+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

108-17 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Месечен обзор: Какво се случи в IT сектора през февруари?


През последните седмици не липсваха нито нови сделки, нито ново финансиране за български компании, нито пък новости, свързани с изкуствения интелект, защото темата продължава да владее пространството и у нас, и на международно ниво.

Не липсват и нови възможности за IT работа в Job Board-a на DEV.BG. А ако си търсите ново място, сега е моментът да научите как да преодолеете конкуренцията още по време на интервюто – обучението на Ace.bg е ключът към това. Разгледайте го тук. 


Какво ново в България?

Chaos прибавя още една компания към портфолиото си

Софтуерната компания придобива EvolveLAB, която е базирана в американския щат Колорадо и използва генеративен изкуствен интелект в софтуера си за архитектурно моделиране. Сумата на сделката не се съобщава.

Компанията има награда „Еми“ за технологии и инженерство. Снимка: Chaos

Това не е първият подобен ход за Chaos, основана през 1997 г. от Владимир Койлазов и Петър Митев. Част от сделките на компанията включват още: 

AXYZ design (Италия);

CG Architect (САЩ);

Cylindo (Дания);

Render Legion (Чехия).

Централата на Chaos се намира в германския град Карлсруе, но проектите им се простират чак до Холивуд, а за някои от тях печелят и престижни награди, включително технологичен „Оскар“ и „Еми“. 

Освен това компанията има офис в София и на още 10 локации. Според профила на Chaos в Job Board-a на DEV.BG в нея работят над 700 души, половината от които са в България.

Шведска компания купи Haemimont Games

Студиото ще продължи да работи самостоятелно въпреки придобиването от Paradox Interactive. Българският разработчик на игри Haemimont е на пазара от 1997 г.

Снимката е илюстративна. iStock

В екипа работят над 65-има души, които създават игри за операционните системи на Apple и Microsoft, както и за PlayStation и Xbox. Сред 15-те заглавия, по които са работили, са Surviving Mars, Tropico и Victor Vran.

Сделката е част от стратегията за развитие на Paradox и засега компанията няма планове за промени в ръководството и екипа на новото си подразделение. Продължава и работата по текущите проекти. По думите на основателя на Haemimont Games това партньорство „отваря нови хоризонти“ за екипа, технологиите и творческия процес.

Две български компании обявиха стратегическо обединение

С това AMBITIONED и Encorp.io очакват да станат водещ доставчик на софтуерни решения, както и да бъдат по-силни, по-стабилни и по-ефективни на пазара. Зад AMBITIONED стоят Ивайло Кенов, Иван Ненков, Светлин Наков и Христо Тенчев.

Снимка: Encorp.io

„Радвам се, че Софтуерният университет и Ивайло Кенов стават партньори в Encorp и съм сигурен, че заедно ще успеем“, заяви в социалните мрежи Мартин Куванджиев, който е съосновател и главен изпълнителен директор на Encorp. По думите му сливането ще помогне за създаването на fintech и blockchain решения на световно ниво. 

Предстои разширяване на портфолиото от услуги, които Encorp.io предлага. 

Български стартъп привлече 1 млн. евро финансиране 

AIoTCloud използва изкуствен интелект (AI), за да обработва големи обеми от данни и така да осигури на клиентите си контрол върху енергийните ресурси. Това води до оптимизация на работата и по-ниски разходи. 

Новото финансиране ще се използва за разрастване на нови пазари и развитие на продуктите на компанията. 

Хората зад AIoTCloud.

Сумата е от service компанията CleverPine чрез нейното инвестиционно дружество, както и от ангел инвеститорите Благой Стоянов (изпълнителен директор на VAS PRO) и Димитър Димитров (изпълнителен директор на Shelly Group).

Димитров е посочен и като съветник в компанията, редом с Радослав Гайдарски от CleverPine и Адриан Христов от 3TS Capital Partners.

AIoTCloud е създадена през 2022 г. от Владимир Тодоров, Денис Флоров, Калоян Георгиев, Марко Марков и Никола Руйчев. И петимата продължават да са част от компанията, като Руйчев е неин главен изпълнителен директор.

Компания, основана от българи, получи 3,5 млн. долара 

Зад Uvionix стоят Борис Искрев и Станислав Дърмонски. С техния екип работят по идеята за летящи автономни роботи, които могат да следят складови наличности и така да подобрят управлението им. 

Във финансирането са се включили бизнес ангели, българският фонд LAUNCHub Ventures, както и PortfoLion (Унгария), Robin Capital (Германия) и Underline Ventures (Румъния). 

Хората зад Uvionix.

Компанията е базирана в американския щат Калифорния, но има инженери и в България. Финансовият рунд ще ѝ помогне да ускори работата по нови продукти и да разшири присъствието си в Европа и САЩ. „Това финансиране е важна крачка към реализирането на нашата визия за управлението на веригата за доставки. По-умно, по-бързо и по-прозрачно“, коментира Борис Искрев, който е и главен изпълнителен директор на компанията.

Днес те питаме…

Как настоящият ИТ пазар влияе на желанието ти за смяна на работа?
Loading ... Loading …

Съдържание от DEV.BG 

Според анкета, проведена на нашия сайт, 33% от кандидатите намират процеса по подбор за прекалено дълъг и сложен. Има обаче и добра новина – някои компании залагат на бърз, прозрачен и ефективен подбор!

Открийте ги в нашия Job Board и кандидатствайте по-лесно тук


Почина българският арт директор зад игрите Dishonored и Half-Life 2

Художникът Виктор Антонов има близо 30 години опит в game индустрията. Кариерата му започва в Xatrix Entertainment, след като напуска България като тийнейджър и учи зад граница. Първо живее в Европа, а по-късно заминава за Съединените щати. 

В портфолиото му влиза работата по игри като Counter Strike: Source, Dishonored, Fallout, Half-Life 2, Kingpin. Виктор Антонов стои и зад базираното в Кипър студио Eschantology Entertainment, което съосновава през 2022 г.

Той участва и в документалния филм, посветен на 20-ата годишнина от пускането на Half-Life 2 на пазара.

Техническата академия в Правец отвори врати за близо 30 младежи

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) организира академията за четвърта поредна година. Събитието продължи малко повече от две седмици и в него се включиха ученици от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи (НПГ по КТС), които работих в тандем с осем ментори от tech компании в България.

Партньори на академията са БАСКОМ, Bosch Digital, Experian, Schwarz IT и SoftServe. От AIBEST коментираха, че тази инициатива е още една стъпка към интегрирането на иновациите в образованието у нас.

БАИТ раздаде годишните си награди

Наградата за успешен ИКТ продукт/услуга получи Logisoft за своите сортиращи решения за куриери и онлайн търговци. TouchMenu пък получи приза за стартъп компания.

Българската ИТ асоциация (БАИТ) отличи победителите и в останалите категории на конкурса. Студенти от Технически университет-София получиха младежка награда за разработката на автономен робот за почистване на соларни панели. 

Образователната награда грабна Стопанският факултет на Софийския университет за програмата „Симбиоза за бъдещето: Наука, бизнес и професионално образование за технологичен напредък“.

Снимка: БАИТ

Награда за специален принос получи Димитрина Тодорова, която е директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас. Отличието ѝ връчиха Владимир Койлазов – съосновател на Chaos, и Моис Мошев от Bottleship VFX. 

В категорията за публична администрация награда получи Столична община за платформата „Решава София“, а Tavex взе приза за ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора.

Българското подразделение на SAP получи награда за иновации
Снимка: Радослав Николов/LinkedIn

Управляващият директор на SAP Labs Bulgaria, Радослав Николов, получи приз от Наградите на германската икономика в България. По време на официална церемония компанията беше отличена в категорията „Голямо предприятие с фокус иновации“. 

По думите на Николов в компанията работят близо 1900 души, а очакванията са в следващите месеци екипът да продължи да се разширява. Наградите се връчват от Германо-Българската индустриално-търговска камара.

Explore more

Виж
Npm обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Azure обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
PostgreSQL обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Fortinet обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

От света

Microsoft показа новия си квантов чип

Majorana 1 е първият в света чип, базиран на топологичен материал. Смята се, че той прави кюбитите (основната единица в квантовите изчисления) по-надеждни от традиционните, които са по-податливи на грешки.

С този чип от компанията считат, че са направили пробив, който може да ускори редица процеси и проучвания в близките години. Очакванията са квантовите компютри да правят изчисления, за които към момента са необходими милиони години, и с това да доведат до по-бързи открития в медицината и други сфери на науката. 

През февруари от Microsoft дойде и друга новина – от октомври 2025 г. спира поддръжката на Windows 10. От компанията препоръчват на потребителите да преминат към по-новата версия на операционната система.

Успоредно с това стана ясно, че Microsoft спира работата на платформата за комуникация Skype през месец май. 

Salesforce планира съкращения, но и нови назначения

Компанията, която предлага софтуер за управление на отношенията с клиенти (CRM), се разделя с близо 1000 души по информация на Bloomberg, но ще назначи нови, които отговарят на изискванията за ролите, свързани с Agentforce – платформа за създаване на автономни AI агенти. 

Снимка: iStock

Все още не е ясно кои подразделения ще бъдат засегнати от съкращенията, но потърпевшите служители може да останат в компанията, ако кандидатстват за новите позиции и бъдат одобрени за тях.

Миналия декември главният изпълнителен директор на Salesforce съобщи за над 1000 сделки, свързани с Agentforce. Към януари 2024 г. в компанията са работили близо 73 хил. души според официалните данни. 

Amazon ще даде 100 млрд. долара за AI през 2025 г., а Apple – 500 млрд. за четири години

Една от най-големите технологични компании в света ще се фокусира още повече върху инвестиции, свързани с изкуствен интелект. 

Amazon насочва средствата си към центрове за данни, оборудване и хардуер, които да отговорят на нарастващото търсене за GenAI след лансирането на ChatGPT през 2022 г. Оттогава технологичният гигант пусна редица AI продукти, но не е единственият, който гледа в тази посока. Google, Meta и Microsoft например имат сходни планове.

В последните дни на февруари от Amazon представиха и новата версия на асистента си Alexa.

Apple на свой ред обяви, че ще похарчи 500 млрд. долара за проекти, свързани с изкуствен интелект, в следващите четири години. Това включва изграждане на фабрика за производство на AI сървъри в американския щат Тексас. Те ще бъдат използвани в центровете за данни на компанията. Освен това, като част от инвестицията, ще бъдат създадени и 20 хил. работни места.

OpenAI с още един офис в Европа и с още един AI модел

Компанията, която стои зад чатбота ChatGPT, е избрала Мюнхен за своята нова локация на Стария континент. Според изявление на OpenAI в следващите месеци предстои официалното отваряне на офис в града.

Снимка: iStock

Като причина да изберат точно Германия от компанията посочват, че в страната имат най-много потребители и плащащи абонати. „Германия е известна със своите техническа експертиза, академични постижения и индустриални иновации“, коментира съоснователят на OpenAI, Сам Олтман.

Преговорите за отваряне на офис са започнали през 2023 г., а междувременно компанията вече има присъствие в Брюксел, Дъблин, Лондон и Париж.

Няколко дни по-късно, отново през февруари, OpenAI пусна и новия си AI модел GPT-4.5. Според компанията комуникацията с него изглежда по-естествена, моделът прави по-добри връзки и е идеален както за програмиране, така и за писане на съдържание.