Със сигурност сте чували имената на тези компании, но знаете ли, че една от тях има зона с хиляди растения, докато в градините на друга живеят лисици, а кампусът ѝ е толкова голям, че има велоалеи и в него се движат автобуси? Дизайнът на сградите на трета пък е вдъхновен от космическите кораби в Star Trek.
Къде са тези места? Поглеждаме към централите на едни от най-големите tech компании според пазарната им капитализация.
Amazon
Локация на централния офис: Сиатъл, Вашингтон
Служители на глобално ниво: 1,5 млн. души (към средата на 2024 г., Statista)
В централата на компанията в Сиатъл работят около 55 хил. души. Освен обичайните офис пространства има и много локации, на които да разпуснат в свободното си време. Едно от местата за отдих в кампуса е паркът за кучета, в който служителите могат както да се разходят, така и да оставят домашните си любимци, докато са на работа.
Така наречените Amazon Spheres, които отвориха врати през 2018 г., събират на едно място близо 40 хил. растения от около 30 държави. На територията им има и видове риба от Амазонската екваториална гора.
Близо до сферите се намира и Amazon Playfield, познат с фермерските си пазари през лятото, както и с щанда си за безплатни банани. На дневна база от компанията твърдят, че раздават по близо 6000 банана на минувачите.
В кампуса е изграден и магазин Amazon Go, в който по традиция няма касиери, а клиентите плащат за всичко, което вземат от рафта и поставят в кошницата.
От компанията отбелязват, че има и ресторанти за служителите, но са изградени така, че да могат да поемат до 30% от всички работещи на територията на кампуса. Целта е хората да посещават и други места, извън Amazon, за да подкрепят местния бизнес.
Google (Alphabet)
Локация на централния офис: Маунтън Вю, Калифорния
Служители в глобален мащаб: над 182 хил. души (към 2023 г., Statista)
Googleplex e името на централата на най-голямата търсачка в света, както и на нейната компания майка, Alphabet. Съоснователите на Google, Лари Пейдж и Сергей Брин, купуват мястото през 2006 г., като тогава според Business Insider плащат за него близо 320 млн. долара.
Близо 20 години по-късно там има кафенета, фитнеси, места за отдих, и дори забележителности, които са превърнали централата в туристическа атракция.
В Googleplex има статуи с логата на всички версии на операционната систeма Android, както и динозавър, който да напомня на служителите за нуждата да движат компанията напред заедно с технологиите, така че да не се превърне в динозавър и самата тя.
Цветовете от логото често се срещат върху най-различни предмети, включително велосипедите, които могат да се използват безплатно в кампуса. Вътре има и градини с органични плодове и зеленчуци, както и зарядни станции за електрически коли.
На територията на комплекса са снимани и сцени от комедията The Internship, в която става дума за работата в компанията.
Meta
Локация на централния офис: Менло Парк, Калифорния
Служители в глобален мащаб: над 67 хил. души (към декември 2023 г., Statista)
Служителите имат на разположение ресторанти с безплатна храна, зала за аркадни игри, перално помещение и дори безплатни автобуси, които през няколко минути пътуват по определен маршрут в рамките на кампуса. Има и здравен център, магазин за брандирани продукти на Meta, както и специална зала за рисуване.
В сградата са разположени vending машини, които пускат не само безплатна храна, но и безплатни аксесоари – зарядни, адаптери, свързващи кабели и др.
От 2013 г. в градината на кампуса живеят лисици. Изградена е и велоалея, по която хората могат да се движат с безплатните велосипеди, които са на разположение според влогъра Даниъл Мак.
Според американски медии стойността на съоръженията е около 1 млрд. долара.
Explore more
Традиционно в Job Board-a на DEV.BG ви показваме къде са разположени офисите на следващия ви потенциален работодател. Освен това имаме и специална поредица за офисите на IT компаниите у нас. Разгледайте ги тук.
Nvidia
Локация на централния офис: Санта Клара, Калифорния
Служители в глобален мащаб: близо 30 хил. души (към 2024 г., Exploding Topics)
Основните сгради са Endeavor и Voyager, а имената им са вдъхновени от космически кораби в Star Trek. Освен че самите те се доближават до формата на триъгълника, когато бъдат погледнати отгоре, вътре също има много от тези геометрични фигури. Причината, която от компанията посочват в интервю за The Wall Street Journal, е че 3D графиката се уповава именно на триъгълниците.
Чиповете, които компанията произвежда, също вдъхновяват футуристичните форми в сградата. Растенията преобладават и тук – в Voyager има над 14 хил. от тях. Това е и по-новата от двете сгради – отваря през 2022 г.
В градините ѝ са разположени много места за работа, а отворените пространства и стъклата, разположени на тавана, позволяват навлизането на максимално много естествена светлина. На покрива са разположени и пространства за срещи, чийто дизайн наподобява гнездо на птица.
Salesforce
Локация на централния офис: Сан Франциско, Калифорния
Служители в глобален мащаб: 72 хил. души (към юни 2024 г., Salesforce)
61-етажната Salesforce Tower е висока близо 330 метра, но въпреки това изкачването до последния етаж с асансьор отнема 39 секунди.
От компанията уточняват за Business Insider, че разполагат зоните за релакс на местата с най-хубави гледки от сградата, а близо до прозорците не разполагат бюра, за да не пречат за навлизането на естествената светлина в сградата. На всеки етаж има стая за медитация.
Всяка сграда на Salesforce по света има т.нар. етаж „Охана“ (Ohana Floor), който е достъпен напълно безплатно за неправителствени организации, които търсят пространство за провеждане на събития.
В следващото видео обаче поглеждаме към сградата на компанията в Лондон. Там Ohana Floor се намира на 36-ия етаж и отваря през 2019 г.