+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

95+28 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Български компании са сред най-бързо растящите в ЕМЕА: Какво се случи в IT сектора през юли?

И този месец по традиция от DEV.BG събираме на едно място най-важното от IT сектора у нас и по света. Накратко – пет български IT компании са сред 500-те най-бързо растящи в регион ЕМЕА, а българският стартъп NitroPack вече е собственост на американската WP Engine.

На този фон OpenAI предизвиква Google с нова търсачка с изкуствен интелект, докато казусът с CrowdStrike породи редица въпроси и дело срещу компанията, заведено от акционерите ѝ.

В следващите редове обобщаваме новините от изминалия месец.

Какво ново у нас?

Още една успешна IT сделка

Този месец още една българска компания беше продадена успешно – стартъпът NitroPack вече е собственост на американската WP Engine. Компанията за уеб хостинг е считана за една от водещите в световен мащаб.

„Това придобиване е ключово за NitroPack и уеб производителността, като обединява споделена визия за по-бърза и по-ефективна мрежа“, коментира съоснователят и главен изпълнителен директор Георги Петров. За него и Михаил Стойчев това е втори подобен успех, след като през 2020 г. продадоха на Yotpo своя стартъп SMSBump за 35 млн. долара. 

С обявяването на продажбата Георги Петров съобщи и за създаването на нова компания. Едно от нещата, върху които ще се фокусира тя, е разработката на Navigation AI – един от продуктите на NitroPack, който беше лансиран по-рано през годината. Той е базиран на изкуствен интелект и анализира и прогнозира поведението на потребителя на дадена уебстраница, за да подобри цялостното изживяване.

Пет български IT компании са сред най-бързо растящите в регион ЕМЕА

Пет IT компании, базирани в България, са сред 500-те най-бързо растящи фирми в Европа, Близкия изток и Африка. 

В класацията Deloitte EMEA Technology Fast 500 попадат:

В класацията на Deloitte влизат пет български IT компании, а първото място е за финландската Metacore. Снимка: iStock

За класирането на компаниите се взема предвид ръстът на приходите им в проценти за последните три години. Най-добрият резултат е на AMPECO, откъдето съобщиха, че са регистрирали 1627% ръст, което е с 14 на сто повече от средното за доставчиците на софтуер, включени в класацията.

Общият среден ръст на класираните 500 компании е 1931%. На първо място е финландският разработчик на мобилни игри Metacore, чиято водеща игра Merge Mansion има близо 50 млн. изтегляния.

Днес те питаме…

Колко често използваш AI инструменти за писане, редактиране и/или тестване на код?
Loading ... Loading …
Още един fintech играч

Компанията Kuady, регистрирана на остров Ман, отвори офис в София и търси нови служители. Екипът у нас вече наброява 80 души, но е планирано разширяване с 25% до края на годината. Един от приоритетите в момента е разработката на дигитален портфейл, който беше лансиран през юли.

Fintech компанията оперира у нас съвместно с PayRetailers, която инвестира в Kuady. Освен това планира разширяване на дейността си в Африка, Европа и Латинска Америка. „Избрахме България заради богатия ѝ набор от fintech таланти, силна технологична инфраструктура и динамична бизнес среда“, заяви главният изпълнителен директор на Kuady.

Arcules и Milestone Systems се сливат

Двете компании обединяват на едно място услугите си, свързани с разработката на софтуер за видео мениджмънт, видеоанализите и видеонаблюдението като услуга (VSaaS).

Снимка: Milestone Systems

До 2017 г. те функционират заедно, преди Arcules да бъде отделена от Milestone. Очаква се повторното им сливане да приключи в края на годината. 

Milestone Systems е създадена през 1998 г. с централа в Копенхаген и основен фокус върху видеотехнологиите. Според Job Board-a на DEV.BG тя има над 1200 служители в глобален мащаб, като повече от 200 от тях са в офиса ѝ в София. У нас компанията е изградила център за развойна дейност.

Райчо Райчев стана „Доктор хонорис кауза“ на Висшето военноморско училище

Основателят и главен изпълнителен директор на EnduroSat получи званието „Доктор хонорис кауза“ на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна. От учебното заведение са избрали Райчо Райчев заради разработената стратегия за магистърска програма „Космическо инженерство и технологии“, която ще се изучава от идната есен. 

Снимка: EnduroSat

Освен това във ВВМУ се намира и Azimov Space Lab – една от трите космически лаборатории на EnduroSat, които ще се използват за новата магистърска програма.

„Образованието е фундаментално и ще продължим с усилията за изграждане на бъдещата икономическа сила на Европейския съюз и отвъд“, коментира Райчо Райчев. 

Прогресивна IT индустрия с актуални послания

Софтуерните компании у нас изтъкват ефективната връзка с клиентите, качеството на проектите и квалифицираните професионалисти като ключови предимства на IT индустрията. Това сочи проучване на БАСКОМ, според което 93% от анкетираните фирми смятат, че подсилването на IT бранда ще бъде полезно за цялото общество. 

80% от участниците в проучването са съгласни, че е необходимо изграждането на стабилен IT бранд, който „да отваря нови врати по света на напредничавия високотехнологичен бизнес на България“.

„Проблем е, когато някъде някой прави нещо за националния „Бранд България“ а не ни включва в дискусията. Брандът на самия IT сектор има нужда да седнем заедно и да актуализираме посланията. Например все още говорим, че предлагаме евтина услуга, а това не е така. Казваме, че предлагаме иновации, но дали е така? Аутсорсингът сам по себе си каква добавена стойност ни дава“, каза председателят на УС на БАСКОМ, Крум Хаджигеоргиев, по време на представянето на проучването.

Отворено е кандидатстването за Deloitte CE Technology Fast 50

Стартира кандидатстването за Deloitte Technology Fast 50 Central Europe, която избира 50-те най-бързо растящи технологични компании със седалище в Централна Европа, включително и в България. Кандидатури се приемат до 31 август, а в класацията могат да участват бизнеси, които са на поне 4 години. 

През 2023 г. сред селектираните компании в различните категории имаше и седем български. 

От DEV.BG

Снимка: iStock

Според проучване, което проведохме в Job Board-a на DEV.BG, една от основните причини IT специалистите да търсят нова работа са „незадоволителни заплата и придобивки“. 31% посочват именно това като причина да се откажат от дадена компания. На второ място се нарежда „лош мениджмънт или фирмена култура“ с 28 на сто, а на трето – с 23% – IT специалистите са мотивирани да сменят работната позиция заради „липса на възможности за кариерно развитие“. 

В сайта на DEV.BG можеш да намериш много възможности с обявена заплата, като използваш специалния ни филтър.

Explore more

Виж
SpecFlow обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
AWS CloudFormation обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
jQuery обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Jmeter обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
 

Накратко от света 

Сривът на годината

19 юли. Сини екрани на летища, гари, в болници, банки и в офисите на стотици компании по света… И недоумение какво точно се случва. По това време в CrowdStrike задействат дефектен update, който засяга близо 8,5 млн. устройства. Общото между тях са операционната система Windows и сензорът Falcon, произведен от компанията.

„Синият екран на смъртта“ се появи на най-малко 8,5 млн. устройства по света. Снимка: iStock

Целта на актуализацията е по-голяма сигурност, но всъщност с нея се стига до един от най-масовите глобални сривове. След него CrowdStrike възстановяваше работата си в продължение на дни, а част от акционерите заведоха дело. Те твърдят, че са били измамени, че компанията тества адекватно своите софтуерни актуализации. 

За компаниите от Fortune 500 загубите се оценяват на близо 5,4 млрд. долара. Само на Delta Air Lines – една от водещите американски авиокомпании, глобалният срив ще ѝ струва 500 млн. долара, които включват и компенсации за пътниците.

Още съкращения в световен мащаб

Германският софтуерен гигант SAP намалява броя на служителите си с близо 10%. Компанията обяви преструктуриране в началото на годината и засили фокуса върху изкуствения интелект. Първоначално се очакваше да бъдат съкратени 8 хил. души, но сега става ясно, че поне 9 хил. работни позиции ще бъдат засегнати от промените.

Снимка: iStock

В същото време американският производител на процесори Intel също се готви за масови съкращения. 15 хил. души ще загубят работата си, съобщи главният изпълнителен директор Пат Гелсингър. „Това е изключително труден ден за Intel, правим някои от най-значимите промени в историята на компанията ни“, коментира той. 

Според източници на Bloomberg целта е да се спестят средства, които компанията да пренасочи за възстановяване на печалбите и пазарния си дял. В момента Intel има над 110 хил. служители по целия свят.

Wiz отказа 23 млрд. долара на Alphabet и обяви IPO

Този месец Alphabet беше напът да сключи най-голямата си сделка, но тя се провали. Компанията майка на Google щеше да плати 23 млрд. долара за израелския стартъп за киберсигурност Wiz. Вместо това оттам отказаха сумата и обявиха, че се готвят да излязат на борсата. „Следващите ни важни цели са 1 млрд. долара годишни приходи и първично публично предлагане“, обяви изпълнителният директор Асаф Рапапорт.

Провалената сделка е удар за Alphabet, която се стреми да поддържа темпото на Amazon и Microsoft на пазара на облачни услуги. Wiz предлага услуга, която извлича и сканира данни от платформи като AWS, Microsoft Azure и Google Cloud, за да провери представляват ли риск за сигурността.

Стартъпът е базиран в Ню Йорк и е един от най-бързо развиващите се в света. Миналата година регистрира 350 млн. долара приходи.

OpenAI тества търсачка с изкуствен интелект

Компанията предизвиква Google – дългогодишния лидер в полето на търсачките, със свой собствен продукт. OpenAI тества прототип на SearchGPT с изкуствен интелект, чиито възможности ще бъдат внедрени в ChatGPT в бъдеще. След дадено търсене потребителите ще могат да задават допълнителни въпроси, свързани с появилите се резултати. 

Снимка: iStock

Междувременно Apple трябваше получи място в управителния съвет на OpenAI, след като стана ясно, че ще работят заедно по внедряването на изкуствен интелект в продуктите на технологичния гигант (макар че това ще се случи по-късно от очакваното). От Apple обаче се отказаха от позицията на фона на затегнатия контрол на регулаторите около влиянието на големите компании върху развитието на AI.

В същото време Google държи над 85% пазарен дял при търсачките към месец юни според данните на Statcounter. 

Според Financial Times управителния съвет е напуснала и Microsoft, която е със статут на наблюдател и вече инвестира 13 млрд. долара в ChatGPT. Вместо това се очаква OpenAI да провежда регулярни срещи с партньорите си.