Визитка
Георги Киров е изпълнителен директор и управляващ партньор в Crisp Labs – консултантска компания за приложен изкуствен интелект. Той има богат изследователски опит в сферата на AI и машинното обучение.
Освен това от повече от 10 години се занимава с Data Science с фокус върху технологични продукти, финанси и оптимизация на бизнес процеси.
На 18 септември Георги ще бъде част от звездните лектори на Кошер 2024, където ще разкаже вдъхновяващата си история и ще сподели наблюдения за това как можем не просто да приемем, но и да се възползваме от AI технологиите, за да ускорим успеха си в един все по-дигитален свят.
Ето какво разказа той в интервю за DEV.BG дни преди събитието.
Георги, учили сте в чужбина – и в Европа, и в САЩ. Какъв беше пътят Ви обратно към България и защо избрахте да тръгнете по него?
Първоначално се върнах в България преди години заради възможността да работя дистанционно. Тогава работех в инвестиционния фонд на научния ми ръководител.
Днес пътят на всеки не е твърдо тук или там, професионалистите около мен често се местят много пъти. Засега съм основно в България заради важни за мен фактори – близки, природа и среда. В момента виждаме все повече възможности пред Crisp Labs в САЩ и Европа, вероятно ще прекарвам повече време извън България. Освен офисите ни в София и Маями, скоро ще отворим и в Лондон.
Днес в България имаме изключителния лукс да можем да избираме къде да работим. Независимо къде сме, е важно да създаваме добавена стойност тук. Това се случва най-добре на терен, на микрониво. Ние се стараем да обучаваме хора, които се занимават с Data Science, да споделяме процесите си за обучение с организации като SoftUni и подпомагаме с код и малко акъл няколко важни за нас социални инициативи.
Какви ценни уроци от образованието в чужбина си взехте и „донесохте“ у нас? Помогнаха ли те да се адаптирате бързо към българския tech сектор, когато се върнахте?
Франция е картезианска държава – напредъкът и ученето минават изискват страдание. Аз вярвам, че единственият начин да следиш областта на AI е истински интерес, удивление и малко хумор. Затова и се ориентирах към по-динамична научна работа в Белгия и САЩ.
По време на докторантурата в Бъркли започнах да гледам на всичко през призмата risk/reward – не бива да слагаме всички яйца в една кошница. В една докторантура избираме научната посока днес и виждаме дали е била максимално стойностна след години. Това прави научната кариера много рискована – дали ще стана професор в топ университет зависи много от късмета.
Програмата в САЩ включваше задължителни консултантски проекти, където с останалите докторанти решавахме истински приложни проблеми на истински организации. Минах през производител на чипове, фирма за киберсигурност и инвестиционен фонд. Така разбрах, че най-важното е истинското разбиране на проблемите на клиента и че любимите ми модели са второстепенни.
В момента оглавявате компания, в чиято основа е изкуственият интелект и внедряването му в бизнес процесите. Къде се намира българският бизнес, има ли потенциал да се конкурира на световно ниво, когато говорим за използването на AI?
AI се въвежда във всяка една индустрия, по неведоми пътища отвъд чатботовете. В България има изключителни бизнеси, които са успели да пробият на световните пазари. Изключително важно е AI да се приеме като част от арсенала на всеки – нашите конкуренти го правят.
Има редица страхотни AI продукти в България, например потребителите на системата на Businessmap за проектово управление на огромни организации вече могат да обсъждат проблеми с личния си AI agile коуч. От Ameru разработват платформа за автономен визуален контрол на отпадъци. Междувременно Quantive конкурира редица мениджмънт консултантски проекти през платформите им за вземане на решения през Signals и Strategy AI.
Често най-много стойност се намира в оптимизиране на процесите в една организация. Виждаме едни и същи проблеми пред всеки екип по продажби – този потенциален клиент има ли достатъчно бюджет, говорим ли с правилния човек?
Покрай бума на GenAI радикално променихме структурата на нашите проекти, всичко е по-бързо и ефективно. Проектите са и по-обозрими – често потребителите могат да видят първото демо дни след началото. Това ги овластява и им позволява да разгърнат експертизата в тяхната област.
Кошер 2024 е все по-близо. Ако трябва да се придържаме към слогана на събитието „Среща на идеи“, как генерирате нови идеи в работата си? И как се променя това на фона на развитието на т.нар. GenAI и платформи като ChatGPT, Gemini, Perplexity?
Всеки ден чуваме ежедневно истински, наболели проблеми на мотивирани организации. Най-зареждащото в нашата работа е да намираме елегантни и бързи решения. Ставаме по-амбициозни – много проекти днес биха отнели в пъти повече време преди няколко години.
GenAI промени очакванията на професионалистите към компютърните решения. Те вече са съгласни на някоя и друга грешка днес вместо на нещо перфектно след една година. В момента работим върху платформа за помощ на екипи по продажби, където първата версия е в ръцете на клиенти месец и половина след първия ред код.
Това позволява много по-бързо и ефективно получаване на обратна връзка. В доста проекти обаче липсва достатъчно контрол, например как да подобряваме едно решение по статистически смислен начин. Затова ние даваме решения, само когато можем да измерим ефекта им, тоест evaluation-driven development.
Explore more
Кои три неща задължително искате да предадете на хората в ролята Ви на лектор на Кошер 2024?
България вече не е конкурентна технологична дестинация само на база на цена. Същевременно софтуери ще се пишат по фундаментално различен начин в бъдеще, макар и да не знаем как. Успешните програмисти утре ще трябва да поемат повече инициатива днес – да учат, четат и променят своите нагласи.
GenAI е суперсила. Той позволява на всеки професионалист да направи десетки итерации на идеята си сам, да я валидира добре, преди да я покаже на бял свят. Всеки ще има полза от това да развие мисленето си как да валидира идеи. Изтупайте лекциите по статистика от първи курс от прахта или просто попитайте ChatGPT.
Систематизирайте труднодостъпните, уникални знания и нетривиалните асоциации от вашия опит. Този тип интелект е незаменим. Култивирайте как да разказвате за тях и да ги вплитате в нови ситуации, това е изключително ценно, но и забавно.
Кошер 2024 ще се проведе на 18 септември в Inter Expo Center. Повече за останалите лектори, както и за програмата, може да разберете тук. Очаква ви семинарна програма със страхотни лектори, 14 интересни зони и най-големите иновации в България.
DEV.BG е партньор на събитието, а с промокод DevBG30 можете да се възползвате от 30% отстъпка от цената на всеки билет.