Сделките и партньорствата IT сектора у нас продължават с пълна сила, затова и отново поставяме фокус върху тях в нашия месечен обзор на събитията. Обръщаме внимание и на факта, че кандидатурите в Job Board-a на DEV.BG от началото на годината достигнаха 200 хил., което нямаше как да се случи без подкрепата на IT общността у нас.
Освен това през октомври публикувахме и годишните ни данни за заплатите в сектора, които по традиция предизвикаха огромен интерес. (Ако все още не сте ги видели, достъпни са тук.) Обърнахме внимание и колко получават специалистите в най-големите IT компании в света.
Следват детайлите за най-важното от изминалия месец.
Какво се случи у нас?
Българската Ontotext придоби австрийска компания и се ребрандира
Graphwise е новият бранд, под който ще работят Ontotext и Semantic Web Company. Двете компании обединяват усилия, за да създават заедно AI решения за управление на бази данни и съдържание.
„Graphwise предоставя критичната инфраструктура от „графи от знания“, от която компаниите се нуждаят, за да реализират пълния потенциал на своите инвестиции в изкуствен интелект (AI)“, пише в съвместното изявление на двете компании. Т.нар. „графи от знания“ (graph knowledge), познати и под името „семантична мрежа“, правят връзки между данните и им дават контекст, което на свой ред помага за усъвършенстването на AI моделите.
Ontotext е основана през 2000 г. от Атанас Киряков, който продължава да е неин главен изпълнителен директор (СЕО). Тя има офиси в София и Русе и разполага с 80 IT служители според профила ѝ в DEV.BG.
Сред клиентите ѝ са британският парламент, медиите BBC и Financial Times, както и НАСА, AstraZeneca, Miele и Siemens.
Сръбска компания става част от Wiser Technology
Badin Soft влиза в портфолиото на „Бианор Холдинг“, която оперира под бранда Wiser Technology. От българската компания посочват, че са придобили 100% от софтуерния разработчик, базиран в Ниш, но основателите и част от служителите ще станат акционери в Wiser.
„С тази трансакция консолидираните приходи на Wiser Technology за 2024 г. се очаква значително да надхвърлят 60 млн. лева”, посочват оттам. „Благодаря на екипа на Badin за споделената визия за бъдещето на Wiser, както и на екипа на основния ни акционер BlackPeak Capital за огромния принос за реализиране на трансакцията“, коментира изпълнителният директор на Wiser, Коста Йорданов.
Badin Soft има над 100 софтуерни инженери и консултанти, а сред клиентите ѝ са BlackRock и Telecom Serbia. От друга страна, Wiser Technology разполага с повече от 400 IT специалисти.
Германска компания придобива ROITI
Българският доставчик на IT услуги се слива с Dataciders Group, с което се очаква нейните над 90 IT специалисти и консултанти да се присъединят към групата. Сумата на сделката не се съобщава.
С това германската компания за анализ на данни ще разшири клиентската си база на енергийния пазар в региона DACH (Германия, Австрия и Швейцария).
„Впечатляващото развитие на ROITI от малък екип със задълбочен опит в областта до водещ доставчик на услуги в сектора за търговия с енергия демонстрира не само успешен растеж на компанията, но и нарастващо търсене на иновативни данни и AI решения в енергийния сектор“, посочват от Dataciders в официално изявление.
Основен фокус при услугите, които ROITI предоставя, пада върху системите за търговия с енергия и управление на риска (ETRM). Компанията, която е създадена през 2013 г. според профила ѝ в DEV.BG, има опит с внедряването на софтуерите Endur и Molecule.
Централата на ROITI е в София, където офис има и Dataciders Catenate BG.
е& от Обединените арабски емирства (ОАЕ) купи собственика на Yettel
Контролният пакет от акциите на телеком бизнеса на PPF в България, Словакия, Сърбия и Унгария вече е в ръцете на Emirates Telecommunications Group Company, позната и с името e&. С това базираната в Абу Даби компания става собственик и на един от основните телекоми у нас – Yettel, който е част от портфолиото на чешката група.
Сумата на сделката е 2,15 млрд. евро с потенциално допълнително плащане на до 350 млн. евро. Срещу тях компанията получава 50% плюс една акция в PPF Telecom. Към момента главният изпълнителен директор, Балеш Шарма, остава на поста си в новата компания e& PPF Telecom. Мажоритарен собственик на e& е ОАЕ, а компанията оперира в близо 40 държави.
Придобиването беше обявено през 2023 г., но Европейската комисия го забави, като стартира антисубсидийно разследване. Институцията провери дали e& е използвала държавни средства, за да придобие активите от PPF. В крайна сметка беше решено, че сделка може да има.
У нас сделката беше одобрена от Комисията за защита на конкуренцията в началото на тази година.
Съдържание от DEV.BG
Знаете ли, че от началото на годината досега в Job Board-a на DEV.BG са получени повече от 200 000 кандидатури по обяви? Тази бройка нямаше да бъде постигната без вашата подкрепа. Благодарим ви, че продължавате да ни се доверявате и ни избирате за следващото си технологично предизвикателство!
Ако някой от вас в момента търси работа, може да я намери тук.
Shelly Group става европейско дружество
След извънредно общо събрание на Съвета на директорите този месец компанията се преобразува от акционерно (АД) в европейско дружество (ЕД). Централата на Shelly Group, която се занимава с IoT решения и технологии за смарт дом, ще остане в България. След преобразуването акционерите ще притежават същия брой ценни книжа.
За да стане европейско дружество (Societas Europaea, SE), една компания трябва да има присъствие и в други държави членки на ЕС, както и най-малко 120 хил. евро регистриран капитал.
Сред предимствата на подобен ход са възможността за по-голяма мобилност на единния пазар, по-лесно извършване на стопанска дейност на ниво ЕС, както и създаването на една или повече дъщерни компании, които също са със статут на европейски дружества.
Компаниите за киберсигурност Cyen и Kikimora обявиха партньорство
Kikimora, която е базирана в София, се занимава с управление на уязвимости, pen testing и други дейности в сферата на киберсигурността. Cyen на свой ред е консултантска компания с централа в Брюксел, отново с фокус върху киберсигурността.
И двете компании са създадени от българи – съответно Красимир Коцев и Ива Ташева. „Заедно ще помогнем на компаниите да подобрят управлението на риска, да повишат сигурността и да се ориентират в непрекъснато променящия се пейзаж на регулаторното съответствие“, коментира Ташева.
От януари 2025 г. ще се прилага директива на ЕС, позната под абревиатурата DORA, чрез която се очаква засилване на IT сигурността на финансовите организации.
България участва в европейско състезание по киберсигурност
Националният отбор по киберсигурност се отправи към Торино за 10-ото юбилейно издание на European Cybersecurity Challenge – събитието, определяно и като европейско първенство по киберсигурност.
С подкрепата на няколко IT компании България беше представена на състезанието за втори пореден път. Тази година отборът на Германия зае първото място, следван от тези на Италия и Полша. Страната ни се класира на 23-та позиция.
Състезанието се провежда по инициатива на Агенцията по киберсигурност на ЕС и тази година в него се включиха над 800 участници от близо 40 държави. През 2025 г. домакин на събитието е Варшава.
Регионално състезание за стартъпи се проведе в Sofia Tech Park
В последната седмица на октомври иновационен форум „Джон Атанасов“ събра под един покрив предприемачи от България, Гърция, Румъния, Сърбия и Турция за South East European Innovators Challenge (SEEIC).
Над 10 компании от петте държави стигнаха до финалния етап на състезанието за най-добър стартъп, което се проведе за първи път в рамките на инициативата на SEE Science & Technology Parks Alliance. Регионалната организация беше създадена през юни и Sofia Tech Park е част от нея.
В крайна сметка за най-добър стартъп беше избрана българската Neuromorphica, която се занимава с разработка на AI решения. На второ и трето място останаха съответно Pure Solutions от Турция и Enthela, която също е базирана у нас.
По време на форума беше подписан меморандум за сътрудничество между организациите от държавите, които са членки на SEE Science & Technology Parks Alliance. В рамките на събитието имаше и две expo зони – за компании, които да покажат своите проекти, както и за научни екипи.
Interworks.cloud пристигна в България
Под името Balkansworks облачният дистрибутор засилва присъствието си на Балканите. Амбицията на компанията е да предлага първокласни облачни услуги, съобразени с нуждите на региона. В официално изявление от interworks.cloud посочват, че това е „важен момент в стратегическия растеж“ на компанията в Югоизточна Европа.
Бизнеса в България ще ръководи Иван Дудин, който е бивш регионален директор на Acronis. „Този ход ще отвори нови възможности за нашите клиенти“, коментира той. Компанията е стартирала работа у нас през септември и в бъдеще планира да разшири присъствието си и в съседни на България държави.
Вече се приемат кандидатури за „Наградите на БАИТ за 2024 г.“
Конкурсът на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) се провежда за 14-и пореден път. След като журито разгледа кандидатурите, ще връчи общо 8 награди, включително в категориите за стартъп компания и за успешен ИКТ продукт или услуга.
Като специални участници тази година от БАИТ посочват съоснователя на Chaos, Владимир Койлазов, както и Христо Велев, основател на BottleshipVFX.
Кандидатури се приемат до 12 декември, а церемонията по награждаването ще се проведе следващия февруари.
Първа среща на IT общностите от малките населени места
В Стара Загора се проведе среща на собствениците на IT компании от по-малките градове в страната. Това се случи в последните дни на септември, но заслужава внимание, защото събитието събра на едно място хора от Враца, Казанлък, Кърджали, Силистра, Смолян, Стара Загора и Ямбол.
В събитието се включиха и представители на големите IT организации у нас. „За IT общността в България е напълно ясно, че за да можем да говорим за „IT дестинация България“ и устойчиво развитие на технологичната екосистема, е задължително да изградим стратегия за установяване на индустриите с висока добавена стойност, сред които е ИКТ секторът, в региони, които са извън големите центрове“, коментира председателят на Асоциация IT Стара Загора, Боряна Пейчева.
Explore more
Във Враца създават ЦЕРНН и IT гимназия
В областния град ще бъде отворен Център за енергийно развитие и нови науки (ЦЕРНН) по силата на меморандум, в чието подписване участваха Българската асоциация на софтуерните компании и Сдружение „Враца софтуер общество“.
В рамките на проекта се предвижда да бъде създадена гимназия по информационни технологии и енергийни науки.
Според изявление на Министерството на образованието и науката врати ще отворят и бази на Софийския университет и Технически университет – София, както и Център за развойна дейност на бизнеса.
Българка стана част от Управителния съвет на Европейския EdTech алианс
Албена Спасова е сред новите седем членове, които бяха избрани по време на годишното събрание на организацията в Амстердам. Тя е била директор „Образование“ в Microsoft, както и директор „Правоприлагане“ в eBay за Европа. Била е и експерт към Съвета на Европа при приемането на Конвенцията за киберпрестъпността.
Алиансът обединява организации в сектора от цяла Европа. Сред тях е и EdTech Bulgaria, чийто съосновател и председател е Албена Спасова.
Европейският EdTech алианс обединява над 20 организации, които представляват повече от 2600 компании, ангажирани с образователните технологии.
Какво се случва с EdTech сектора у нас и как се развива? Вижте тук.
БРАИТ с проучване за образованието у нас
Ниски резултати на учениците и недостатъчно развитие на ключови умения – това са част от изводите от проучване на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) и Института за пазарна икономика (ИПИ). Според данните 54% от учениците са функционално неграмотни по математика.
„В училище, освен че трябва да предаваме знания, трябва да учим децата да управляват знанието си“, коментира просветният зам.-министър Таня Методиева-Михайлова по време на представянето на проучването.
Според председателя на УС на БРАИТ, Доброслав Димитров, учителите трябва да преминат „към естествената си роля на ментор, не на ретранслатор на информация“. „При наличието на лесен достъп до множество източници на информация автоматичното зазубряне и възпроизвеждане на факти вече не е ценност“, коментира той.
Какво ви разказахме в медийната секция на DEV.BG през октомври?
Заплатите в IT индустрията в България през 2024 г.
От $54 хил. до няколко милиона: Заплатите на софтуерните инженери в Big Five
„Ползите са значителни“: Amazon и кои други tech компании върнаха хората в офиса?
8 въпроса | Стоян Стоянов, DevOps Architect
От Италия до Китай: Държавите с ограничен достъп до ChatGPT
8 въпроса | Николай Станоев, QA Architect
„Отрази ми се много добре“: Предлагат ли творчески отпуск в IT компаниите?
Наръчник за растеж: Как да кажем „не“, без да отблъснем човека отсреща
IT компаниите, които хвърлят котва във Варна, но „плават“ навсякъде
Чуждестранните IT работодатели: От Германия, Индия, САЩ и още 40 държави
От света
Учени от Google DeepMind спечелиха Нобеловата награда за химия
Демис Хасабис и Джон Джъмпър бяха удостоени с приза за създаването на AI модела AlphaFold2, който може да прогнозира структурата на всички близо 200 млн. протеина, идентифицирани до момента от изследователите по света. До момента моделът е използван в 190 държави.
„Животът не може да съществува без протеини. Това, че сега можем да предвидим протеиновите структури и да проектираме наши собствени протеини, е от голяма полза за човечеството“, заявиха от Нобеловия комитет.
Хасабис е съосновател и главен изпълнителен директор в Google DeepMind, а Джъмпър – старши изследовател в компанията. Откритието им решава проблем, който науката има от десетилетия – „предсказването на сложните структури на протеините“.
Двамата споделиха наградата с трети учен – Дейвид Бейкър, който беше отличен за „изчислителния дизайн на протеините“. От Нобеловия комитет посочват, че той е успял да „създаде изцяло нов вид протеини“.
Церемонията по връчването на Нобеловите награди е през декември.
OpenAI пусна търсачката си
Опцията за търсене вече е вградена в ChatGPT, а целта ѝ е да дава „навременни отговори“ на въпроси, които потребителят е задал. На базата на въпроса платформата прави собствено търсене в интернет и дава отговор, както и неговите източници.
Първоначално тази опция ще могат да използват единствено потребителите на ChatGPT Plus и Team, а в следващите седмици достъп ще получат и хората без абонамент. Общият брой на активните потребители на чатбота на седмична база надвишава 200 милиона.
С това решение OpenAI влиза в директен сблъсък с Google, която доминира в полето на търсачките и държи близо 90% пазарен дял според данните на Statcounter за октомври. В рамките на месеца ръководената от Сам Олтман компания набра над 6 млрд. долара финансиране, при което беше оценена на 157 млрд. долара.
Междувременно ChatGPT вече е достъпен и като десктоп приложение за Windows.
Все още има държави, в които достъпът до OpenAI е ограничен. Кои са те? Четете тук.
Чатботът на Meta вече е достъпен в още няколко държави
Meta AI разширява пазарите си и вече може да се използва в Бразилия, Боливия, Великобритания, Гватемала, Парагвай и Филипините. Чатботът, който вече има 500 млн. потребители, е отговорът на Meta след лансирането на ChatGPT.
Към момента достъп до платформата имат хора от над 20 държави, но компанията ще продължи да разширява обхвата си и през следващите месеци, включително в Египет, Мароко, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия.
Все още обаче чатботът, който беше представен миналата година, не е достъпен в Европейския съюз, въпреки че пазарът е ключов за компанията. По-рано тази година стана ясно, че навлизането на AI инструментите на Meta в блока на 27-те ще се забави заради „непредвидимата природа на европейските регулации“.
Илън Мъск, роботи и ракети
Автомобил, който се движи напълно сам, без нужда от човешка намеса или наблюдение – това беше едно от нещата, които Tesla представи на събитието си We, Robot. В интериора липсват две основни неща – волан и педали, а вътре има място само за двама души. Според изпълнителния директор Илън Мъск автомобилът ще излезе на пазара най-късно през 2027 г. и ще бъде 10-20 пъти по-безопасен от превозно средство, управлявано от човек.
Предприемачът очаква това да добави трилиони долари към пазарната капитализация на Tesla.
Въпреки че това беше основният фокус на събитието, от компанията представиха прототип на още едно превозно средство – робован за транспорт на стоки и по-големи групи хора.
Другият акцент беше хуманоидният робот Optimus, чиято цел според Tesla е да служи като домашен асистент. В кратко видео се вижда как роботът сервира храна и играе бордови игри.
Роботът се появи по време на събитието, но според изданията TechCrunch и The Verge е имало и хора, облечени като Optimus. На друго събитие по-късно през октомври Мъск прогнозира, че до 2040 г. ще има повече хуманоидни роботи, отколкото хора.
Ново постижение за SpaceX
Космическата компания успя да „улови“ във въздуха бустера Super Heavy, след като изстреля суперракетата Starship по време на петия ѝ тестови полет. Това се случва за първи път, откакто компанията разработва апарата, който планира да използва, за да изпрати хора на Луната и Марс. Улавянето на 122-метровата ракета се случи с помощта на гигантски механични ръце.
„Кулата хвана ракетата!!“, заяви в социалната мрежа Х изпълнителният директор на компанията, Илън Мъск. Той очаква изпращането на екипаж до Червената планета най-късно през 2030 г.
Междувременно SpaceX заведе дело срещу регулаторите в Калифорния, след като отхвърлиха възможността да позволят на компанията да изстрелва повече ракети от американския щат. Според SpaceX зад това стоят политически мотиви.
Apple Intelligence пристигна… само за някои устройства
Първата вълна AI инструменти на Apple беше пусната с операционната система iOS 18.1 през октомври, около месец след официалното събитие, на което компанията представи функциите на Apple Intelligence.
Сред първите достъпни опции са тази за редактиране и пренаписване на текст, обобщение на нотификации и бързо премахване на излишни обекти от снимки в галерията. Те обаче може да бъдат използвани само от собствениците на iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max и най-новите модели, които бяха лансирани тази година.
След като устройството бъде актуализирано, Apple пита потребителя дали иска да използва Apple Intelligence. Ако потвърди, ще бъде добавен в списък на чакащите да получат достъп, а този процес отнема няколко часа.
За хората, които притежават някое от по-старите устройства, също има нови функции – например бутон за записване и транскрибиране на телефонни разговори.
IT съкращенията продължават
Хора от няколко екипа в Meta са били съкратени, а причината за това решение е, че компанията иска да пренасочи ресурсите си, така че да отговарят на дългосрочните ѝ цели. В изявление до TechCrunch от технологичния гигант потвърдиха за промяната.
Сред засегнатите служители има такива, които работят за Instagram, Reality Labs и WhatsApp. От изданието твърдят, че на част от хората са предложени други работни позиции и нови договори. За освободените е предвидено и обезщетение.
От друга страна, Financial Times съобщи, че до уволнения се е стигнало и след като служители използвали ваучери за храна за 25 долара, за да купуват продукти за домакинствата си.
В същото време Dropbox се раздели с 20% от персонала си или близо 530 души. В писмо до служителите главният изпълнителен директор, Дрю Хюстън, коментира, че това е част от „преходния период“ в компанията.
„Като СЕО поемам пълната отговорност за това решение и обстоятелствата, довели до него, и съжалявам за засегнатите от тази промяна“, отбеляза той. Съкратените служители ще получат обезщетения.
Шефът на Amazon Web Services посъветва служителите да напуснат
Мат Гарман, главният изпълнителен директор на AWS, застана зад идеята за пет дни работа в офиса, която беше обявена от Amazon по-рано през годината. Мярката влиза в сила през 2025 г. и предизвика недоволство сред някои служители на компанията.
Според Reuters по време на all hands среща на AWS Гарман е коментирал, че 9 от 10 служители, с които е разговарял, подкрепят новата политика. След това е предложил тези, които не искат да работят в офиса по пет дни в седмицата, да напуснат.
„Ако има хора, които не работят добре в такава среда и не желаят, няма проблем, има и други компании“, е казал Гарман.
Към момента служителите на Amazon имат три дни задължително присъствие, което важи до 2 януари догодина. Заетите в Amazon по света – на пълно или частично работно време, са 1,5 млн. души.