През последните седмици не липсваха нито нови сделки, нито ново финансиране за български компании, нито пък новости, свързани с изкуствения интелект, защото темата продължава да владее пространството и у нас, и на международно ниво.
Не липсват и нови възможности за IT работа в Job Board-a на DEV.BG. А ако си търсите ново място, сега е моментът да научите как да преодолеете конкуренцията още по време на интервюто – обучението на Ace.bg е ключът към това. Разгледайте го тук.
Какво ново в България?
Chaos прибавя още една компания към портфолиото си
Софтуерната компания придобива EvolveLAB, която е базирана в американския щат Колорадо и използва генеративен изкуствен интелект в софтуера си за архитектурно моделиране. Сумата на сделката не се съобщава.

Това не е първият подобен ход за Chaos, основана през 1997 г. от Владимир Койлазов и Петър Митев. Част от сделките на компанията включват още:
– AXYZ design (Италия);
– CG Architect (САЩ);
– Cylindo (Дания);
– Render Legion (Чехия).
Централата на Chaos се намира в германския град Карлсруе, но проектите им се простират чак до Холивуд, а за някои от тях печелят и престижни награди, включително технологичен „Оскар“ и „Еми“.
Освен това компанията има офис в София и на още 10 локации. Според профила на Chaos в Job Board-a на DEV.BG в нея работят над 700 души, половината от които са в България.
Шведска компания купи Haemimont Games
Студиото ще продължи да работи самостоятелно въпреки придобиването от Paradox Interactive. Българският разработчик на игри Haemimont е на пазара от 1997 г.

В екипа работят над 65-има души, които създават игри за операционните системи на Apple и Microsoft, както и за PlayStation и Xbox. Сред 15-те заглавия, по които са работили, са Surviving Mars, Tropico и Victor Vran.
Сделката е част от стратегията за развитие на Paradox и засега компанията няма планове за промени в ръководството и екипа на новото си подразделение. Продължава и работата по текущите проекти. По думите на основателя на Haemimont Games това партньорство „отваря нови хоризонти“ за екипа, технологиите и творческия процес.
Две български компании обявиха стратегическо обединение
С това AMBITIONED и Encorp.io очакват да станат водещ доставчик на софтуерни решения, както и да бъдат по-силни, по-стабилни и по-ефективни на пазара. Зад AMBITIONED стоят Ивайло Кенов, Иван Ненков, Светлин Наков и Христо Тенчев.

„Радвам се, че Софтуерният университет и Ивайло Кенов стават партньори в Encorp и съм сигурен, че заедно ще успеем“, заяви в социалните мрежи Мартин Куванджиев, който е съосновател и главен изпълнителен директор на Encorp. По думите му сливането ще помогне за създаването на fintech и blockchain решения на световно ниво.
Предстои разширяване на портфолиото от услуги, които Encorp.io предлага.
Български стартъп привлече 1 млн. евро финансиране
AIoTCloud използва изкуствен интелект (AI), за да обработва големи обеми от данни и така да осигури на клиентите си контрол върху енергийните ресурси. Това води до оптимизация на работата и по-ниски разходи.
Новото финансиране ще се използва за разрастване на нови пазари и развитие на продуктите на компанията.

Сумата е от service компанията CleverPine чрез нейното инвестиционно дружество, както и от ангел инвеститорите Благой Стоянов (изпълнителен директор на VAS PRO) и Димитър Димитров (изпълнителен директор на Shelly Group).
Димитров е посочен и като съветник в компанията, редом с Радослав Гайдарски от CleverPine и Адриан Христов от 3TS Capital Partners.
AIoTCloud е създадена през 2022 г. от Владимир Тодоров, Денис Флоров, Калоян Георгиев, Марко Марков и Никола Руйчев. И петимата продължават да са част от компанията, като Руйчев е неин главен изпълнителен директор.
Компания, основана от българи, получи 3,5 млн. долара
Зад Uvionix стоят Борис Искрев и Станислав Дърмонски. С техния екип работят по идеята за летящи автономни роботи, които могат да следят складови наличности и така да подобрят управлението им.
Във финансирането са се включили бизнес ангели, българският фонд LAUNCHub Ventures, както и PortfoLion (Унгария), Robin Capital (Германия) и Underline Ventures (Румъния).

Компанията е базирана в американския щат Калифорния, но има инженери и в България. Финансовият рунд ще ѝ помогне да ускори работата по нови продукти и да разшири присъствието си в Европа и САЩ. „Това финансиране е важна крачка към реализирането на нашата визия за управлението на веригата за доставки. По-умно, по-бързо и по-прозрачно“, коментира Борис Искрев, който е и главен изпълнителен директор на компанията.

Съдържание от DEV.BG
Според анкета, проведена на нашия сайт, 33% от кандидатите намират процеса по подбор за прекалено дълъг и сложен. Има обаче и добра новина – някои компании залагат на бърз, прозрачен и ефективен подбор!
Открийте ги в нашия Job Board и кандидатствайте по-лесно тук.
Почина българският арт директор зад игрите Dishonored и Half-Life 2
Художникът Виктор Антонов има близо 30 години опит в game индустрията. Кариерата му започва в Xatrix Entertainment, след като напуска България като тийнейджър и учи зад граница. Първо живее в Европа, а по-късно заминава за Съединените щати.
В портфолиото му влиза работата по игри като Counter Strike: Source, Dishonored, Fallout, Half-Life 2, Kingpin. Виктор Антонов стои и зад базираното в Кипър студио Eschantology Entertainment, което съосновава през 2022 г.
Той участва и в документалния филм, посветен на 20-ата годишнина от пускането на Half-Life 2 на пазара.
Техническата академия в Правец отвори врати за близо 30 младежи
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) организира академията за четвърта поредна година. Събитието продължи малко повече от две седмици и в него се включиха ученици от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи (НПГ по КТС), които работих в тандем с осем ментори от tech компании в България.
Партньори на академията са БАСКОМ, Bosch Digital, Experian, Schwarz IT и SoftServe. От AIBEST коментираха, че тази инициатива е още една стъпка към интегрирането на иновациите в образованието у нас.



БАИТ раздаде годишните си награди
Наградата за успешен ИКТ продукт/услуга получи Logisoft за своите сортиращи решения за куриери и онлайн търговци. TouchMenu пък получи приза за стартъп компания.
Българската ИТ асоциация (БАИТ) отличи победителите и в останалите категории на конкурса. Студенти от Технически университет-София получиха младежка награда за разработката на автономен робот за почистване на соларни панели.
Образователната награда грабна Стопанският факултет на Софийския университет за програмата „Симбиоза за бъдещето: Наука, бизнес и професионално образование за технологичен напредък“.

Награда за специален принос получи Димитрина Тодорова, която е директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас. Отличието ѝ връчиха Владимир Койлазов – съосновател на Chaos, и Моис Мошев от Bottleship VFX.
В категорията за публична администрация награда получи Столична община за платформата „Решава София“, а Tavex взе приза за ИКТ проект, успешно внедрен в компания извън ИКТ сектора.
Българското подразделение на SAP получи награда за иновации

Управляващият директор на SAP Labs Bulgaria, Радослав Николов, получи приз от Наградите на германската икономика в България. По време на официална церемония компанията беше отличена в категорията „Голямо предприятие с фокус иновации“.
По думите на Николов в компанията работят близо 1900 души, а очакванията са в следващите месеци екипът да продължи да се разширява. Наградите се връчват от Германо-Българската индустриално-търговска камара.
Explore more
От света
Microsoft показа новия си квантов чип
Majorana 1 е първият в света чип, базиран на топологичен материал. Смята се, че той прави кюбитите (основната единица в квантовите изчисления) по-надеждни от традиционните, които са по-податливи на грешки.
С този чип от компанията считат, че са направили пробив, който може да ускори редица процеси и проучвания в близките години. Очакванията са квантовите компютри да правят изчисления, за които към момента са необходими милиони години, и с това да доведат до по-бързи открития в медицината и други сфери на науката.
През февруари от Microsoft дойде и друга новина – от октомври 2025 г. спира поддръжката на Windows 10. От компанията препоръчват на потребителите да преминат към по-новата версия на операционната система.
Успоредно с това стана ясно, че Microsoft спира работата на платформата за комуникация Skype през месец май.
Salesforce планира съкращения, но и нови назначения
Компанията, която предлага софтуер за управление на отношенията с клиенти (CRM), се разделя с близо 1000 души по информация на Bloomberg, но ще назначи нови, които отговарят на изискванията за ролите, свързани с Agentforce – платформа за създаване на автономни AI агенти.

Все още не е ясно кои подразделения ще бъдат засегнати от съкращенията, но потърпевшите служители може да останат в компанията, ако кандидатстват за новите позиции и бъдат одобрени за тях.
Миналия декември главният изпълнителен директор на Salesforce съобщи за над 1000 сделки, свързани с Agentforce. Към януари 2024 г. в компанията са работили близо 73 хил. души според официалните данни.
Amazon ще даде 100 млрд. долара за AI през 2025 г., а Apple – 500 млрд. за четири години
Една от най-големите технологични компании в света ще се фокусира още повече върху инвестиции, свързани с изкуствен интелект.
Amazon насочва средствата си към центрове за данни, оборудване и хардуер, които да отговорят на нарастващото търсене за GenAI след лансирането на ChatGPT през 2022 г. Оттогава технологичният гигант пусна редица AI продукти, но не е единственият, който гледа в тази посока. Google, Meta и Microsoft например имат сходни планове.
В последните дни на февруари от Amazon представиха и новата версия на асистента си Alexa.
Apple на свой ред обяви, че ще похарчи 500 млрд. долара за проекти, свързани с изкуствен интелект, в следващите четири години. Това включва изграждане на фабрика за производство на AI сървъри в американския щат Тексас. Те ще бъдат използвани в центровете за данни на компанията. Освен това, като част от инвестицията, ще бъдат създадени и 20 хил. работни места.
OpenAI с още един офис в Европа и с още един AI модел
Компанията, която стои зад чатбота ChatGPT, е избрала Мюнхен за своята нова локация на Стария континент. Според изявление на OpenAI в следващите месеци предстои официалното отваряне на офис в града.

Като причина да изберат точно Германия от компанията посочват, че в страната имат най-много потребители и плащащи абонати. „Германия е известна със своите техническа експертиза, академични постижения и индустриални иновации“, коментира съоснователят на OpenAI, Сам Олтман.
Преговорите за отваряне на офис са започнали през 2023 г., а междувременно компанията вече има присъствие в Брюксел, Дъблин, Лондон и Париж.
Няколко дни по-късно, отново през февруари, OpenAI пусна и новия си AI модел GPT-4.5. Според компанията комуникацията с него изглежда по-естествена, моделът прави по-добри връзки и е идеален както за програмиране, така и за писане на съдържание.