+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

83+5 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

EQT с дял в Acronis, EPAM с по-голям екип у нас, БРАИТ с нови членове: Какво се случи в IT сектора през август

Дори и в месеца на отпуските технологичните компании, които оперират у нас, продължиха да привличат интерес от инвеститори, от една страна, както и да се разширяват от друга. Иначе казано, EnduroSat купи сграда на бул. „Цариградско шосе”, българският клон на EPAM придоби екипа на Move Digital в София, а шведски фонд сключи сделка за мажоритарния дял в Acronis. Всички тези компании са част от Job Board-a на DEV.BG.

Междувременно темата за изкуствения интелект продължава да е на фокус от различни гледни точки – във всички държави от ЕС влезе в сила първият в света Закон за изкуствения интелект, докато отвъд Океана компаниите във Fortune 500 все по-често изразяват притеснения, свързани с AI. 

В същото време в Бургас се проведе първата международна олимпиада за AI, в която взеха участие над 200 младежи от цял свят. 

На този фон Илън Мъск се изправи срещу Бразилия, а Павел Дуров – пред френските власти.

Какво ново у нас?

Шведският фонд EQT купи основен дял в Acronis

В началото на август инвестиционната компания потвърди, че придобива мажоритарен дял в швейцарската компания за киберсигурност и защита на данните. Сумата не се съобщава, но според източници на Reuters оценката на Acronis е около 4 млрд. долара. 

Очаква се сделката да бъде финализирана в първата половина на 2025 г.  Основателите, мениджмънтът и настоящите инвеститори ще останат „значителни миноритарни акционери“.

Компанията oперира в близо 150 държави и има хиляди клиенти. В Job Board-a на DEV.BG е отбелязано, че в нея работят над 450 служители у нас, 270 от които са в IT отделите. В изявление главният изпълнителен директор на Acronis, Езекиел Стайнър, коментира, че тази промяна ще помогне за растежа и „подкрепя стратегическата експанзия”. 

EPAM България придобива екипа на Move Digital у нас

Американската service компания има над 400 души в IT офисите си у нас, а този екип ще се увеличи с около 30 IT специалисти след взетото решение. EPAM е в страната ни от 10 години, докато швейцарската Move Digital отваря офис в София през 2019 г. Тя работи основно по проекти, свързани с управление на активи и автоматизации в сферата на финансите.

„Експертизата на компанията в областта на финансовите услуги, комбинирана с нашата, ще ни позволи да подпомогнем клиентите ни във финансовия сектор да се адаптират към новите технологии“, коментира Владимир Начев, който е Country Head на EPAM у нас.

Създателите на Chaos и EnduroSat купиха бившата централа на Alpha Bank

Петър Митев и Райчо Райчев ще използват сградата за работата на производителя на наносателити EnduroSat. „Имаме конкретни планове за развитие на космическия сектор и тази сграда ще е стратегически важна за изпълнението на нашите цели. Подробности може да споделим в следващите месеци“, коментира Райчев.

Кадър от отварянето на офиса на EnduroSat в Денвър, Колорадо. Снимка: EnduroSat

Сградата на бул. „Цариградско шосе“, където се помещаваше гръцката банка, преди да напусне страната ни, е с малко над 17 хил. кв. м застроена площ. 

„Леко и неусетно България започва да става ключов играч в космическата надпревара! Новата „космическа“ база на EnduroSat ще е сред най-големите в Европа, а като производствен капацитет – най-голямата“, коментира във Facebook Доброслав Димитров, председателят на УС на БРАИТ.

Стойността на сделката не се съобщава. В сключването ѝ е участвала компанията за инвестиционни имоти Cushman&Wakefield Forton. Междувременно отново през август EnduroSat отвори офис и в американския щат Колорадо.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …
SoftServe и Prefixa обявиха космическо партньорство

Компанията за IT консултиране SoftServe и разработчикът на XR и космически технологии Prefixa заедно ще насърчават изследването на космоса чрез съвместно партньорство. Двете компании изтъкват няколко области, в които могат да бъдат полезни заедно, включително изграждането и развитието на космическата инфраструктура.

„Синергията от обединени ресурси и технологична експертиза между Prefixa и SoftServe ще разшири границите на космическите и минните технологии и ще ускори иновациите в космоса“, коментираха от Prefixa.

През август компаниите участваха заедно в конференцията 2024 ASCEND в Лас Вегас, където показаха симулации, свързани с изследването на Луната, както и 3D симулации за планиране на космически мисии. 

Codery привлече инвестиция от 2,6 млн. евро

Сумата е осигурена от фонда Silverline Capital и ще бъде използвана основно за разширяване на екипа у нас, усъвършенствана на структурата на Codery, както и за сливания и придобивания зад граница.

Стартъпът се занимава с чуждестранни компании, които искат да стъпят на българския пазар и имат нужда да наемат IT екипи за конкретни цели и задачи. Той е създаден от Филип Балкански, който е и изпълнителен директор, и смята, че компанията може да бъде „мост между Изтока и Запада в бизнес сферата“. 

Neterra и NetIX разширяват мрежите си в Бразилия и Европа

Двете компании съобщиха, че са добавили нова точка за интернет обмен в мрежите си в Бразилия, с което очакват да подобрят услугите си на южноамериканския пазар. В същото време са надградили и своята т.нар. точка на присъствие (PoP) в Амстердам, за да отговорят на нуждата за свързаност на по-висока скорост.

У нас се проведе първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (AI)

Над 200 ученици от целия свят участваха в събитието, което се проведе в средата на август в Бургас. Повече от 40 отбора от шест континента се състезаваха в два кръга – теоретичен и практически. Златните медали спечелиха младежи от Летово, Полша и Сингапур (в теоретичния кръг), както и от Австралия, България, Полша и САЩ (в практическия кръг).

Според Министерството на образованието и науката това е първото по рода си такова състезание, свързано с AI. 

Домакин на събитието през 2025 г. е китайската столица Пекин.

БРАИТ продължава да се разширява 

Нови три организации се присъединяват към Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската финтех асоциация (БФА) и ИКТ Клъстер – Варна са новите членове, с което БРАИТ разширява своята представителност в IT индустрията.

Асоциацията продължава да привлича учреждения, свързани с технологичния бизнес у нас, след като по-рано обяви обединение на всички организации, представляващи високотехнологичната икономика на България. Крайната цел е членство в Националния съвет за тристранно сътрудничество, който събира на една маса властта, синдикатите и бизнеса. 

От DEV.BG

Вълнуваме се да ви съобщим, че стартираме нов TikTok канал @DEV.BG, за да споделяме с вас полезно съдържание! В канала ни ще намерите съвети за вашата IT кариера, технически умения, интересни факти от света на технологиите, както и нашата звезда Коди, който с голямо нетърпение ще очаква да ни последвате! Може да го направите още сега, като кликнете тук.

Explore more

Виж
Babel обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
NumPy обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Azure Sentinel обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Hadoop обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

От света

Влезе в сила Законът за AI на Европейския съюз

Първото законодателство, което регулира използването на изкуствен интелект (AI), вече действа на територията на Европейския съюз. За компаниите това означава по-стриктен контрол върху AI системите, които вече използват или разработват. Месец август бележи началото на поредица от срокове, в които компаниите да се запознаят със закона и да приведат работата си в съответствие с него. 

Законът разделя компаниите в четири категории в зависимост от риска на AI системите, които използват, на такива без риск, с минимален риск, с висок риск или забранени. 85% от компаниите в ЕС попадат в категорията с минимален риск, съответно и регулациите за тях са по-малко.

Глобите за нарушители са в диапазона между 7,5 млн. евро и 35 млн. евро или между 1% и 7% от общия годишен оборот. 

Снимка: iStock

Междувременно Европейската комисия планира да засили и инвестициите в AI – от 1 млрд. евро тази година до 20 млрд. евро в края на десетилетието.

На този фон един от най-популярните чатботове, ChatGPT, вече има над 200 млн. активни потребители на седмична база, а разработчикът OpenAI търси ново финансиране. То би оценило компанията на над 100 млрд. долара според Wall Street Journal.

Всяка втора компания от Fortune 500 се страхува от AI 

Докато компаниите в ЕС се готвят за законодателството, отвъд Океана алармират за рискове, свързани с АI. 56% от компаниите във Fortune 500 смятат изкуствения интелект за „рисков фактор” според проучване на платформата Arize AI. Само две години по-рано тази стойност е 9 на сто. 

Сред компаниите, изразили скептицизъм към AI, са Netflix и Walt Disney, както и Salesforce, откъдето коментираха, че навлизането на изкуствения интелект „носи възникващи етични проблеми”, свързани със съхранението на данни и поверителността.

…А Илън Мъск не се страхува от бразилските власти

Бразилия забрани достъпа до X, след като от социалната мрежа не посочиха свой нов юридически представител в страната в рамките на посочения от държавата срок. Собственикът на X, Илън Мъск, затвори офиса, а властите заплашиха, че ще глобят платформата.

Напрежението се засили още през април, когато върховният съдия Алешандри ди Мораеш нареди блокирането на десетки акаунти в платформата с твърдението, че разпространяват дезинформация. Мъск на свой ред обвини Мораеш в цензура и го нарече „диктатор“. „Свалят номер 1 източник на истина в Бразилия“, коментира предприемачът, чиято компания все още е позната и с предишното си име Twitter. 

Apple и Google получиха пет дни време да свалят приложението от онлайн магазините си в страната. Хората и бизнесите, които опитат да използват VPN и други сходни инструменти, за да влязат в X, може да получат глоба от 50 хил. бразилски реала.

Достъпът може да бъде възстановен, ако от социалната мрежа все пак решат да посочат свой представител в страната.

Снимка: iStock
Павел Дуров vs Франция

Основателят на Telegram Павел Дуров е с повдигнати обвинения от френските власти, след като беше арестуван в Париж. Според прокуратурата във Франция той е съучастник в престъпления, извършвани чрез създаденото от него приложение. Сред 12-те обвинения срещу него са такива за детска порнография, трафик на наркотици и финансови измами. 

От компанията заявиха, че той „няма какво да крие“. Адвокатът му коментира, че е „абсурдно“ Дуров да бъде отговорен за престъпленията на потребители на Telegram, както и че платформата спазва европейското законодателство. 

В края на август властите освободиха предприемача срещу гаранция. Разследването е започнало преди месеци, а сред обвинените е и братът на Павел Дуров – Николай.

Google и Meta сключили тайна сделка за таргетиране на тийнейджъри
Снимка: iStock

Според Financial Times двете компании са действали заедно, за да показват реклами на Instagram на младежи между 13 и 17 години, които използват YouTube. Твърди се, че компаниите са лансирали маркетинг кампания в Канада, която са планирали на по-късен етап да използват и на други пазари. 

От Google са насочвали реклами към потребители, които са причислени към група, обозначена като unknown в системата им. В нея попадат хора с неидентифицирани възраст и пол, като на базата на изтеглените от тях приложения и онлайн активността им от Google са могли „с висока степен на увереност“ да преценят, че в тази група влизат предимно по-млади потребители.

Така компанията с най-голямата търсачка в света вероятно е влязла в противоречие със свои собствени правила срещу показването на реклами на лица под 18-годишна възраст. От Google стартираха разследване, свързано със случая, а кампанията е била спряна.