+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

103+41 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Какво се случи в IT сектора през ноември? 

IT компаниите у нас продължават да действат на пълни обороти – през ноември се случи една от най-големите инвестиции за годината, привлечена от AMPECO, която има отворени позиции и в Job Board-a на DEV.BG

Междувременно INSAIT представи обновена версия на езиковия модел BgGPT и обяви, че България първа в Европа има чат приложение, създадено с подкрепа от държавата.

На световната сцена Google може да се раздели с популярния си браузър Chrome в момент, в който OpenAI засилва амбициите си и при търсещите машини, и при браузърите. По-близо до нас, в Германия и Франция, две компании обединяват сили, за да създадат още един потенциален конкурент на търсачката на Google.

Какво ново у нас?

AMPECO получи 26 млн. долара финансиране 

Разработчикът на платформа за управление на зарядни станции за е-автомобили е привлякъл инвестицията в рунд от серия Б. 

Финансирането е ръководено от Revaia, съвместно с BMW iVentures, Cavalry Ventures и LAUNCHub. White-label платформата на компанията се използва от над 160 нейни клиенти и повече от 120 хил. зарядни станции (два пъти повече спрямо януари миналата година).

„Положителната обратна връзка от пазара затвърди нашата визия за 2025 г., докато се подготвяме да пуснем нови функционалности на платформата“, отбеляза в изявление главният изпълнителен директор на AMPECO, Орлин Радев.

Освен да подобри продукта си, компанията планира да увеличи и присъствието си на ключови пазари, включително извън Европа. За да се случи това, е планирано и удвояване на екипа до 2026 г. 

От AMPECO допълват, че миналата година вече са привлекли 16 млн. долара рисков капитал. Към момента общата сума, която е получила от основаването си през 2019 г., надвишава 42 млн. долара.

Днес те питаме…

Кой е най-важният фактор за теб при избора на нова работа?
Loading ... Loading …
Българската Team-GPT набра 4,5 млн. долара финансиране

Сумата ще бъде използвана за разширяване на екипа и подобряване на продукта на компанията, която предлага на бизнеса AI инструменти, които да интегрират в системите си като един продукт, вместо да плащат отделни абонаменти за отделните услуги.

Съоснователи на компанията са Илия Вълчанов, Илко Качаров, Катя Вапцарова, Мария Вълчанова и Явор Белаков.

Финансовият рунд е воден от фонда True Ventures, а в него участие имат още британският фонд Pact и повече от 30 бизнес ангели. Всички те влизат в компанията с 25% общ дял. За да се стигне дотук обаче, пред TechCrunch главният изпълнителен директор Илия Вълчанов споделя, че прекарва няколко месеца в Лондон и Сан Франциско, където провежда срещи с общо 85 фонда за рисков капитал.

Компанията приема Claude и OpenAI за свои конкуренти.

Cloud Office с финансиране от Eleven Ventures

Компанията за облачни AI услуги Cloud Office си е осигурила 2 млн. евро. С тази сума стартъпът ще се фокусира върху създаването на офис и екип в Гърция според изявление, разпространено от българския фонд за дялово финансиране Eleven Ventures.

Cloud Office е създадена през 2019 година от Димитър Павлов, а по-късно към него се присъединяват още четирима предприемачи – Георги Гоцев, Иван Добринов, Иво Зимбилев и Чавдар Трендафилов. Основателите имат предишен опит в компании като Google, Scalefocus и Sutherland. Към момента компанията има близо 650 клиенти и екип от над 60 инженери.

Планирано е изплащането на сумата да бъде направено на два транша – тази година и през март 2025 г. От Eleven Ventures допълват още, че глобалният пазар за облачни услуги се оценява на 626 млрд. долара към 2023 г., като до края на десетилетието се очаква тазу стойност да нарасне до над 1 трлн. долара. 

Oще една сделка за United Group в България

Базираната в Нидерландия компания е придобила доставчика на онлайн телевизия за българи в чужбина Elemental.TV. Сумата на сделката не се съобщава, но от медийни публикации става ясно, че преговорите са продължили близо четири години.

Сделката е сключена чрез кипърското дружество EON TV International. У нас групата вече е собственик на Bulsatcom, Vivacom и Нова телевизия. По-рано United Group придоби редица местни доставчици, сред които Net1 и Telnet.

Съоснователят на Elemental.TV, Борислав Божилов, е създател и на MediaHub, която разработва собствена платформа за интерактивна телевизия.

Рисковите и дяловите инвестиции в България нарастват 

Само за четири години това финансиране се е увеличило с близо 200 млн. евро, до отчетените през 2023 година 264 млн. евро. Данните са от доклад на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, изготвен съвместно с Европейската инвестиционна банка и PwC. 

Според доклада, който е фокусиран върху държавите от Югоизточна Европа, за периода от 2019 г. до 2023 г. в страната са финансирани близо 500 стартъпа, а общата сума на инвестициите надвишава 1 млрд. евро. Освен това България води в класацията по инвестиции на глава от населението. Те са 40,9 евро в сравнение с отбелязаните 27,5 евро в Словения, която заема втората позиция.

Според доклада у нас работят над 77 хил. IT специалисти. 


Съдържание от DEV.BG

Компаниите с подробен работодателски профил в платформата вече надхвърлят 1500. Разглеждай ги по индустрия и дейност, запознай се с екипа и проектите или виж кой предлага повече дни отпуск. Колко са българските и чуждестранните компании, каква част от тях са продуктови и кои са в сферата на услугите, къде се намират офисите им и колко са големи IT екипите им? Виж всички компании тук.


BgGPT вече има обновена версия

Налична е нова версия на езиковия модел BgGPT, която може да се използва безплатно и работи на български език. 

Платформата, разработена от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), е достъпна на адреса bggpt.ai. Първата ѝ версия, която беше пусната на 3 март тази година, е отговорила на общо над 2 млн. въпроса. BgGPT 2.0 е около четири пъти по-добър от предходната версия. Има възможност моделът да бъде интегриран в системите на институции и компании в страната.

Снимка: INSAIT

От ръководения от проф. Мартин Вечев INSAIT пуснаха новите си генеративни модели от серията BgGPT през ноември. Те са базирани на Gemma-2 на Google, но имат и свои разширения. Според института страната ни първа в Европа има свое чат приложение за обществено ползване, създадено от държавна организация и достъпно за всички.

За един от хората зад BgGPT – докторанта Антон Александров, вече ви разказахме на сайта ни. Той беше и сред лекторите на събитието DEV.BG All in One през август.

AIBEST проведе годишната си конференция SEE ITS Summit
Наградените по време на събитието. Снимка: AIBEST

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) организира събитието за четвърти път. От асоциацията посочиха, че в двудневния форум в София са се включили близо 300 водещи експерти и иноватори от Югоизточна Европа. 

Сред темите на панелистите тази година бяха автоматизацията, изкуственият интелект и дигиталната трансформация, а сред участниците в дискусиите бяха мениджърите на няколко tech компании, сред които DIGITALL, IBM, Proxiad SE и Tietoevry Create. 

В рамките на събитието бяха връчени и едноименните SEE ITS Awards. Scalefocus спечели наградата в категория „Иновация на годината“, а Accenture грабна статуетката за работодател на годината.

Explore more

Виж
Yarn обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Nest.js обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
RxJs обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Perl обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
BESCO вече има зала на славата

Българската предприемаческа организация проведе пилотното издание на събитието „Зала на славата на българските предприемачи“.

На церемония в Народния театър „Иван Вазов“, на която присъстваха над 600 души, Иво Ценов, основател на SiteGround, стана първият победител в инициативата. С това организацията подчерта успеха и постиженията му, оказали влияние на бизнес средата у нас.

До август тази година от BESCO приемаха номинации за това кой да бъде първият награден. Сред критериите, на които са обърнали внимание от организацията при избора на победител, са добрата репутация и приносът към предприемаческата екосистема. В журито, което оцени финалистите, е имало над 50 души, включително инвеститори и предприемачи. 

В Бургас се проведе хакатон за младежи с интерес към технологиите

Темата на събитието беше „Геймификация в училищата“. Право на участие имаха ученици, студенти и IT специалисти, които са в началото на своята кариера. 

Тяхната задача беше в екипи до 5-има души да създадат решения за интерактивно обучение, а сред компонентите, оценявани от журито, бяха функционалностите на приложението и качеството на програмния код.

Инициатор на събитието е Telerik Academy в партньорство с Бургаския свободен университет, ИКТ Клъстер Бургас и DIGIHUB. Състезанието е част от инициативата на ЕС DigiEduHack.

В Русе се проведе ученическо tech състезание

DEV.BG беше медиен партньор на Tomorrow’s Business Starts Today 24 за ученици от 8. до 12. клас. TBST Ruse предложи две направления на участниците – иновационен лагер, в рамките на който да разработят свои бизнес концепции, както и хакатон за всички с интерес към програмирането и технологиите.

Двудневното събитие беше организирано от Клуб „Успешните хора“ и Русенския университет. По време на състезанието младежите разработиха повече от десет идеи.


Какво ви разказахме в медийната секция на DEV.BG през ноември?

Кои са 20-те най-бързо растящи tech компании в България?

Наръчник за растеж: Как да се справим с „гнилите ябълки“ в екипа?

Законът за AI: Стимул или спирачка за IT сектора?

Парк за кучета, Star Trek, динозавър: Офисите на най-големите tech компании

8 въпроса | Анна Сарамбелиева, Software Engineer

Над 66 хил. IT специалисти у нас: Как се движи заетостта в сектора?

8 въпроса | Тонислав Троев, Product Technical Lead


Revolut вече има близо 1 млн. потребители в България
Снимка: iStock

От британския fintech съобщиха, че броят на потребителите им у нас се е увеличил с 33% от началото на годината до 950 хил. души. У нас се извършват средно по над 20 млн. трансакции месечно. 

Освен това от компанията посочват, че тази година Revolut е най-изтегляното приложение за финансови услуги в редица европейски държави, включително в България. Този месец Revolut съобщи, че на глобално ниво е достигнал 50 млн. потребители, като 20% от тях са се регистрирали през отиващата си 2024 година.

От света

Властите в САЩ искат Chrome да се отдели от Google

От Министерството на правосъдието в страната очакват технологичният гигант да преструктурира бизнеса и практиките си, а това включва продажбата на популярния браузър.

Причината за това искане са позициите на Google, след като по-рано през годината федерален съдия постанови, че компанията е нарушила антитръстовите закони на САЩ заради незаконен монопол при онлайн рекламите и търсенето. Това пречи на конкуренти като Bing и DuckDuckGo.

Снимка: iStock

В изявление от Google коментираха, че действията на властите ще се отразят негативно на потребителите и бизнеса.

Регулаторите очакват Google да сподели с конкурентите си и данни, които събира от потребителите.

Сред предложенията на Министерството на правосъдието е на компанията да ѝ бъде забранено да поддържа свой собствен браузър за период от пет години, както и блокиране на плащанията към трети страни, като например Apple, в замяна на това търсачката на Google да бъде добавяна в устройствата им по подразбиране.

OpenAI обмисля да създаде свой браузър 

Според американски медии разработчикът на ChatGPT ще предприеме още един ход в конкуренцията с Google. Според изданието The Information в момента компанията е в разговори с разработчици на приложения и уебсайтове. 

Успоредно с това според Bloomberg OpenAI работи по свой автономен AI агент, който ще може да извършва задачи от името на потребителя – например онлайн плащания или резервиране на хотел. Очаква се агентът, наречен Operator, да стане достъпен през януари 2025 година. Твърди се, че свой собствен AI агент разработва и Google.

На този фон OpenAI стана собственик на домейна chat.com, който ще бъде използван за ChatGPT, като за това е платила над 15 млн. долара.

САЩ разследват Microsoft
Снимка: iStock

Федералната търговска комисия в страната (FTC) е започнала голямо антитръстово разследване, което разглежда всички аспекти на дейността на компанията.

Това включва бизнеса с облачни услуги и лицензирането на софтуер, като според Reuters процесът може да се забави заради рокадите в американските институции след изборите за президент.

Властите разглеждат твърдения, че Microsoft злоупотребява с пазарните си позиции, за да попречи на свои клиенти да местят данните си от Azure към конкурентни облачни платформи. Проверяват се и практики, свързани с AI продуктите на компанията, както и с разработките, свързани с киберсигурност.

Европейският бизнес vs. Google?

След като миналия месец OpenAI обяви, че създава своя уеб търсачка, примера ѝ последваха две компании от Германия и от Франция.

Снимка: iStock

Ecosia и Qwant, които разработват собствени търсещи машини, обявиха, че работят по още един потенциален конкурент на Google. Към момента технологичният гигант доминира при бизнеса с онлайн търсачките с близо 90% пазарен дял според платформата Statcounter

Проектът на име European Search Perspective (EUSP) ще стартира през 2025 г. от Германия и Франция, с централа в Париж. Целта на нейните създатели е да ограничат зависимостта на Европа от американски търсачки, като се фокусират повече и върху AI решения в сферата.

Нова социална мрежа на хоризонта

Платформата Bluesky добави няколко милиона души към потребителската си база в периода след президентските избори в САЩ. Към момента те са повече от 22 млн., докато през септември са били 9 млн. или двойно по-малко.

Зад създаването на социалната мрежа стои основателят на Twitter, Джак Дорси, който стартира проекта през 2019 година. През месец май обаче напусна борда на Bluesky и призова потребителите да останат в Twitter, вече позната с името X, която за сравнение има близо 590 млн. потребители, но бележи спад през последните месеци. 

Bluesky стана публична през февруари, след като по-рано достъпът до нея беше само с поканa от вече регистриран потребител.

Австралия одобри забрана на социалните медии на деца под 16 години
Снимка: iStock

Страната първа в света въвежда подобен закон за малолетни лица, след като парламентът ѝ гласува мярката. 

За големи платформи като Google и Meta това означава да ограничат достъпа до платформите си за младежите. В противен случай може да получат глоба от 32 млн. щатски долара. Забраната ще влезе в сила през 2025 г., но вече предизвика спорове за това доколко ще бъде ефективна. 

Според анализатори и правозащитни групи ограничението може да изолира тийнейджърите или да ги накара да прибегнат до dark web, за да продължат да посещават социалните мрежи.

Amazon Web Service поглежда към квантовото бъдеще
Снимка: iStock

От компанията лансираха Quantum Embark – консултантска програма, която цели да подготви хората за квантовите компютри и изчисления. 

Програмата минава през три модула – Use Case Discovery, Technical Enablement и Deep Dive. Чрез тях се очаква бизнесът да получи повече информация за практическото приложение на квантовите технологии. 

Освен това AWS стартира партньорство с Telefonica Germany, в рамките на което двете компании ще тестват квантови технологии в мобилни мрежи, както и разработката на 6G.