част от европейския Закон за AI, като например прозрачното използване на изкуствен интелект, равен достъп и човешки надзор. Така че, книгата трябва да мотивира читателя активно да формира AI, в противен случай AI ще формира нас като общество. Тук книгата е достъпна и на български език.

По отношение на световния ред и бъдещето на технологиите споменавате и „китайския Троянски кон в САЩ“, имайки предвид, че Пекин е успял да влияе на американците чрез комбинация между AI и TikTok. Смятате ли, че в бъдеще изкуственият интелект може да се използва повече със злонамерени, отколкото с добри цели?

Вдъхнових се от Ювал Ноа Харари за две неща, свързани с разбирането на AI. Изкуственият интелект в комбинация със социалните мрежи е една от най-големите заплахи, защото може да изгради индивидуален наратив в платформи като Instagram и TikTok, с което да изгражда нагласите ви във времето.

Това вече се случва с маркетинг цели и за влияние върху изборите. Представете си държава или агресор да използва дадена социална мрежа при военни действия – технически е възможно и трябва да бъде част от планирането на сценария (scenario planning). Харари също дава да се разбере, че AI не е просто инструмент, а агент. Това е първата технология, която може да действа и итерира назависимо, изминавайки дълъг път на базата на настройките, направени от един човек, с процесорна мощност, която е по-добра от човешкия мозък. 

През септември Мартин Гисвайн говори по темата и по време на конференцията Tech of Tomorrow, на която DEV.BG e партньор.