По последни данни junior/intern позициите в Job Board-a на DEV.BG са едни от най-желаните, като само за месец юни кандидатурите за тях са над 5300. За някои от тези работни места се борят и хора, които са предпочели да оставят предишното си поприще и да се впуснат в ново кариерно приключение.
Преди близо три години, в разгара на пандемията, Васил Илиев затваря вратата на НАТФИЗ и отваря тази на Telerik Academy. Така оставя актьорското майсторство за свободното време, а през другото е софтуерен инженер. Разработва решения за аутомотив сектора, след като завършва 6-месечен JavaScript курс. Казва, че прави рязък завой заради интереса към технологиите, желанието за развитие и опциите, пред които е изправен, след завършването си.
„Когато си професионален актьор, имаш две възможности – да отидеш на щат към някой театър или да си на свободна практика и да работиш по независими проекти“, отбелязва той. Образованието все пак му е дало дисциплина, комуникативни умения и способност да бъде в синхрон с екипа, което прилага и в работата си за Wiser Technology в София.
Люба Бояджиева, от друга страна, заменя маркетинга с frontend development. Подобно на Васил, и тя минава през школата на Telerik Academy. Преди около три месеца започва първата си работа в IT индустрията – junior frontend developer за Dench eGaming Solutions във Варна. „Доста време го обмислях, осъзнах, че маркетингът не е моето призвание. Така започнах да търся кое е то, дори гледах видеа в YouTube. Отне ми няколко месеца“, спомня си тя. Накрая решава да напусне работа и също преминава JavaScript курс.
В IT сектора у нас има хиляди други подобни истории според данните на Telerik Academy. От създаването си в академията са обучили над 4300 души. Повечето от тях (82%) идват от друга сфера (от медицина през готварство, до архитектура и инженерство) заради интерес към програмирането, който ги е накарал да се преквалифицират. Половината курсисти имат завършено висше образование.
Васил случайно попада в среда, която го мотивира да избере програмирането. „Имам много близки приятели, които учиха за програмисти. Запали ме тяхното развитие и това, което правят. Това също беше огромен фактор да поема по този път, защото вече го бях видял като възможност за успех. Наивно е човек да отрече и другите плюсове на IT сферата като добрата среда, доброто отношение на служителите, заплащането.“
От друга страна, за Люба индустрията е по-далечна, но един приятел програмист е достатъчен да я накара да вземе крайното решение. „Хареса ми идеята, че мога да напиша някакъв код и веднага да видя резултат на екрана. Не правиш едно и също, както се чувствах в маркетинга. Винаги има предизвикателство, винаги има нещо по-различно“, обяснява тя. Подчертава също, че ѝ е било трудно да намери работа заради липсата на достатъчно junior позиции във Варна.
Същите хора в нов „хабитат“
Междувременно подобни трансформации се случват и вътре в екипите. Само в service компанията Accenture вътрешните преквалифицирания за последната година са близо 100, като става дума предимно за служители, които сменят различни проекти и екипи. Има и най-малко пет случая на преминаване от оперативното към технологичното звено на компанията. Според данните от Job Board-a на DEV.BG в IT отделите на Accenture в България работят около 300 души.
„Всякакви трансформации се случват през цялото време – например developer-и могат да станат platform lead-ове. От моя гледна точка това наистина често се случва и като служител на компанията съм имал шанса и възможността да го видя и да го преживея лично“, разказва Никола Ефремов, който също е сред хората, решили да предприемат крачка към промяната. Самият той работи като support engineer, а след това става част от мениджмънта. В момента заема две позиции – отговаря за екипа от project мениджъри и е Service Delivery Manager.
„Сам се вдъхнових да се движа в тази посока. Работил съм като техническо лице. Видях, че ми е по-интересно да се занимавам с други неща. Така че беше инициирано изцяло от мен и беше много естествен процес“, разказва той.
Един много ценен аспект при преквалификацията според него е да вижда как хората се развиват и правят това, което винаги са искали. Затова едновременно с останалите си задължения е и People Lead – позиция, която до голяма степен мотивира вътрешното преквалифициране. Хората с тази роля помагат на своите по-нови колеги да подобряват знанията и уменията си, за да израснат в бъдеще.
„Това е един много естествен процес – както е било при мен, така и при тях. Никой не отива да им каже: „Ти трябва да стигнеш до тази роля.“ Те сами проявяват желание и това, което им трябва, е някой да ги напътства, защото това не е бърз процес“, подчертава Никола. За да достигне и самият той по-високо ниво в компанията, преминава и през редица обучения, инициирани и от него, и от Accenture. Сред тях са ITIL и Scrum Master.
Explore more
Смелостта да опиташ
От своята 12-годишна практика в областта на човешките ресурси и като кариерен консултант Райна Пехливанска открива някои общи черти сред желаещите да сменят професията и да „скочат“ смело в IT сферата.
„Около 30 години е възрастта, на която повечето желаещи решават да се преквалифицират. Те вече имат сериозен опит в някоя друга сфера, например финансова, застрахователна, а придобиват необходимите умения и с помощта на многото IT академии като SoftUni и Telerik Academy. След около година обучение вече започват да си търсят работа в IT сектора, която може да е не само техническа, а също така анализаторска, научна, административна“, отбелязва тя.
По думите ѝ сериозен плюс за всички тези кандидати е предишният им опит в бизнеси, които са клиенти на големи IT компании. Сред най-честите причини да търсят нови възможности е не само по-добрата заплата, но и възможността да се развиват в един все по-дигитален свят. Обръща се внимание и на добрата работна атмосфера.
Райна обаче предупреждава, че не всеки опит е успешен и напоследък намирането на работа става по-трудно заради охлаждането на IT пазара на труда. Не липсват и трудности в процеса на адаптация, съпътстващи самото преквалифициране. Според нея това е свързано с очакванията за по-бърз растеж в новата кариера.
„Когато стартираш на junior позиция в дадена компания, а вече си на по-зряла възраст, може да се случи така, че мениджърите ти да са по-млади, защото са се ориентирали по-рано към този сектор. Тук зависи и от мениджърите, и от самите служители доколко са отворени да приемат обратна връзка, за да могат да се развиват“, отбелязва Райна.
Нови хора, още стойност
Преквалифицираните кадри носят и специфична добавена стойност на IT компаниите. За Райна това е така, защото вече имат изградени трудови навици и са развили т.нар. преносими умения, които са свързани например с работата в екип, комуникацията, разрешаването на конфликти и други.
„В зависимост от сектора, от който идват, те може да допринесат с по-комплексното разбиране на средата, в която работят. Ако например IT компания, която разработва продукти за сферата на застраховането, наеме човек от същия бранш, един такъв преквалифициран експерт може по-добре да разбере клиента, за когото се прави съответният продукт“, твърди Райна.
Нейният основен съвет за всички, които желаят да станат част от сферата на информационните технологии, е да бъдат отворени към нови знания, нов тип комуникация и въобще нова работна среда. Да изследват с любопитство новата си професионална атмосфера и всичко, което идва заедно с нея.