Добромир Иванов е главен изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация (BESCO). За DEV.BG той сподели прогнозите и очакванията си IT сектора през новата 2025 година.
Добромир, какво ще се случи с IT сектора у нас през 2025 г.?
Той ще продължи да расте като дял от икономиката на България. IT не е отделна индустрия, а влияе върху всички други индустрии – земеделие, здравеопазване, образование и т.н. България все още има твърде ниска степен на дигитализация и още по-ниска на внедряване на AI, което отваря още възможности за IT компаниите на локалния ни пазар.
През 2025 година се очаква да стартират новите early stage фондове на Фонда на фондовете, както и Фондът за технологичен трансфер. Целта е да се сложи повече фокус върху deep tech и връзката на предприемачите и науката. През последните 15 години ние изградихме силна екосистема от все по-опитни предприемачи, но все още световете на бизнеса и на науката стоят далеч един от друг. Фокусирането на средства именно там ще даде възможност да се реализират много интересни компании.
Най-вероятно през 2025 година ще говорим много повече и за иновациите в отбраната. Предвид развитието на геополитиката е логично страната ни да започне да релокира част от бюджета за отбрана към развитие на иновации свързани с военната индустрия и разработки с двойна употреба.
Вървим ли към повече инвестиции, какво се случва с работните места – има ли забавяне, или ускоряване?
Глобално имаме сериозно свиване на инвестициите в технологични компании. В Европейския съюз (ЕС) имаме с 90% по-малко инвестиции от VC фондове през 2024 година спрямо 2023-та. Тази тенденция е по-вероятно да се запази.
Рано или късно този сегмент ще тръгне отново нагоре, но трябва да имаме предвид, че предходните над 10 години имахме период на „безплатни пари“ и безпрецедентно надуване на балон на оценките на компаниите. Сега виждаме обратната тенденция, която в някаква степен води и до балансиране на разбирането за „успешен бизнес“.
Днес за компаниите е по-важно да имат преди всичко плащащи клиенти и да доказват, че бизнес моделът им работи ефективно.
Какво друго освен изкуствения интелект (AI) ще влияе на технологичния напредък през годината?
От гледна точка на България е възможно темата за войната също да влияе на технологичния напредък – позитивно или негативно. Възстановяването на Украйна ще отвори много възможности както за бизнеси от конвенционалните индустрии, така и за технологичните компании. Отделно нашата собствена страна е логично да се фокусира повече върху подобряване на сигурността на ниво технологии и технологични иновации.
Но именно потенциалното приключване на войната в Украйна може да се окаже и голям риск за нашите IT компании. Последните 3-4 години ние вдигнахме значително заплащането на хората и в момента заплатите се конкурират с тези в Централна и Западна Европа, а стандартът на живота на IT специалист в България е два пъти по-висок от този на аналогичен кадър в Германия.
Възстановяването на Украйна може да пренасочи немалка част от outsourcing компаниите именно към тяхната страна, където качеството винаги е било високо, а заплащането ще бъде много по-конкурентно. Това поставя и още по-спешно темите за вдигане добавената стойност на нашите компании и фокус върху продуктовите компании.
Explore more
Какво друго смяташ за ценно и важно за BESCO като организация?
През 2025 година BESCO ще има над 1000 компании членове в десетки различни индустрии. Това ни превръща в категорично най-голямата бизнес организация в България като брой членове. Вярваме, че въпреки политическата нестабилност темите, за които се борим, като дигитални номади, Закона за насърчаване на инвестициите, инвестициите на пенсионните фондове във VC фондове, ангелските инвестиции и много други, са консенсусни и ще успеем да ги реализираме през следващите месеци.
В страната ни липсва разговор за това къде ние отиваме като държава. Липсва разговор за визията на България и за мястото ни в света през следващите десетилетия. Вярваме, че именно предприемачите от технологичните индустрии могат да бъдат гласът, който задава адекватна посока на развитие на страната ни, и ще търсим още начини как да сме полезни не само на компаниите, но и на обществото като цяло.