Scrum, Kanban – всеки в технологичните среди говори за тях и е убеден, че точно неговият екип прилага Agile методи успешно. Мениджърите все по-често се опитват да внедрят подобни методологии за постигане на по-високи резултати, но колко от тях са истински фокусирани върху правилното им прилагане? Дори това да бъде реализирано на ниво екип, колко по-трудно е да се изпълни за цяла една организация? Оказва се, че KBC са една от малкото големи компании в България, които тръгват по пътя за постигане на гъвкавост от ново измерение, като приемат Scaled Agile Framework (SAFe) в работата си. Този модел започва да се използва успешно преди няколко месеца в новосъздадения за компанията Digital Development Center, локиран във Варна, където плановете за развитие тепърва набират скорост.
„Приемаме всеки нов ден като първи за нашето развитие“
Целта на прилагането на SAFe е да насърчи задълбочената трансформация на организацията и да популяризира във всичките й отдели, agile ценности (точно като Scrum). По този начин в KBC искат да си гарантират, че техните проекти за създаване на софтуер са разработени и интегрирани в съответствие с корпоративната стратегия, както и че изискванията и очакванията на клиентите са изпълнени. В компанията са разбрали, че SAFe дава възможност на цялата организация да бъде гъвкава, като синхронизира всички екипи (бизнес и IT) да работят за постигане на общи цели, с общи процеси и инструменти.
„За да интегрираме тази методология, ще е необходимо всички ние да приемаме всеки нов ден като ден първи от развитието на организацията. Да сме фокусирани към клиентите (obsessive customer focus) и крайните резултати (Outcome-orientation), да не спираме да търсим начини да модернизираме (Continue to Innovate) и непрекъснато да подобряваме методите ни на работа (Relentless Improvement). Изграждането на такава култура не е лесна задача, но това ще ни позволи да се развием устойчиво в мащаб (Scaling up sustainable) и да изградим една машина от Agile екипи в KBC Digital Development Center, които във всеки един момент да бъдат готови да се ангажират и създадат продукти и решения с висока добавена стойност. Продукти, които да отговарят на високите очаквания на нашите клиенти,” разказва Петър Илиев, който е SAFe Knowledge Manager в KBC Digital Development Center.
SAFe и другите Agile методологии
Дийн Лефингуел – разработчик на софтуер и мениджмънт консултант, оформя и публикува SAFe методологията през 2011г. Според него, SAFe се определя като бизнес рамка („съвкупност от познания, в които са интегрирани умения, практики и ценности с доказана стойност и ефективност“), която действа в посока въвеждането и мащабирането на Agile в цяла една организация.
SAFe принадлежи към Agile семейството и използва frameworks като Scrum и Kanban на ниво екип, но над тях създава рамка как да се работи на ниво организация. Методът разглежда agile процесите в тяхната крос-функционалност и задава една обща основа, върху която стъпва работата, съответно спомага за доставяне на успешен продукт с висока бизнес стойност.
Накратко, ако Scrum улеснява един екип да бъде agile, SAFe прави същото, но на ниво компания, синхронизирайки всички бизнес и IT екипи в процесите им на работа и общата им цел.
Agile Release Train или защо работата се организира по „влакове”
Едно от най-важните неща за реализирането на SAFe методологията се оказва това екипите да изпълняват синхронизирано задачите си и да им придават добавена стойност. За да се случи това, SAFe методологията поставя сериозен фокус върху работещите системи и бизнес резултатите, които трябва да се изпълняват надеждно и ефективно, а за тази цел в Центъра за дигитални технологии използват „ART“ (Agile Release Train).
Оказва се, че именно Agile Release Trains насочват екипите към споделена бизнес и технологична мисия. Всеки „влак” представлява виртуална организация, която заедно планира, ангажира, разработва и внедрява работещи софтуерни решения. „Ние планираме да започнем с един Agile Release Train с около 100 души с различен опит и ще трябва да изградим система, която да ни позволи да осигуряваме максимална стойност за клиентите, в най-кратки срокове и с възможно най-високо качество. Всъщност един такъв влак ще е съставен от отделни вагони (от 6 до 10 на брой), като всеки вагон е Agile екип от около 10 души, които ще са самоорганизиращи и самоуправляващи се, което съответно води до повече автономност на екипите и поемането на отговорност за постигането на резултати, които отговарят на нуждите и очакванията на клиентите,“ разказва Петър.
По този начин в KBC Digital Development Center вярват, че ще създадат една далеч по-стройна организация, при която вече не се изисква традиционно ежедневно управление на задачи и проекти. Плановете им са този подход да помага и за изграждането на дълготрайни екипи, които са посветени на това непрекъснатото да подобряват способността си да предоставят решения за клиентите. Към този момент основните роли, които има на ниво ART в Digital Development Центъра на KBC, са Product Manager, Release Train Engineer и системен архитект. Освен това на ниво екип Центърът разполага с Product Owner, Scrum Master и самия екип за разработка.
Според Петър, Scaled Agile методологията би позволила на компанията да разбие традиционите силози от Development, Operations, QA, Compliance, Business, и т.н., които са част от жизнения цикъл на създаването на технологичните решения и продукти. Също така да даде възможност на KBC да създадат междуфункционална организация, където всички тези дейности са събрани в един голям оптимизиран екип (Agile release train), който има цялата необходима експертиза за внедряване, тестване и пускане на технологичните решения и продукти. „С това ние ще елиминираме неефективността при работата в тези силози и проблемите с комуникацията между различните отдели, водещи доста често до забавяния и проблеми при предаването на решения и продукти, между различните екипи,” коментира Петър.
Да изградиш Knowledge център за SAFe сертифициране
„Scaled Agile методологията е базирана на колаборацията между много на брой Agile екипи. Изхождайки от това, аз виждам като едно от големите предизвикателства изграждането на Lean-Agile културата в организацията,“ коментира Петър и за да е сигурно, че SAFe принципите се спазват и прилагат за всички „влакове”, KBC решава да изгради Knowledge Център. Така компанията успешно наема първите си ментори, които ще водят обучения там. Всички ключови роли в Центъра за дигитални технологии на KBC, включително Delivery Managers, Release Train Engineers, Product Owners, Scrum Masters и др., ще имат възможността да бъдат сертифицирани по SAFe. Програмата ще обхваща и външни обучения, предоставени от една от водещите световни академии за SAFe обучение.
Въвеждането на SAFe на практика крие своите специфики. Методологията се фокусира върху четири основни направления – Alignment, Built-in quality, Transparency и Program execution. Това всъщност са и градивните елементи за гъвкаво работещите екипи в KBC Digital Development Center.
Alignment, или така наречената съгласуваност, е необходима, за да се върви в крак с бързите промени и да се работи по-лесно с екипи, намиращи се на различни локации. Това гарантира, че работата остава в съответствие (или че се отклонява в разумни икономически или времеви граници) с поставените цели и търсени резултати на компанията.
С Built-in quality се осигурява високото качество на изпълнение, защото SAFe гъвкавостта никога не трябва да бъде за негова сметка. Така екипите на всички нива могат да определят какво за тях означава една задача да е „изпълнена“ и да следват тези изисквания за качеството при изпълнението на всеки проект.
Transparency, или прозрачността, насърчава изграждането на доверие между екипите и разделянето на работните задачи на малки части, така че ако изникнат проблеми, те да се открият по-рано в процеса на работа. По този начин, ако има изоставане между различните нива на изпълнение, лесно могат да се видят проблемите в реално време.
Program execution е последният, но също толкова важен принцип, без който нито едно от гореизброените не би имало значение. Работещите системи и бизнес резултатите са фокус в SAFe и целта на ARТ е надеждното и ефикасно изпълнение на стойностни решения.
Това са направленията, в които Центъра за дигитални технологии на KBC ще развива своите екипи, а теоретичните знания, придобити в Knowledge центъра, допълнително ще допринесат за реализирането на работещи и успешни agile практики в бъдеще.
Искаш да бъдеш част от agile екипите на KBC Digital Development Center във Варна? Разгледай всички обяви на компанията тук.