+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

96-14 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

„Скокът“ от друга професия към IT сектора – проблем или предимство?

По последни данни junior/intern позициите в Job Board-a на DEV.BG са едни от най-желаните, като само за месец юни кандидатурите за тях са над 5300. За някои от тези работни места се борят и хора, които са предпочели да оставят предишното си поприще и да се впуснат в ново кариерно приключение.

Васил Илиев е част от IT индустрията от близо три години, след като завършва НАТФИЗ.

Преди близо три години, в разгара на пандемията, Васил Илиев затваря вратата на НАТФИЗ и отваря тази на Telerik Academy. Така оставя актьорското майсторство за свободното време, а през другото е софтуерен инженер. Разработва решения за аутомотив сектора, след като завършва 6-месечен JavaScript курс. Казва, че прави рязък завой заради интереса към технологиите, желанието за развитие и опциите, пред които е изправен, след завършването си.

„Когато си професионален актьор, имаш две възможности – да отидеш на щат към някой театър или да си на свободна практика и да работиш по независими проекти“, отбелязва той. Образованието все пак му е дало дисциплина, комуникативни умения и способност да бъде в синхрон с екипа, което прилага и в работата си за Wiser Technology в София.

От няколко месеца Люба е на първата си работа в IT индустрията, след като се разделя с маркетинга.

Люба Бояджиева, от друга страна, заменя маркетинга с frontend development. Подобно на Васил, и тя минава през школата на Telerik Academy. Преди около три месеца започва първата си работа в IT индустрията – junior frontend developer за Dench eGaming Solutions във Варна. „Доста време го обмислях, осъзнах, че маркетингът не е моето призвание. Така започнах да търся кое е то, дори гледах видеа в YouTube. Отне ми няколко месеца“, спомня си тя. Накрая решава да напусне работа и също преминава JavaScript курс.

В IT сектора у нас има хиляди други подобни истории според данните на Telerik Academy. От създаването си в академията са обучили над 4300 души. Повечето от тях (82%) идват от друга сфера (от медицина през готварство, до архитектура и инженерство) заради интерес към програмирането, който ги е накарал да се преквалифицират. Половината курсисти имат завършено висше образование.

Васил случайно попада в среда, която го мотивира да избере програмирането. „Имам много близки приятели, които учиха за програмисти. Запали ме тяхното развитие и това, което правят. Това също беше огромен фактор да поема по този път, защото вече го бях видял като възможност за успех. Наивно е човек да отрече и другите плюсове на IT сферата като добрата среда, доброто отношение на служителите, заплащането.“

От друга страна, за Люба индустрията е по-далечна, но един приятел програмист е достатъчен да я накара да вземе крайното решение. „Хареса ми идеята, че мога да напиша някакъв код и веднага да видя резултат на екрана. Не правиш едно и също, както се чувствах в маркетинга. Винаги има предизвикателство, винаги има нещо по-различно“, обяснява тя. Подчертава също, че ѝ е било трудно да намери работа заради липсата на достатъчно junior позиции във Варна.

Същите хора в нов хабитат

Междувременно подобни трансформации се случват и вътре в екипите. Само в service компанията Accenture вътрешните преквалифицирания за последната година са близо 100, като става дума предимно за служители, които сменят различни проекти и екипи. Има и най-малко пет случая на преминаване от оперативното към технологичното звено на компанията. Според данните от Job Board-a на DEV.BG в IT отделите на Accenture в България работят около 300 души.

Никола Ефремов е сред хората, преминали вътрешно преквалифициране в Accenture.

„Всякакви трансформации се случват през цялото време – например developer-и могат да станат platform lead-ове. От моя гледна точка това наистина често се случва и като служител на компанията съм имал шанса и възможността да го видя и да го преживея лично“, разказва Никола Ефремов, който също е сред хората, решили да предприемат крачка към промяната. Самият той работи като support engineer, а след това става част от мениджмънта. В момента заема две позиции – отговаря за екипа от project мениджъри и е Service Delivery Manager.

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …

„Сам се вдъхнових да се движа в тази посока. Работил съм като техническо лице. Видях, че ми е по-интересно да се занимавам с други неща. Така че беше инициирано изцяло от мен и беше много естествен процес“, разказва той.

Един много ценен аспект при преквалификацията според него е да вижда как хората се развиват и правят това, което винаги са искали. Затова едновременно с останалите си задължения е и People Lead – позиция, която до голяма степен мотивира вътрешното преквалифициране. Хората с тази роля помагат на своите по-нови колеги да подобряват знанията и уменията си, за да израснат в бъдеще.

„Това е един много естествен процес – както е било при мен, така и при тях. Никой не отива да им каже: „Ти трябва да стигнеш до тази роля.“ Те сами проявяват желание и това, което им трябва, е някой да ги напътства, защото това не е бърз процес“, подчертава Никола. За да достигне и самият той по-високо ниво в компанията, преминава и през редица обучения, инициирани и от него, и от Accenture. Сред тях са ITIL и Scrum Master.

Explore more

Виж
Visualforce обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Spark обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
TeamCity обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
pandas обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Смелостта да опиташ

От своята 12-годишна практика в областта на човешките ресурси и като кариерен консултант Райна Пехливанска открива някои общи черти сред желаещите да сменят професията и да „скочат“ смело в IT сферата.

„Около 30 години е възрастта, на която повечето желаещи решават да се преквалифицират. Те вече имат сериозен опит в някоя друга сфера, например финансова, застрахователна, а придобиват необходимите умения и с помощта на многото IT академии като SoftUni и Telerik Academy. След около година обучение вече започват да си търсят работа в IT сектора, която може да е не само техническа, а също така анализаторска, научна, административна“, отбелязва тя. 

Според Райна Пехливанска преквалифицираните служители носят специфична добавена стойност.

По думите ѝ сериозен плюс за всички тези кандидати е предишният им опит в бизнеси, които са клиенти на големи IT компании. Сред най-честите причини да търсят нови възможности е не само по-добрата заплата, но и възможността да се развиват в един все по-дигитален свят. Обръща се внимание и на добрата работна атмосфера.

Райна обаче предупреждава, че не всеки опит е успешен и напоследък намирането на работа става по-трудно заради охлаждането на IT пазара на труда. Не липсват и трудности в процеса на адаптация, съпътстващи самото преквалифициране. Според нея това е свързано с очакванията за по-бърз растеж в новата кариера.

„Когато стартираш на junior позиция в дадена компания, а вече си на по-зряла възраст, може да се случи така, че мениджърите ти да са по-млади, защото са се ориентирали по-рано към този сектор. Тук зависи и от мениджърите, и от самите служители доколко са отворени да приемат обратна връзка, за да могат да се развиват“, отбелязва Райна.

Нови хора, още стойност

Преквалифицираните кадри носят и специфична добавена стойност на IT компаниите. За Райна това е така, защото вече имат изградени трудови навици и са развили т.нар. преносими умения, които са свързани например с работата в екип, комуникацията, разрешаването на конфликти и други.

„В зависимост от сектора, от който идват, те може да допринесат с по-комплексното разбиране на средата, в която работят. Ако например IT компания, която разработва продукти за сферата на застраховането, наеме човек от същия бранш, един такъв преквалифициран експерт може по-добре да разбере клиента, за когото се прави съответният продукт“, твърди Райна.

Нейният основен съвет за всички, които желаят да станат част от сферата на информационните технологии, е да бъдат отворени към нови знания, нов тип комуникация и въобще нова работна среда. Да изследват с любопитство новата си професионална атмосфера и всичко, което идва заедно с нея.